reklama 11A

Zanotelli: Miluji práci se složitými koňmi, dělá to ze mě lepšího jezdce

ikonka

Začátky v rodinné jezdecké škole v Brazílii a hned ve dvaceti cesta do Evropy. To je část kariéry Marlona Módola Zanotelliho, který je se svou velkou rodinou doma v Belgii. Miluje práci s komplikovanými koňmi a v životě měl štěstí na ryzáky.
06.11.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Eric Knoll  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

 

Brazílie patří k zemím s velmi silnou parkurovou reprezentací a jednou z jejích klíčových opor je Marlon Módolo Zanotelli, který trvale žije v Evropě. Se svou manželkou švédskou parkurovou jezdkyní Angelicou Augustsson-Zanotelli se usadil v Belgii, kde připravují své koně.
 
Marlon vyrostl ve městě Fortaleza. Na koni začal jezdit od čtyř let. Největší vliv na jeho životní cestu měli jeho dědeček Darcy a otec Mario, který doslova z ničeho vybudoval jezdeckou školu. Založil v Maceiu projekt Equitakids. Mladý Marlon se velmi rychle dostal do povědomí jezdecké společnosti v jižní Americe. Jezdil v Guatemale pro Helia Pessou, později se vrátil do Brazílie a spolupracoval s Yurim Mansurem. Ale jen krátce…
 
V roce 2008, tedy ve dvaceti letech, se přesunul do Evropy a začal trénovat s bývalým belgickým reprezentantem a několikanásobným olympijským účastníkem Ludem Philippaertsem. „Pracoval jsem pro Luda skoro dva roky. Celá jeho rodina je tak přátelská, že mi vytvořili v Belgii skutečný domov,“ popsal Brazilec v deset let starém rozhovoru.
 
Svou pracovitostí, loajalitou a zápalem, ale i talentem získal v Evropě rychle dobrou reputaci. V roce 2010 dostal nabídku od Endy Carrolla, který je zakladatelem špičkových stájí Ashford Farm na belgicko-nizozemských hranicích. „Enda začínal s prázdnýma rukama, stejně jako já. A je to také jezdec, dobře ví, jaká to je práce. Vždy jsem cítil, že věří tomu, co dělám a dával mi prostor, takže jsem měl pocit, že věci dělám správně. Zároveň mě ale podporoval a stál mi v zádech. To, co pro mě udělal, je neuvěřitelné,“ vzpomíná Marlon. Pracoval pro Endu několik let.
 
 

První úspěchy

Prvním výrazným koněm, s kterým se Marlon začal dostávat do nejvyšších soutěží, byl ryzák Clouwni. Enda Carroll si ho vyhlédl v Německu, když byl na úrovni do 140 centimetrů a svěřil ho brazilskému jezdci. „Všechno s ním šlo tak rychle. Pár měsíců poté, co přijel, jsme skákali Grand Prix v Chantilly a byl výborný,“ popisuje jezdec, který s holštýnským valachem absolvoval v národním týmu dvakrát finále Poháru národů a startovali na Světových jezdeckých hrách 2014 ve Francii. 
 
Na konci sezony 2013 se k Brazilci dostal bělouš Nenuphar Jac, jehož před ním nesedlal nikdo jiný než legendární francouzský reprezentant Michel Robert. „Když dostanete koně po Michelovi, nemusíte ho učit vůbec nic,“ řekl Marlon. Závodil s ním zhruba rok.
 
Jedním ze zásadních koní v jeho kariéře byla klisna Sirene de La Motte. „Je to pro mě výjimečná klisna. Byl to první kůň, kterého jsem připravoval už v rámci vlastního byznysu. Když ke mně přišla, byl to opravdu krušný čas, protože jsem se zrovna rozhodl, že opustím Ashford Farm, kde jsem měl všechno. A rozjedu vlastní stáj,“ líčí Brazilec.
 
Ryzka francouzského původu vynesla Marlona do nejužší světové elity, když spolu vyhráli soutěž jednotlivců na Panamerických hrách v roce 2019 v Peru a zároveň byli součástí zlatého týmu.
 
Ti, co pečlivě sledují zahraniční parkurový sport, znají tohoto jezdce také v sedle dalšího talentovaného ryzáka – VDL Edgara M. S holandským teplokrevníkem závodil Marlon od roku 2018 a jedním z vrcholů byly jistě olympijské hry v Tokiu o tři roky později. Diváci tuto dvojici mohli vidět také v Praze při Global Champions Playoffs. 
 
Mají spolu za sebou řadu umístění v pětihvězdových soutěžích v Šanghaji, La Baule, St. Gallen, Stockholmu nebo v Římě. Vyhráli Grand Prix při CSI5* v St. Tropez, v roce 2021 byli druzí v Rolex Grand Prix v s´Hertogenbosch a v GCT Velké ceně Madridu 2022. V témže roce zvítězili ve stošedesátce při CSI v Oslu, triumfovali v ceněné soutěži Trophé Geneve při CHI v Ženevě a na jaře 2023 vyhráli kvalifikaci Světového poháru v Bordeaux. Následně přešel do rukou norské jezdkyně Ingrid Gjelsten.
 
Aktuálně má do nejvyšších soutěží belgického hnědáka Grand Slama, klisnu GB Diamantinu nebo valacha Zy-Zenta. Marlon se netají tím, že má rád práci s koňmi. I s těmi komplikovanými. V jednom z rozhovorů pro World Of Showjumping uvedl: „Miluju složité koně. Práce s nimi mě nutí vystoupit z komfortní zóny a dělá mě lepším jezdce.“
 
Marlon se v Evropě dávno usadil nejen po pracovní stránce. Žije v manželství s výbornou švédskou jezdkyní Angelicou Augustson-Zanotelli, s níž má velkou rodinu. Mají spolu tři děti. 
 
Zdroj: FEI, World Of Showjumping
reklama 13A

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE