I když už je to bezmála tři měsíce, které uplynuly od olympijských her v Paříži, my se k nim ještě vrátíme. Tato vrcholná sportovní akce totiž v jezdeckých soutěžích nabídla mnoho zajímavých momentů a také nejeden silný příběh.
Hodně se mluvilo o medaili pro francouzský tým ve všestrannosti. Nejen proto, že šlo o domácí družstvo, ale hlavně proto, že jedním z členů byl Stephan Landois, který jel s koněm své kamarádky Thaïs Méheust, jež tragicky zahynula v roce 2019 při soutěži v Haras du Pin. A vybojoval pro ni stříbro.
A ještě jedna olympijská dvojice má za sebou příběh bohužel tak podobný tomu zmíněnému, že se liší jen v některých detailech. Američan Boyd Martin závodil v Paříži s Fedarmanem B. Valacha, jemuž nikdo neřekne jinak než Bruno, jezdívala Ann Goodwin. Boyd Martin byl jejím trenérem.
Tragický pád
Ann Goodwin se narodila v roce 1989 ve Wyomingu a vyrůstala na rodinném ranči. Živila se jako jezdecký instruktor, pracovala i pro řadu předních jezdců. Také závodila na mezinárodní úrovni ve všestrannosti, právě v tom ji americký reprezentant pomáhal. Hnědáka Bruna získala jako mladého koně, první mezinárodní soutěž s ním absolvovala v roce 2017, když byl sedmiletý. Byl to její milovaný kůň, první, s nímž okusila vyšší obtížnost v této disciplíně. Od obtížnosti označené jednou hvězdou se postupně propracovala až na čtyři.
Přátelé i Boyd Martin, který jí jako jeden z nejlepších amerických reprezentantů pomáhal s přípravou, na ni vzpomínají jako na pozitivního a věčně usměvavého člověka. Navíc velmi cílevědomého. „Byla velký dříč a také úžasná osobnost. Vždy měla úsměv na tváři. Jezdectví je přitom tvrdý sport a tvrdý byznys,“ popsal Martin. „Obdivoval jsem Ann pro to, jak byla odolná a jak moc milovala koně,“ řekl v rozhovoru pro USA Today Sports. „Byla absolutně oddaná a až posedlá stát se lepším jezdcem. Tohle je sport, který přináší hodně časných rán, hodně chladných dní, hodně momentů, kdy se nikdo nedívá a nikdo nefandí.“
Jenže je to také sport, který přináší pády a někdy velmi vážné úrazy. Ann Goodwin utrpěla pád v tréninku právě s Brunem. Na jeho následky nedlouho potom zemřela v nemocnici. Kůň zůstal nezraněn. Došlo k tomu 14. července 2021.
Její trenér a přítel v jedné osobě Boyd Martin se to dozvěděl cestou do Japonska. Za pár dní totiž začínaly v Tokiu olympijské hry, kterých se s valachem Tsetserlegem TSF účastnil jako člen amerického družstva. Z tragické zprávy byl úplně zdrcený.
„Ten kůň je tak dobrý skokan a ona byla výborná jezdkyně… Říkáte si, že takové nehody se stávají netalentovaným koním a jezdcům. Těm, kteří nevědí, co dělají. Nikdy mě nenapadlo, že by se tohle mohlo stát,“ uvedl jezdec, který je čtyřnásobným účastníkem olympijských her, vítězem Panamerických her a dlouhodobě nejvýše postaveným Američanem na světovém žebříčku.
Splněný sen
Boyd Martin po své kamarádce koně převzal a začal ho připravovat sám. Cílem byla olympiáda v Paříži a tím také splnění velkého snu, který Ann celý život měla. Na hry se kvalifikoval a letos v červenci s Brunem nastoupil v Paříži do soutěže. „Doufám, že si Boyd uvědomuje, že už vyhrál,“ uvedla ještě před začátkem akce Tara Stoker Bostwick, ředitelka jezdeckého centra v Aikenu, kde Ann trénovala. „Už dokázal dostat Annina koně na olympiádu.“
Jezdec sám těsně před zahájením her zveřejnil na sociálních sítích jako poctu video, které opatřil titulkem "Velký sen může někdy přežít toho, kdo ho snil." Nakonec dojel v Paříži na desátém místě. „Cítím se skoro provinile, protože to byla Ann, kdo dal do tréninku všechnu tu tvrdou práci. A jsem si jistý, že když mě její rodiče viděli, že určitě mysleli na to, že by v sedle chtěli vidět ji,“ řekl jezdec po dokončení soutěže.
„Ten kůň je úžasný. Myslím, že v tom našem malém sportu, v té malé bublině lidé mnohem víc fandili jemu než mně. Kvůli tomu příběhu, který má za sebou. Je to téměř takový živý pomník Anniny tvrdé práce, oddanosti a lásky ke koním,“ dodal.
Zdroj: Sportskeeda, USA Today, FEI