NEPŘEHLÉDNĚTE! Začalo vysílat první koňské rádio v ČR. EquiRadio.cz
reklama 11C

reklama

Karin byla mladá. K úspěchům jsme se musely dopracovat, říká Gutová

 17.09.2021 06:30 | AUTOR: Vojtěch Kroupa

ikonka

Budoucí naděje parkurového sportu Kristýna Gutová je nyní pod křídly Zuzany Zelinkové. Letos potvrdila svou kvalitní přípravu čtvrtým místem při mistrovství ČR v dětské kategorii. Článek je však věnován její nezapomenutelné pony klisně Karin.

reklama 12C

Velmi dobře má rozeběhnutou svou jezdeckou kariéru Kristýna Gutová. Tento fakt ostatně také potvrdila při letošním mistrovství České republiky v Chuchle Areně Praha, když s koněm Flavio skončila těsně pod stupni vítězů, tedy na čtvrtém místě.
 
Svěřenkyně Zuzany Zelinkové označila za svého nezapomenutelného koně pony klisnu Karin 692 plemene Welsh Part-Bred, o níž také detailně vyprávěla. „Dostala jsem jí už v jejích čtyřech letech a ze začátku to s ní byly poměrně adrenalinové zážitky, jelikož jsem toho ani já sama moc neuměla. Dopadlo to však výborně, před prodejem jsem s ní překonala pony parkury stupně ST,“ zmiňuje Kristýna. 
 
Jak vzpomínáte na vaše první společné setkání a čím jste si nejvíce padly do oka? 
Poprvé jsem Karin viděla při zkoušení na Slovensku. Hned se mi moc líbila a sedla jsem si s ní takřka na první pohled. Byla moc hezky stavěná a celkově na mě působila moc dobrým dojmem. Věděla jsem také, že umí být velmi rychlá a v parkuru obratná, takže to byla jasná volba. 
 
Zmínila jste, že vaše společné začátky nebyly jednoduché. Co bylo hlavním problémem? 
Přesně tak, jednoduché to hned úplně nebylo. Musela jsem se s ní hodně a docela dlouhou dobu sžívat a k dobrým výsledkům se důkladně dopracovat. Problémem byl její i můj velmi mladý věk, ale v celé přípravě mi hodně pomohl můj tehdejší trenér pan Vladimír Mestenhauser a drezurní základ nám oběma předala trenérka Jana Rosická. Zpětně jim oběma patří veliký dík. 
 
V čem konkrétně jste se nejvíce zdokonalila v sedle vaší výjimečné klisny Karin? 
Společně s Karin jsem pochopila, jak by měla vypadat kvalitní drezurní příprava u mladšího koně. Zároveň jsem se také určitě naučila nevzdávat se, když se něco nepodaří a vždy se alespoň snažit propracovat k požadovanému cíli. 
 

Psali jsme: Anna Čapková: Hannah Montana má ohromné kvality a skvělý charakter

 

Jaké bylo její chování a jak vypadal její zevnějšek? 
Byla to menší a drobnější pony klisna na opticky vysokých nohách s černým zbarvením srsti. Měla velmi ušlechtilou a souměrnou hlavu, kde dominovala hustá čupřina a na krku i hříva. Její chování bylo velmi typické jako u většiny kobyl, byla velmi svéhlavá a nebylo mnohdy jednoduché její chytání ve výběhu. 
 
Vybavíte si nějaké společné veselé, a na druhou stranu nepříliš šťastné okamžiky? 
Veselá jsme od začátku byla z toho, jak byla hodná a moc dobře působila při ošetřování na lidi. To mě vážně těšilo a byla jsem za to ráda. Slabší momenty přicházely, když jsme se snažily překonávat vodní příkop nebo obecně překážky s vodou vespod, jelikož to neměla ráda a bylo s to s ní v tomto ohledu trochu těžší. 
 
Můžete prozradit, kterých společných úspěchů si zpětně vážíte nejvíce? 
Velikou radost mi pokaždé udělal kvalitně a bezchybně zajetý parkur. Za nejcennější úspěch považuji náš společný mistrovský mítink, jenž jsme absolvovaly sice s chybami, ale jelikož byla teprve šestiletá a já jsem také teprve sbírala zkušenosti, tak jsme byli všichni spokojení. Následně jsem se s Karin dostala až k soutěžím pony stupně ST a přidaly jsme třetí místo ve finále seriálu Channel Star ve Zduchovicích. 
 
Poté přišel váš přechod na velké koně. Jaký byl další osud této nezapomenutelné klisny? 
Původně jsem chtěla s Karin závodit současně s novými velkými koňmi, ale tak nějak to dohromady moc nefungovalo, takže jsme se rozhodli pro prodej. Pořídila si jí mladší jezdkyně, složila s ní Zkoušky základního výcviku jezdce a v této době spolu aktivně závodí. Jsem šťastná, že se dostala na toto místo, vzpomínám na ní stále ráda, a dokonce jsme spolu pořád v kontaktu.   
 
Foto: poskytla Kristýna Gutová 


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace