Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Zduchovice - skoky ČSP 13. - 17. 7.|Pardubice - všestrannost Zlatá podkova 15. - 17. 7.|Olomouc - skoky 15. - 17. 7.|Písek - skoky 16. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11A

reklama

Jiří Hochman: Dříve jsme jezdili pro radost, teď je vyvíjen větší tlak

 07.11.2021 06:30 | AUTOR: Denisa Vegrichtová

ikonka

Jiří Hochman se spolu se svou manželkou Darinou věnuje chovu a tréninku koní v Jezdecké stáji Velvary. Začínal v jezdeckém oddílu zaměřeného na parkury, má však velkou zálibu i v dostizích. Nejraději vzpomíná na svou chovnou klisnu Cara Miu.

reklama 12A

Jiří Hochman začínal v Jezdeckém oddílu Načeradec. Nyní sídlí v areálu ve Velvarech, kde mimo jiné odchoval prémiovaného hřebce Cante Royal. V budoucnu by ještě rád odchoval dobrého sportovního koně, se kterým by manželka Darina získala medaili na republikovém mistrovství. 
 
Vzpomínáte si, kdy a kde jste se poprvé posadil na koně? Kdo vás ke koním dovedl?
Jelikož pocházím z jezdecké rodiny, byl jsem u koní téměř od narození. Jezdil i můj táta, takže když jsem se poprvé posadil na koně, mohly mi být tak dva nebo tři roky. Začínal jsem v klasickém jezdeckém oddílu, kde jezdil můj táta a trénoval můj strýc. Jednalo se o Jezdecký oddíl Načeradec. Zde jsme jako děti měli možnost jezdit na starších a zkušenějších koních, takže jsem se zde hodně naučil.
 
Věnujete se skákání od vašich jezdeckých začátků? Nelákala vás někdy i jiná disciplína?
Jezdecký oddíl, ve kterém jsem začínal, byl vyloženě parkurový, takže disciplína byla dána od začátku. Jsem ale velkým milovníkem dostihů, ty se mi vždy líbily. Dokonce jsem si udělal amatérskou licenci, ale když jsem se konečně dostal na požadovanou váhu, neměl jsem dostatek sil na ježdění. Ale dostihy se mi opravdu líbí, dokonce i teď máme jednoho dostihového koně. A kdybychom měli podmínky pro výcvik dostihových koní, tak bych asi i nějaké měl pro radost. Ale bohužel okolní terény nejsou moc vhodné k tréninku těchto koní. Rád vzpomínám na období, kdy jsem jezdil v práci dostihové koně. Vždy mě to lákalo. Ovšem rád jsem se i dobře najedl, a to se s dostihovým sportem moc neslučuje. 
 
Pamatujete si na své první závody? S kterým koněm jste jel a jak jste dopadl?
První oficiální závody jsem jel ve Vlašimi na prvního máje. Bylo to s klisnou Lýdie a jeli jsme soutěž pionýrů, což bylo ZM pro děti. Nakonec jsme se i umístili na druhém místě. 
 

Psali jsme: Votavová: Chov koní je pro mě velká vášeň. Vlastní stáj byla nezbytná

 
Kdo vás ve vaší jezdecké kariéře nejvíce ovlivnil?
Nejvíce mě ovlivnil určitě táta a strýc Jiří Šteker, který nás v oddíle vedl a naučil nás určité disciplíně, která dětem v dnešní době často chybí. My jsme jezdili hlavně za odměnu. Později už jsem vlastního trenéra neměl. Spíš jsem se snažil mít oči otevřené a dívat se okolo sebe. Jezdil jsem na soustředění a snažil se od každého něco přiučit. 
 
Vy momentálně se svou manželkou Darinou sídlíte ve stáji ve Velvarech. Kudy vešla vaše cesta až sem? Co vás vedlo k pořízení vlastního areálu?
Když oddíl na Čeradech skončil, měl jsem koně chvíli doma. Potom jsem pracoval pro jednoho majitele na ranči Licoměrsko, který funguje dodnes. Také jsem měl pronajatý areál. Nyní je to asi dvanáct let, co jsme s Darčou ve Velvarech.  
 
Podnětem k cestě do vlastního bylo asi to, že jsem dříve měl pronajatý areál v Děčíně. Tam bylo třicet nájemních koní a k tomu třicet majitelů. To bylo dost náročné a tehdy jsem si řekl, že chci mít svoje koně, klid a dělat si to podle sebe. Takže nyní hlavně díky Darčiným rodičům máme prostor pro své koně a koně, co máme v tréninku. K tomu dva, tři majitele, kteří jsou naši kamarádi. Už bych nechtěl dělat komerční stáj.
 
Je nějaký kůň, který se vám vryl do paměti a označil byste ho jako toho výjimečného?
Já všechny beru skoro stejně. Víc asi vzpomínám na ty, které jsem měl od malička a k tomu sportu si je přivedl sám. Když jsem vyhrál mistrovství juniorů, tak to bylo s Galanem. Ale tenkrát v oddíle to nebylo tak, že bychom měli jako děti nebo junioři vlastní koně. Ty jsme si vždy jen půjčovali a jinak je jezdili dospělí. 
 
Když se ale zamyslím, je asi jeden kůň, kterého bych označil za výjimečného. Nebyl to ale sportovní kůň, ale chovná klisna Cara Mia po Calmando, o kterou jsme bohužel letos přišli. Byla to máma plemeníka Cante Royal. Je mi moc líto, že jsme o ni přišli a nestihla nám dát více potomků. Koupil jsem ji jako roční z Německa. Byla po úrazu, takže nemohla sportovat. Ale myslím, že jinak by byla famózní i jako sportovní kůň. Měla skvělou povahu a dala nám super potomky. Byla z dobré holštýnské rodiny, její sourozenci jsou úspěšní na mezinárodních závodech a jeden z nich je plemenným hřebcem v Holandsku. 
 

Čtěte také: I strakatí koně mohou být ve sportu úspěšní, říká Anna Reinbergerová

 

Můžete zkusit porovnat, jak moc se změnily závody i sportovní úroveň v průběhu vaší sportovní kariéry? 
Sportovní úroveň je nyní samozřejmě úplně někde jinde, to se nedá porovnávat. V dnešní době jsou mnohem lepší koně i jezdci. Změnila se i atmosféra. Tenkrát jsme byli všichni kamarádi, co si navzájem přáli úspěch, a ve finále bylo jedno, kdo vyhraje. Dnes je mnohem větší rivalita. 
 
Dříve to byla opravdu spíše zábava. Lidé chodili do práce a koně dělali ve volném čase. Dnes je to pro spoustu lidí živobytí a na všechny je vyvíjen mnohem větší tlak. Za nás se například jezdilo o věcné ceny.
 
Jaké byly vaše sportovní ambice, když jste začínal? Podařilo se vám jich dosáhnout? Máte nějaké cíle do budoucna?
Dříve pro nás ten sport nebyl ani tak o ambicích, jako spíše o zábavě. Na každé závody jsme se těšili, až se zase jako parta potkáme a bylo nám jedno, jestli jedeme na obyčejné závody nebo na mistrovství. Juniorské mistrovství jsem vyhrál, aniž bych si to kdy kladl za cíl. 
 
V minulých dvou letech jsme vybudovali novou stáj a jízdárnu, takže v areálu doděláváme detaily. V chovu bych rád odchoval další dobré koně, kteří by se poté dali dobře prodat, aby nás to uživilo. A také bych rád odchoval nějakého dobrého koně, který bude úspěšný ve sportu a třeba i získá nějakou medaili na mistrovství. Se mnou už sice ne, ale s Darčou, které již několikrát medaile utekla o malý kousek. Kdyby se něco takového povedlo, moc by mě to potěšilo.
 
Foto: poskytl Jiří Hochman


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B

Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace