Do nové sezóny na Blízkém východě vstoupila hned trojice českých žokejů. Zatímco Tomáš Lukášek pokračuje v osvědčeném katarském angažmá, David Liška s Milanem Zatloukalem sbírají první zkušenosti v Bahrajnu. Jak v pondělí potvrdili serveru Jezdci.cz, se zahájením aktuálního působení v dostihově prestižním regionu jsou vesměs spokojení.
Tomáš Lukášek zatím v Kataru bodoval pětkrát, což ho podle počtu vítězství řadí na průběžné druhé místo za sedmkrát úspěšného Soufiane Saadiho. "Na začátek je to fajn bilance. Těch pět vítězství se navíc povedlo na koních čtyř různých trenérů, to je vždycky dobré. Teď ve čtvrtek nás čekají první klasické dostihy a mám docela slušné koně, tak uvidíme, jak to dopadne," řekl Lukášek na lince z Dauhá.
Oproti minulé sezoně se podle něj v katarském turfu mnoho nezměnilo, noví stevardi z Hongkongu a Austrálie nicméně nasadili tvrdší metr.
"Jsou docela ostří. Už se tady nedávají žádná varování nebo pokuty, rovnou se odebírají licence. Je to přísnější, ale aspoň budou dostihy zase o něco čistější," krčí rameny Lukášek, který také obdržel jednodenní distanc za křižování. Hůře dopadl jeho kolega a kamarád Bauyržan Murzabajev, jemuž dostihová komise hned první den uložila čtyřdenní zákaz.
V dostizích se daří, výzvou je volný čas
Na start sezony si nemůže stěžovat ani dvojnásobný český šampion David Liška, který má v Bahrajnu zatím na kontě dvě vítězství ze čtrnácti startů a po třech mítincích se drží na sedmém místě průběžného pořadí žokejů.
"Ten začátek byl skvělý, ani jsem v něco takového nedoufal. Na prvním mítinku se povedla dvě vítězství a byl jsem rád i za tři druhá místa na druhém mítinku," konstatoval Liška.
Minulý týden se v Bahrajnu konaly velké mezinárodní dostihy za účasti špičkových koní z Japonska, Anglie, Irska či Francie. "Tam to bylo přece jen těžší a my jsme navíc na ten den úplně neměli koně. Naše stáj se teď posílila na dražbě koní v tréninku v Newmarketu, odkud k nám míří asi jedenáct posil," dodal Liška, který se zúčastnil i grupy 2 Bahrain International Trophy na čtyřletém valachovi Young Ireland.
Na příští mítink se mu rýsuje kvalitní sestava koní. "Dá se říct, že všechno jde tak, jak by jít mělo. Je pravda, že v těchto zemích na sobě člověk musí o to víc pracovat, že tady až přehnané množství volného času a občas je to psychicky docela náročné. Ale už jsem tady už měsíc a půl, a nastavil jsem si nějaký denní režim," zmiňuje problém, který na Blízkém východě řeší řada dalších žokejů.
Nasbírat kontakty pro budoucnost
Další český reprezentant v Bahrajnu Milan Zatloukal zatím absolvoval pět startů. "Jsem v dobré stáji u trenéra Alana Smitha, místo mi sehnali Markéta a Gary Hindovi, za což jsem jim moc vděčný. Máme kolem 115 koní, ale je nás tam pět žokejů. Určitě by pro mě bylo lepší, kdybych odjezdil 54 kilo, ale tady zvládnu 56. Váha se mi docela dobře drží, je to každopádně pro mě těžší. Naším prvním žokejem je Seamie Heffernan, já se dostanu tak k jednomu až dvěma ritům za dostihový den a vesměs to nejsou první šance. Je pravda, že hned druhý víkend jsem dostal příležitost i na šancovém koni. Bohužel zklamal šestým místem, ale to jsou dostihy. Koně navíc teprve debutují," shrnul Zatloukal.
Prosadit se v Bahrajnu podle něj vůbec není lehké. Na rozdíl od Davida Lišky, jemuž při sjednávání bahrajnského angažmá pomohlo dřívější působení v Dubaji, je Zatloukal pro tamní scénu zatím neznámým pojmem a nezbývá mu, než trpělivě sbírat kontakty, které by se mohly zúročit v budoucnu.
"Pracuji nějaké tři až tři a půl hodiny denně, kdy pouze přesedám mezi koňmi. Odkentruji jich šest nebo sedm za den a tím to pro mě končí. U nás je o dvě hodiny víc než v Česku, takže když v sedm hodin ráno odcházím z práce, u vás je teprve pět hodin. Zázemí včetně ubytování máme výborné a i počasí už je snesitelnější než před pár týdny,” shrnuje Zatloukal.