ŽIVĚ na EquiTV.cz: 25. 9. drezura Zduchovice, všestrannost Přeštěnice
reklama 11C

Paddock v NH Kladruby znovu slouží ustájení starokladrubských koní

 30.09.2020 09:27 | AUTOR

ikonka

Ve čtvrtek 1. října bude slavnostně uvedena do provozu historická stáj Paddock z roku 1865, původně určené pro ustájení anglických plnokrevníků. Součástí rehabilitace stáje a jejího okolí byla výroba a instalace nového hrazení přilehlých pastvin.

reklama 12A
 
Paddock v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem po stavební obnově znovu slouží ustájení starokladrubských koní.
 
„Obnova památkově chráněného objektu začala v červnu loňského roku a vyžádala si náklady ve výši 10,5 milionů korun bez DPH. Citlivá rekonstrukce objektu je další z řady investičních akcí Národního hřebčína Kladruby nad Labem realizovaných z finančních prostředků poskytnutých ministerstvem zemědělství,“ uvedl ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek.
 
V průběhu rekonstrukce objektu došlo k výměně střešní krytiny a krovu včetně ozdobných figur ve štítech zhotovených jako replika podle dochovaných prvků. Dále byly obnoveny režné fasády s původní polohou otvorů a repasovány, resp. vyrobeny repliky výplní otvorů. Ve vnitřních prostorech práce obsahovaly odsolení zdiva pomocí principu obětovaných omítek, následně nových vápenných omítek a repase stávajících krmných žlabů, to vše za přísného dohledu pracovníků orgánů památkové péče.
 
Stájový objekt byl postaven na pastvině za zámeckým parkem v odlehlé poloze vůči hlavnímu kladrubskému areálu v průběhu roku 1865 pro ustájení anglických plnokrevníků. Díky odlehlé poloze mimo areál klasicistních staveb umožnila rozvinout odlišný architektonický styl. Tvoří hodnotný doplněk romantické stavby v protikladu vůči rozměrným stavbám racionálně komponovaného areálu hřebčína. Jedním z jeho posledních způsobů využití bylo na konci 20. století ustájení přestárlých starokladrubských koní. Citlivou rehabilitací tohoto památkově chráněného objektu vznikl další hodnotný prvek, který v budoucnu nabídne pohledy ze zámecké zahrady na hodnotný exteriér objektu. 
 
Přísně symetrická stavba po rekonstrukci bude sloužit k ustájení starokladrubských koní ve čtyřech volných stájích.
 
Zdroj: NH Kladruby


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE