reklama 11A

Martin Fuchs: Velký talent, který už v dětství okouzlil významného mecenáše

ikonka

Patří k nejúspěšnějším jezdcům historie Rolex Grand Slamu, má titul mistra Evropy, šampiona Světového poháru a má stříbro ze Světových jezdeckých her. To všechno stihnul do třicítky. Martin Fuchs má totiž parkury v genech.
09.12.2024 06:00  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Richard Juilliart  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D

 

Martin Fuchs asi nemohl jít ve svém životě jinou cestou, než je cesta parkurového jezdce. Švýcarský reprezentant pochází z jezdecké rodiny, otec Thomas Fuchs je dvojnásobným olympijským účastníkem a uznávaným trenérem, strýc Markus Fuchs se účastnil olympijských her dokonce třikrát a v roce 2000 v Sydney byl členem stříbrného družstva.
 
Martin zdědil vlohy, které se projevovaly už od dětství. Jezdit na koni začal v pěti letech, první závody na ponících jel jako osmiletý. Luigi Baleri, majitel někdejšího špičkového skokana Clooneyho, vzpomíná, že jeho první setkání s talentovaným jezdcem proběhlo prostřednictvím Thomase Fuchse. 
 
„Koupil jsem si od Thomase koně, na kterém jsem trochu jezdil. Thomas to dělá tak, že když si vezmete koně od něj, tak s ním potom trénujete. Jednoho dne po mně při tréninku chtěl, abych mezi překážkami udělal pět cvalových skoků. A já to na té vzdálenosti vůbec nezvládal,“ popisuje Baleri ve starším rozhovoru pro Horse and Hound. „On mi řekl, že to zvládne i dítě. Nevěřil jsem, a tak zavolal dítě, aby mi to ukázalo. Samozřejmě ten kluk to zvládl. Oponoval jsem, že to může být štěstí, ale řekl mi, že to zopakuje třeba desetkrát. Ten kluk byl Martin Fuchs.“
 
 

Sbírka cenných kovů

Baleri, který obchoduje s auty a jezdectví je jeho velkým koníčkem, se rozhodl, že pro tohle dítě stojí za to koupit dobrého koně. A od tohoto okamžiku se rozběhla spolupráce, jež přinesla Fuchsovu týmu medaile na velkých závodech. Baleri se mezitím stal opakovaně držitelem ceny Longines Owner Of The Year pro nejúspěšnějšího majitele. 
 
Ale zpátky k začátkům švýcarského jezdce. Martin Fuchs zářil už na mládežnických šampionátech. V roce 2006 jako čtrnáctiletý získal individuální stříbro na mistrovství Evropy dětí v Istanbulu. Tehdy sedlal Vasca IV. Rok nato následoval bronz s Karin II CH v juniorské kategorii v Auvers. S Karin se předvedl i v Praze v roce 2008, kde vybojoval další bronz mezi jednotlivci. 
 
Tím jeho evropské tituly nekončí. V sezoně 2011 byl druhý s Principalem 12 na šampionátu mladých jezdců v Comportě, rok poté vyhrál se stejným koněm zlato v Ebreichsdorfu. A valach PSG Future ho v následujícím roce donesl k druhému místu na mistrovství Evropy mladých jezdců ve Vejeru. Medaile, jež nasbíral s družstvem za dobu, co byl junior a mladý jezdec, ani nebudeme vyjmenovávat.
 
 

S Clooneym až na špičku

V roce 2013 se do Fuchsových stájí dostal vestfálský bělouš Clooney 51. Právě tento valach vynesl později Martina mezi elitní jezdce v kategorii seniorů. „Můj otec nebyl zrovna nadšený z toho, jak vypadal. Nelíbilo se mu jeho svěšené břicho a záda. Dokonce mě na něj ani nechtěl nechat nasednout,“ vzpomíná Martin na první chvíle, když se potkali s pozdějším šampionem. „Pak ale předvedl klus, a když jsem s ním skočil první skok, věděl jsem, že to bude můj nejlepší kůň,“ dodává Martin. Práce ze začátku nešla hladce. V jednom z rozhovorů uvedl švýcarský reprezentant, že bělouš se bál všeho nového, byl hodně nervózní, a museli spolu tvrdě pracovat, aby se dostali, tam kde jsou.  
 
„Dělali jsme hodně drezurní práci, zvlášť od závodů CHIO v Cáchách,“ popisuje Martin tréninky a připomíná neposlušnost na poslední překážce, kvůli které přišel o vítězství v ceněné Rolex Grand Prix Aachen 2016.
 
Dvojice byla už rok před zmíněným mítinkem zařazená do národní seniorské reprezentace. Šampionáty 2015 a 2017 jim sice vynesly týmové stříbro, ale mezi jednotlivci nijak zvlášť nevynikli. Velký průlom ovšem nastal v Tryonu, kde se v sezoně 2018 konaly prozatím poslední Světové jezdecké hry. Martin Fuchs a Clooney tam obsadili druhé místo. Následoval titul mistra Evropy, který si vyjeli v Rotterdamu v dalším roce.
 
Ve sbírce má také druhou příčku ve finále Světového poháru, řada triumfů ve Velkých cenách včetně jedné z nejprestižnějších Rolex Grand Prix v Ženevě nebo kvalifikací World Cupu v Lyonu či Basileji. Krátce po olympiádě v Tokiu 2021 se Clooney zranil tak vážně, že jeho kariéra skončila.
 

Koňské hvězdy

Martin sedlal a sedlá řadu dalších výborných koní. S Chaplinem vyhrál finále Světového poháru 2022 v Lipsku. „Chaplin je kůň mého srdce. Nikdy to nebyl takový přirozený talent jako Clooney, ale má obrovské srdce, je to bojovník, proto s ním jezdím tak rád,“ popsal kdysi Fuchs. „Na parkuru vám dá víc než jakýkoliv jiný kůň,“ dodal tehdy.
 
S běloušem jménem Leone Jei má úspěchů ještě víc. Ceněnou Grand Prix zařazenou do Rolex Grand Slamu s ním dokázal vyhrát hned třikrát, což dělá z Fuchse jednoho z nejúspěšnějších jezdců v tomto seriálu. V roce 2021 triumfovali v Ženevě, loni vyhráli ve Spruce Meadows a letos se jim to podařilo zopakovat. 
 
Ovládli také letošní pětihvězdovou Velkou cenu Rolex ve Windsoru a v minulosti i v Dinardu, které sice nejsou v Grand Slamu, ale startovní pole je tam vždy plné zvučných jmen. Vyhráli i Velkou cenu při americkém kole Ligy národů v Ocale letos na jaře. Mnohokrát reprezentovali při Poháru národů, byli u několika vítězství týmu v nejsilnější lize. 
 
„V roce 2019 jsem s ním jel poprvé na menší závody CSIYH do Gorla Minore. Už tehdy jsem z něj měl lepší pocit, než jsem přepokládal. Má hodně krve, energie a opravdu výborný přístup. Dělá svou práci rád a je opravdu zlatíčko ve vztahu k lidem,“ řekl k Leonovi jezdec. V současnosti má do vysokých parkurů také holštýnského valacha Connera Jei a mezi jeho pětihvězdové koně patří i Commissar Pezi a hnědák L&L Upgrade.
 
Martin Fuchs oslavil v roce 2024 dvaatřicáté narozeniny. Takové mety, jako je vítězství v Rolex Grand Prix, titul mistra Evropy a šampiona Světového poháru nebo pozice světové jedničky, má za sebou dávno. Zázračné dítě vyrostlo v jednoho z nejlepších parkurových jezdců světa. Ukázal to i letos na olympijských hrách v Paříži. S Leonem postoupil do finále, které jel z velké části bez třmenu, a přesto došel až k poslední překážce bez chyb. Až poslední skok šel k zemi a Švýcar skončil nakonec desátý. 
 
Zdroj: FEI, Horse and Hound, World of Showjumping, Rolex Grand Slam
reklama 13B

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE