reklama 11A


V Národním hřebčíně se slavilo, dekret UNESCO přivezlo čtrnáctispřeží

 07.10.2019 12:30 | AUTOR |
FOTOGALERIE
VIDEO

ikonka

Velkolepý program připravil na sobotu 5. října pro své příznvice Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Důvod k těmto oslavám dal oficiální zápis hřebčína na seznam UNESCO, dekret stvrzující tento zápis přivezlo netradiční „dominové“ čtrnáctispřeží.

reklama 12A

Netradiční takzvanou domino zápřež složenou ze sedmi běloušů a sedmi vraníků starokladrubských koní poprvé v historii Národního hřebčína Kladruby nad Labem zapřáhli jeho zaměstnanci v sobotu 5. října 2019 na oficiální oslavu zápisu Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
 

CELÝ PROGRAM VYSÍLALA ŽIVĚ EQUITV.CZ

PODÍVEJTE SE NA ZÁZNAM POD ČLÁNKEM, NEBO NA TOMTO ODKAZU

 
Na této slavnosti tak toto impozantní čtrnáctispřeží přivezlo na nádvoří hřebčína dekret stvrzující zápis zdejší krajiny na prestižní seznam světového dědictví. Do Kladrub nad Labem dekret doputoval ze sídla UNESCO z Paříže a je podpisem stvrzen generální ředitelkou UNESCO, paní Audrey Azoulay.
 
Slavnost se konala za účasti veřejnosti a pozvaných hostů, mezi které patřili místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, velvyslanci Dánského království, Číny, Španělska, Maďarska či Kuvajtu a rovněž ministr zemědělství Miroslav Toman a ministr kultury Lubomír Zaorálek. Právě oba ministři slavnostně převzali tento dekret a předali jej řediteli národního hřebčína Jiřímu Machkovi.
 
Kladrubský hřebčín se letos v červenci stal prvním hřebčínem na světě, který je zapsán na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Zároveň jde o první památku ČR zapsanou na tomto seznamu, která spadá přímo pod resort zemědělství.
 
Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na den oslav speciální program se starokladrubskými koňmi, k hlavním bodům programu patřilo předvedení volného stáda klisen s hříbaty a závěrečné vystoupení čtyř šestispřeží. Přítomní ministři v rámci programu také slavnostně odhalili desku, která u hlavního vchodu označuje hřebčín jako památku UNESCO. Celý program uzavřel koncert sopranistky Markéty Fassati v kostele svatého Václava a Leopolda.
 
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Letos v březnu uplynulo 440 let od vydání dekretu císařem Rudolfem II., kterým mu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Jeho rozsáhlý komplex je od roku 2002 unikátní národní kulturní památkou stejně jako základní kmenové stádo starokladrubského koně. Poprvé v českých dějinách se tak hospodářské zvíře stalo vedle uměleckých a architektonických děl oficiální součástí kulturního dědictví České republiky. 
Možnost navštívit hřebčín v Kladrubech nad Labem mají zájemci ještě do konce měsíce října, kdy bude hlavní návštěvnická sezóna 2019 ukončena. 
 
Foto Dalibor Gregor
Zdroj tisková zpráva NH Kladruby nad Labem
 reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

• 22. 2. od 8.00 hod.: Zimní jezdecký pohár ČJF skoky v Královicích

• 22. 2. od 9.00 hod.: II. předvýběr hřebců pro PK ČT v Písku - 1. část

• 22. 2. od 12.45 hod.: II. předvýběr hřebců pro PK ČT v Písku - 2. část

• 23. 2. od 9.45 hod.: předvýběr plemenných hřebců v Písku – ASCHK

 

Další plánované přenosy na EquiTV.cz:

• 29. 2. od 9.45 hod.: Zimní jezdecký pohár ČJF spřežení v Tlumačově

• 8. 3. od 8.00 hod.: Zimní jezdecký pohár ČJF skoky v Královicích

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace