
V neděli pojede tři koně a oslaví comeback, ve který před rokem ani sám nedoufal. Kdo by však čekal, že David Liška bude v těchto dnech ponořen do svého nitra a naplno se soustředit na restart své dostihové kariéry, ten se mýlí.
Šampion z roku 2018 je dnes především týmovým hráčem. Z pozice pracovního jezdce se podílí na chodu chuchelské stáje Martiny Havelkové a nová role mu pomohla nalézt tolik potřebný vnitřní klid.
"Jdu do toho, chci zase pravidelně jezdit dostihy. Nedávám si ale žádné velké cíle jako vítězství v derby nebo jiných velkých dostizích. Chci si spíše udržet váhu a hlavně být zdravý," zamýšlí se nad svými aktuálními metami.
V posledních týdnech pracoval hlavně na své kondici. "Váhově to nebylo tak těžké. Udělal jsem si jídelníček, toho se držím a jde to dobře. V součtu s fyzickou přípravou mi váha krásně spadla dolů a zatím to drží. V neděli jezdím 58 kg a chybí mi shodit poslední kilo. V posledním roce kariéry jsem každý týden běžně shazoval šest nebo sedm kilo,” nastiňuje.
Právě stále větší problémy s udržováním váhy ho předloni dotlačily ke konci kariéry. Jen tři roky poté, co jako sedmnáctiletý talent zvítězil s Nagano Goldem v St. Legeru, se ocitl v situaci, z níž neviděl jiné východisko. Někdejší lehkost se změnila v trápení. Všudypřítomný tlak z něj spadl až po rozhodnutí skončit s ježděním dostihů.
Roční odpočinek od sportovního i fyzického stresu však měl blahodárný efekt. Jak Liška potvrdil v únorovém podcastu na EquiRadiu, váha se natolik upravila, že v zimě začal přemýšlet o comebacku. S jeho oznámením však čekal dlouhé měsíce, aby sám sebe nedostal pod tlak veřejnosti.
Tři angažmá na úvod
V rámci zahajovacího mítinku v Chuchle Areně Praha se v neděli vyhoupne na trojici koní. Devítiletého veterána Mormilla a tříletého valacha Well Alright mu nasedlá trenér Jaroslav Jelen. Liškova současná šéfka Martina Havelková mu svěří dalšího tříletka Remmka, bratra výborného Renny Storma a polobratra jedničkové vítězky Reggie.
"Ohledně ježdění dostihů nemám s nikým konkrétní dohodu. Přednostně budu jezdit koně Martiny Havelkové a pak pro kohokoli, kdo zavolá," upřesňuje Liška.
Jeho návrat bude jednou z velkých událostí první dostihové neděle. "Z Davida Lišky mám velkou radost, vnímám ho jako jeden z největších talentů poslední dekády, které jsme měli možnost u nás vidět. Doufám, že se restart jeho kariéry ponese ve stejně úspěšném duchu, v jakém jsme ho znali z dřívějších let. Pražské publikum ho vždy mělo ve velké oblibě a teď navíc působí přímo v Chuchle Areně, takže je opravdu domácí," řekl dostihový manažer Chuchle Areny Praha Jiří Zlámaný v Podcastu Martina Cápa na EquiRadiu.
Ilustrační foto: Marcela Kozová