reklama 11B

Power Zar je zpět-zvítězil v zářijové kvalifikaci

 09.09.2017 21:19 | AUTOR

Osmiletý hnědák Power Zar se stal v sobotu 9. září vítězem poslední ze čtyř kvalifikací na 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. S přehledem splnil podmínky pro start ve Velké pardubické a zařadil se mezi dvaatřicet uchazečů…

reklama 12C

… o vstupenku do říjnového vrcholu překážkové sezony. Svěřence Josefa Váni vedl Sertash Ferhanov, se kterým trenér počítá i pro případný start ve Velké pardubické.

Šance Power Zara byly před startem dostihu velkou neznámou, protože vítěz loňské květnové Úvodní cross country Koroka se na dostihovou dráhu vrátil až před třemi týdny, ale dostih tehdy nedokončil. „Říkal jsem žokejovi, že když mu koník nebude celý dostih tahat, tak až přijdou na trávu, bude mít šanci tuhle společnost, se kterou běží, porazit. Takže se vše podařilo podle plánu, ale ono to tak v dostizích bohužel často nefunguje. Ale dneska to vyšlo. Jsem rád, že si kluci takhle k sobě sedli. Pokud ale Sertash nebude mít jinou nabídku, budu rád, když pojede Power Zara i ve Velké,“ řekl po dostihu Josef Váňa. Start v říjnu ale ještě není rozhodnutý. „Žokej po dostihu řekl, že je Power Zar pořád ještě moc tlustej a já to vím, proto jsem si ho teď poslední měsíc vzal do parády, abychom ho tročku váhově upravili. Ale potřebuje pořád ještě patnáct kilo dolů,“ přiznal trenér Váňa.

V dostihu byl velmi aktivní Bridguer s žokejem Jaroslavem Myškou, kteří velkou část dostihu udávali tempo. Až na trávě na ně začal útočit Power Zar. „On odtáhl celý dostih, ale Power Zar je o něco lepší než kůň Jardy Myšky. Bál jsem se, jestli pode mnou zrychlí tolik jako pod Josefem Váňou (ml.), ale jsem spokojený,“ dělil se se svými dojmy Sertash Ferhanov, který si z Pardubic opět odvezl double. Stejně jako při srpnovém mítinku zvítězil hned v prvním dostihu dne přes proutěné překážky.

Kvalifikační dostih z deseti startujících dokončila polovina. Za Power Zarem a Bridguerem dokončili Sisi Merble (ž. Jan Kratochvíl), Sixtyseven (ž. Marcel Novák) a polský Salam (Rostislav Benš). O naději startovat ve Velké pardubické naopak přišel Makléř, který byl v průběhu dostihu zadržen.

Po poslední tuzemské kvalifikaci má podmínky pro start ve Velké pardubické splněno dvaatřicet koní, z toho dvacet už figuruje na přihláškách. Dalších dvanáct má kvalifikaci, ale na případnou dohlášku musí počkat to 21. září.

Stejně jako má Sertash Ferhanov jezdecký double, mezi trenéry dvě vítězství získal díky svým svěřencům Stanislav Popelka. Mezi jezdci byli jednou úspěšní Jan Odložil, Lukáš Matuský, Pavel Složil, Marek Stromský, Josef Bartoš a Jaroslav Myška. Mezi trenéry bodovali Helena Vocásková, Josef Váňa, Antonín Novák, Radek Holčák, Radek Žalud a Štěpánka Myšková.

Zářijový mítink otevřela Cena SECURITAS ČR. Lehce v ní zvítězila Apas Rocka připravovaná Helenou Vocáskovou, v sedle se Sertashem Ferhanovem. Pro tříletou ryzku to bylo první vítězství v sedmém startu své kariéry, jen dva z nich ale byly přes překážky. Premiéru nad skoky měla před třemi týdny v Pardubicích a se Sertashem Ferhanovem tehdy dokončili jako druzí. Cestu za vítězstvím jim tentokrát částečně usnadnila ryzka Engele, která téměř v závěru dostihu vybočila. Za Apas Rocka s odstupem patnácti délek dokončil Nick, za ním Hurrican San, Fly Filo Fly a Videoklip.

Prvního překážkového vítězství se dočkal také ryzák Remino, a to v Ceně OHD Pardubice. V České republice běhá od roku 2014, rok předtím zvítězil v rovinovém dostihu v Düsseldorfu. Remino v sedle s Janem Odložilem vítězství vybojoval v napínavém finiši s Alonem, za nimi doběhli Libertin, Delifo a La Sorbona.

A do třetice vítězná premiéra. Pětiletý Kiffaya střídá Pardubice s Meranem, ale teprve v rámci zářijového mítinku v Pardubicích poprvé startoval v krosu. Svůj talent potvrdil, když velmi lehce zvítězil v Ceně deníku Právo s žokejem Lukášem Matuským v sedle. Na travnatý ovál vybíhal ještě na třetím místě, na posledním skoku už byl v čele. Na druhém místě doběhl Starbuck, za ním Loire a Poinsettia. Pátý startující Vicody dostih nedokončil.

V Ceně společnosti STAFI – finalizace staveb s.r.o. si pro vítězství doběhl devítiletý Quatiki, který ve finiši porazil loňského vítěze tohoto dostihu, sedmiletého bělouše Marca Aurelia. Quatiki s Pavlem Složilem ml. překonali obtíže na Irské lavici a do cílové roviny vybíhal po boku svého soupeře. Za nimi doběhla ryzka První láska, za ní ještě Florendo a Woody.

Že ještě nepatří do starého železa, ukázal v Ceně společnosti SEKO AEROSPACE dvanáctiletý Universe of Gracie. Žokej Marek Stromský pojal dostih aktivně a držel krok s Miraxem, který opět udával tempo. V závěrečném finiši Universe of Gracie porazil nejen Miraxe, který dokončil „až“ třetí, ale i Celadona na druhé pozici a čtvrtého, resp. pátého Chicago a Teds Island.

V předposledním dostihu dne – Ceně Východočeské televize V1 se jistě prosadil Imphal vedený žokejem Josefem Bartošem. O jeden a půl délky porazil potomka vítězky Velké pardubické Registany Randyho. Za nimi finišovali String, Kornelius a Loretis.

V závěrečné Ceně Dostihového spolku a.s. se po více než roce vrátil Lorpen. A vrátil se vítězně. Jeho jezdec, žokej Jaroslav Myška, zvolil svou osvědčenou taktiku a usadil se na čele startovního pole. Krok s ním držel Strike, kterému ale došly síly a nakonec doběhl pátý před posledním Čerokézem. Druhý finišoval Vivat, třetí Lamum a čtvrtý Decorus. 

Zdroj: Tisková zpráva DSreklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE