V Olomouci odstartoval Světový pohár v parkurech

Ve čtvrtek odstartovaly na kolbišti Equine Sport Centra prvním soutěžním dnem mezinárodní závody J&T Banka CSI3*W Olomouc. Nabitý program trval déle jak 10 hodin a nejobtížnější soutěží se stalo úvodní kolo tzv. Gold Tour.
11.06.2015 20:14  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

Davide Kainich s Loro Piana Tamarix. Foto Josef Malinovský

Vítězství v něm vybojovala italská dvojice Davide Kainich s Loro Piana Tamarix, která překonala všechny nástrahy parkuru s překážkami vysokými 140 centimetrů z dílny Olafa Petersena bezchybně, ale také v nejlepším čase. Ten byl jen něco málo přes 60 sekund, zatímco někteří účastnicí měli až o 16 vteřin více. „Parkur byl postaven pro zahajovací den příjemně, ale zároveň byl náročný a hodně rychlý. Kurz nabízel dostatek možností, kde se dal zkrátit čas,“ konstatoval Davide Kainich. „Olomouc je překrásné místo a dobře se zde závodí,“ dodal vítězný jezdec. Na druhém místě skončil Maximilian Schmid s koněm Lords Guy, který na první pozici ztrácel necelé dvě sekundy. Třetí místo vybojoval Maďar Sándor Szász s FBW Celeste. Nejlepším českým jezdcem byl Josef Pařenica s Aquitem. Mezi 26 účastníky, kteří soutěž Gold Tour překonali bez penalizace, skončil kvůli času 68,26 sekundy na 16. místě. Dvě příčky za ním zaostávala Barbora Tomanová s klisnou Sorceress.

Ani v předešlých dvou soutěžích se žádný z českých reprezentantů neprobojoval na stupně vítězů. Nejvyššího umístění dosáhl Zdeněk Žíla, který v Silver Tour na výšce 130 centimetrů obsadil s klisnou Dominikou B čtvrtou příčku. Nejúspěšnější byly slovenské dvojice. Zatímco Peter Mackovjak s Cheril skončil druhý před Rakušanem Rolandem Englbrechtem s Bonaparte 115, Robert Pál s Ansy Van het v uvedené soutěži nenašel přemožitele

V kategorii mladých koní se mohl radovat z prvenství reprezentant Holandska Rogier Linssen s koněm Di Verdi, který o šest desetin sekundy překonal Jaroslawa Koziarowského s Clinterem z Polska. „Nikdy jsem v Olomouci ještě nebyl a moc se mi zde líbí. S mojí ženou zde máme celkem sedm koní a kromě této kategorie se plánují zúčastnit ještě zlaté a diamantové túry. Doufám, že se nám bude dařit v dalších dnech stejně, jako dnes,“ uvedl Rogier Linssen

O závěr úvodního dne se postarala túra pro juniory a mladé jezdce. Ti se mezi sebou utkali na tzv. parkuru s handicapem, kdy junioři (od 14 do 18 let) měli překážky vysoké 125 centimetrů, zatímco mladí jezdci ve věku do 21 let museli se svými koňskými svěřenci překonávat překážky o 5 centimetrů vyšší. Sportovní štěstí bylo nejvíce nakloněno maďarské jezdkyni Weinhardt Virág s Queenie 12. Do pětice nejlepších se vešla z domácích účastníků Francesca Kolowrat-Krakowská s Vorietou. Kompletní výsledky najdete na www.csi-olomouc.cz