ŽIVĚ: 10.8. skoky, 13.-14.8. drezura, výstava, dostihy, pólo, klusáci
reklama 11A

reklama

Jezdecký magazín EquiTV: Rekordní úvod zimní túry a královické střípky

 07.02.2019 16:02 | AUTOR: Lucie Spiwoková

ikonka

Druhý magazín roku 2019 přinese reportáž z Hradištka, kde se 2. února jelo úvodní vozatajské kolo Zimního jezdeckého poháru. Nabídne i rozhovor s Luďkem Šofrem o přípravách na sezonu a na Jezdecký festival, který se bude konat v březnu v Královicích.

reklama 12A

JEZDECKÝ MAGAZÍN EQUITV SLEDUJTE TADY

V sobotu 2. února se konečně dočkali příznivci domácích jezdeckých akcí prvních oficiálních závodů roku 2019.  Hradištko u Sadské hostilo úvodní kolo Zimního jezdeckého poháru.

První body do seriálového žebříčku tam přijeli sbírat jezdci spřežení, pro něž byly připravené tři bodované kategorie. Tradičně velký zájem byl o start v kategorii singlů, v níž se představilo celkem šestnáct kočárů. Klára Juráňová se po své první jízdě zařadila až na jedenáctou příčku, když zaznamenala jedno shození. Podruhé už projela cílem bez penalizace, a navíc ve velmi dobrém čase. V konečném pořadí se tak dokázala posunout na páté místo. Těsně pod pomyslnými stupni vítězů zůstal Milan Domes se Zojou. Soutěž měl rozjetou slibně, po první čisté jízdě byl druhý. Nechyboval ani v druhé části, jenže jeho čas byl až pátý nejlepší, a to znamenalo pokles ve výsledkové listině. Chuť si spravil se svým zkušenějším koněm, lipicánem Pluto XIV-1 Pajkos. S tím zahájil třetí příčkou, ovšem napodruhé dovezl vůbec nejlepší výsledek, což v součtu stačilo na stříbro. Dominik Brumovský si na úvod sezony dojel pro body za třetí místo. Přitom tomu zpočátku nic nenasvědčovalo, v polovině soutěže byl až sedmý. Skvělým výkonem v rozhodující jízdě se však katapultoval mezi nejúspěšnější trojici. Úvodní jízda v kategorii jednospřeží nejlépe vyšla Michaele Lesákové. A přestože napodruhé to bylo až třetí místo, v součtu si udržela vedení a mohla se tak radovat z vítězství. 

Početné a silné startovní pole čítala startovní listina soutěže dvojspřeží. Nadějně rozjetou soutěž měl Robert Moravec, který předvedl čistý a třetí nejrychlejší výkon. Napodruhé však shodil tři míčky a propadl se až na konečné osmé místo. Zklamáním skončilo klání párů také pro zkušeného Zdeňka Jiráska. V poločase držel čtvrtou příčku, ale po chybách v druhé jízdě klesl na sedmou pozici. V polovině soutěže byl ve vedení vítěz celkového hodnocení z loňského ročníku Petr Vlašic, který zapřahal novou dvojici, hřebce Bentona a valacha Cavira. Jenže v druhé části přišlo rozčarování v podobě dvou chyb, které lídra nakonec odsunuly až na páté místo. Velmi dobrými, a hlavně vyrovnanými výkony si pro čtvrtou příčku dojel Alexandr Soukup, jenž ani v jedné z jízd nezaváhal. Milan Domes stejně jako v uplynulé sezoně závodí opět napříč kategoriemi. Po úspěchu mezi singly si slušný bodový příděl vyjel i ve „dvojkách“, kde skončil třetí. V druhém kole přitom předvedl nejlepší výsledek. Jedna chyba potkala v úvodu soutěže Milana Komárka. Poté však už trasu překonal bez zaváhání a velice rychle, což ho vyneslo na druhou příčku. První letošní triumf ve dvojspřeží si s těsným odstupem pouhých sedmnácti desetin trestného bodu připsal Petr Myslík. Dopomohly mu k tomu vyrovnané a bezchybné výkony. 

Pětice účastníků se sešla na startu královské kategorie neboli čtyřspřeží. Výsledkovou listinu uzavřel Milan Domes, jenž v Hradištku absolvoval všechny tři pohárové soutěže. Po jednom shození v každé jízdě zaznamenal Jaroslav Jandl, který obsadil čtvrté místo konečného pořadí. Velký favorit halových soutěží Petr Vlašic nastoupil po soutěži dvojspřeží také se čtyřkou, v níž opět zapřahal nováčky. Podal s nimi solidní výkony, jež mu nakonec vynesly pomyslný bronz. Pro druhý nejvyšší počet bodů si v prvním kole zimního poháru dojel Jiří Nesvačil starší. Začal druhou příčkou, posléze kvůli jedné chybě lehce ztratil, ale pozici se mu nakonec podařilo udržet. Vítězem soutěže čtyřspřeží se díky suverénním jízdám stal Josef Hrouda. Zaznamenal dvě první místa a ostatním soupeřům ujel o více než čtrnáct trestných bodů. 

Druhé kolo Zimního jezdeckého poháru spřežení je naplánováno na 16. února do areálu Národního hřebčína ve Slatiňanech na Chrudimsku. Současně půjde o poslední možnost kvalifikovat se na území Čech, jelikož další dva mítinky proběhnou na Moravě – konkrétně v Brně a v Tlumačově. Do březnového finále v Královicích u Slaného postoupí z každé kategorie dvacet nejlepších vozatajů. 

I když je halová část jezdecké sezony na samém začátku, my jsme se už v předstihu zajeli podívat do Královic u Slaného, kde seriál halových závodů vyvrcholí ve dnech 22. až 24. března velkým Jezdeckým festivalem. Přestože jde o šestý ročník této akce, v Královicích se bude jednat o premiéru, neboť v předešlých letech byla festivalovým dějištěm Lysá nad Labem. 
Jak svědomitě se provozovatelé Královického dvora připravují a jaké novinky připravují pro návštěvníky, na to jsme se zeptali provozovatele areálu Luďka Šofra.

SOUTĚŽ

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ní se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu. 

Ten, kdo odpoví správně jako 10. v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY ZA KOŇMI

Po vozatajích zahájí Zimní jezdecký pohár České jezdecké federace 2019 i parkuroví jezdci. Úvodní mítink mají na stejném místě – v Hradištku u Sadské. A i tentokrát se diváci mohou těšit na početná startovní pole, čítající bezmála dvě stovky účastníků jednotlivých vypsaných soutěží. Kamera EquiTV u toho samozřejmě nebude chybět. V příštím Jezdeckém magazínu vám tak opět přineseme přehled toho nejzajímavějšího, co se tamním kolbišti odehrálo. Na shledanou! reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace