reklama 11A

Jezdecký klub Stará Boleslav slaví 70. výročí. Navázal na dragounské pluky

ikonka

Před sedmdesáti lety se skupina nadšenců v čele s Oldřichem Semerádem a Antonínem Schrottem rozhodla založit ve Staré Boleslavi jezdecký klub, který navázal na sportovní aktivity dragounských pluků. Spolek funguje dodnes a chystá velkou oslavu.
18.05.2024 06:30  |  Autor: Šárka Kitnerová  |  Foto: poskytla Šárka Kitnerová  |  Rubrika: Ostatní  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12A

 
Koně a jezdectví jsou s Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví historicky pevně spojeni a mají tam dlouhou a slavnou tradici. Už od středověku pořádala šlechta v tamní lesích hony, kterých se účastnili i tehdejší panovníci. Ostatně právě v Hluchově císař Karel VI. při honu v roce 1732 smrtelně postřelil knížete Adama Františka Schwarzenberga. 
 
V Brandýse a ve Staré Boleslavi sídlily rovněž dragounské pluky, v nichž působil i poslední rakouský císař Karel I. A právě pod vedením aktivních důstojníků se po roce 1945 začal pomalu rozvíjet i civilní jezdecký sport. Když však byly po roce 1950 vojenské jezdecké jednotky ze Staré Boleslavi odveleny, zanikl i jezdecký oddíl s nimi spojený. 
 
Proto se roku 1954 rozhodla skupina nadšenců v čele s Oldřichem Semerádem a Antonínem Schrottem založit jezdecký klub, což se jim navzdory tehdejší době, jež jezdectví ani koním coby buržoaznímu přežitku nepřála, nakonec pod hlavičkou Svazarmu zdařilo. Zprvu měl klub jen pár původně vojenských koní a žádné stáje, ale roku 1957 získal pozemky v Hluchově, kde sídlí dodnes. Téhož roku byly jezdecké kluby Svazarmu převedeny do sjednocené československé tělovýchovy, a tak došlo ke sloučení s TJ Slavoj Stará Boleslav, pod níž jezdecký klub fungoval až do roku 1991.
 

Čtěte také: Jezdecký svět opustil Ing. Ludvík Jandourek. Gentleman s velkým srdcem

 
Na přelomu 50. a 60. let minulého století pak tehdejší členové, mezi nimiž byli například Jaroslav Urban, Ludvík Jandourek nejstarší, jeho syn Ludvík Jandourek starší, Josef Jarolím, Jaroslav Voctář, Oldřich Dostál nejstarší (vítěz Velké Pardubické 1949), jeho syn Oldřich Dostál starší a jiní, upravili hluchovský areál pro potřeby koní, vyhloubili studnu a zbudovali jezdecké kolbiště.
 
V roce 2003 získala na základě zákona č. 290/2002 Sb. o přechodu majetku státu na občanská sdružení v tělovýchově a sportu areál v Hluchově Tělovýchovná jednota Slavoj. Ta se po skončení zákonem stanovené desetileté doby, během níž musel majetek sloužit původnímu účelu a byl proto Jezdeckému klubu za symbolickou cenu pronajat, rozhodla nemovitosti v Hluchově prodat. Členům Jezdeckého klubu tak nezbylo nic jiného než areál koupit. Naštěstí se povedlo získat přijatelný úvěr a od roku 2013 je areál v majetku Jezdeckého klubu Stará Boleslav.
 
Po celou dobu splácení úvěru se členové klubu snažili areál nejen udržovat, ale i vylepšovat a modernizovat, což se především díky dotacím od města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Středočeského kraje a Národní sportovní agentury daří. Bylo zrekonstruováno povodněmi několikrát poškozené závodní kolbiště, postavena nová věž rozhodčích, pořízen nový povrch jízdárny s geotextílií a automatickým zavlažováním, ale také došlo na modernizaci sociálního zázemí. To vše přispělo ke zvýšení komfortu a bezpečnosti koní i jezdců. Přestože klub během své dlouhé historie opakovaně čelil záplavám, při nichž došlo i na evakuaci koní, což se naposledy stalo během loňských Vánoc, vždy se podařilo areál opravit a zároveň zvelebit.
 

Psali jsme: Koně ze Staré Boleslavi vyhnala velká voda. Útočiště našli v Hradištku

 
Mezi priority jezdeckého spolku je propagace jezdectví mezi dětmi a mládeží, podpora mladých talentů a výchova další generace jezdců. Od roku 2010 je proto součástí aktivit klubu i jezdecká škola, kde zkušení trenéři zajišťují výcvik na našich školních koních. V současnosti je v areálu ustájeno 28 koní, z nichž šest je školních v majetku klubu.  Vedle již tradičních závodů oddíl organizuje pro mladé jezdce hobby soutěže a zkoušky základního výcviku jezdce.
 
Oficiální oslava 70. výročí Jezdeckého klubu Stará Boleslav pro současné i bývalé členy, ale také pro širokou veřejnost proběhne 15. června během skokových závodů, jejichž součástí je „Cena města“, ale také další soutěže započítávané do Středočeské jezdecké ligy.FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE