ŽIVĚ dostihy, working equitation, klusáci, chladnokrevníci, paravoltiž
reklama 11A

Novák má hattrick, Sundara Stříbrnou trofej

 29.07.2017 20:02 | AUTOR

Po třech letech se na dostihové závodiště v Pardubicích vrátil Letní dostihový den, který nabídl v sobotu 29. července osmičku dostihů. Šťastným byl pro žokeje Marcela Nováka, kterému se podařil nepříliš často vídaný hattrick...

reklama 12A

Jedno ze tří vítězství navíc získal ve vrcholu mítinku – Stříbrné trofeji. Vybojoval ho v sedle Sundary, kterého připravuje trenér Josef Váňa.

Klasická steeplechase Stříbrná trofej byla dostihem nepříliš početným, ale o to kvalitněji obsazeným. Skvělý výsledek se očekával například od vítěze Zlatého poháru Dangerous Gleama, ale také od Playstarabada a Sundary. Tempo dostihu udával právě první jmenovaný, ale nejvíce sil nakonec měl Sundara.

„V hlavním dostihu jsme si věřili, protože koník je dobrej. A vyšlo všechno, jak v dostihu má, tak se nám podařilo vyhrát. Jsem za to rád. Favorit Dangerous Gleam nepůsobil dnes tak suverénně jako minule,“ okomentoval hlavní dostih dne trenér Josef Váňa. „Díky tomu, že mu celkem chutná skákat, je z něho užitečný překážkový kůň a majiteli dělá radost. Teď půjde někam ven. Jestli do Francie nebo Itálie, to já teď říct nemůžu, ale do Velké pardubické se ještě musí proběhnout,“ nastínil další plány Váňa.

V souboji o další pozice si velmi dobře vedl specialista na francouzské dráhy, před týdnem ale nedokončil dostih ve Vittelu. Řeč je o Casperovi, kterého na druhém místě přivedl do cíle žokej Thomas Boyer. Třetí dokončil Playstarabad s žokejem Lukášem Matuským a teprve za nimi favorizovaný Dangerous Gleam, tentokrát v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou. Pátým byl Janem Odložilem vedený Nikan, který ale patřil k outsiderům dostihu.

Pro Marcela Nováka byla Stříbrná trofej prvním vítězstvím dne a jako by ho dobila energií k dalším úspěchům. Druhé vítězství totiž získal hned v následujícím dostihu, v Ceně města Pardubic. A další přidal v úplném závěru dostihového mítinku, v Ceně Sportiády. „Tenhle hattrick mě potěšil, protože vyhrál i kůň z naší stáje. Samozřejmě hezký je hlavní dostih a taky to, že vyšel i dostih, kdy jsem poslední chvíli zaskakoval za Sertashe Ferhanova. Ale ten „můj“ mě potěšil nejvíc,“ svěřil se žokej Marcel Novák, kterému se – jak sám říká – takový hattrick v Pardubicích povede tak jednou do roka.

V už zmiňované Ceně města Pardubic, nejdelším letním dostihu v Pardubicích se Player s Marcelem Novákem prosadil v konkurenci devíti koní. Největším soupeřem Playerovi byl Taras, kterého ovšem potkal pád. A tak si svěřenec trenérky Lenky Kvapilové pohodlně došel pro vítězství před Celadonem (ž. Lukáš Matuský), Tymianem (Jan Odložil), Bridgeurem (ž. Jaroslav Myška), Milerytem (Radek Man) a Sixtysevenem (ž. Thomas Boyer).

Dařilo se také Lukáši Matuskému, který k jednomu druhému a jednomu třetímu místu přidal i dvě vítězství. Double se podařil ve druhém a třetím dostihu letního mítinku, tedy v proutkách na 3500 metrů – Ceně prezidentů Dostihového klubu a v crossu na stejné distanci – Ceně za podpory Sportovního parku Pardubice. Dostih přes proutěné překážky nabídl jasné vítězství Flower of Love, která byla do Čech zakoupená teprve před letošní sezonou. Její trenér Radek Holčák řekl, že „měl podezření“, že je to kvalitní klisna. Za ní finišovali Bouba Loup (Veronika Řezáčová), Timekeeper (ž. Marcel Novák), Polidar (ž. Martin Liška) a April Flower (Josef Borč).

Cena za podpory Sportovního parku Pardubice byla nejobsazenějším dostihem dne. Po škrtnutí jednoho z favoritů Lad In do ní odstartovalo třináct koní. Další z tipů na vítěze Turdus nedokončil a Chichago doběhl až devátý. Startovní pole dlouho vedl Nick, v cílové rovině jen ale velkým finišem udolala Izynka právě s žokejem Lukášem Matuským, pro kterého to bylo druhé vítězství dne. Nick (ž. Marcel Novák) doběhl druhý, za ním Makléř (Michal Kubík), Chrystal Cross (ž. Jaroslav Myška), Step Dancer (Pavel Složil ml.) a Torgon (ž. Martin Liška).

Dvakrát bodovala také trenérka Helena Vocásková, když její svěřenci ovládli první a poslední dostih dne. Úvodním proutěným překážkám na 2800 metrů kralovala Sicili Pop, která převzala vedení před poslední překážkou a svému jezdci Sertashi Ferhanovi zajistil sedmé vítězství v letošní sezoně. Druhý dokončil Palazzo Corsini, který patřil k favoritům Derby. V jeho sedle byl žokej Martin Liška. Třetí doběhla Society Solvent (ž. Lukáš Matuský), za ní Fly Filo Fly, Flames of Horeb a Libuška.

Sertash Ferhanov měl být i v sedle Sosona v posledním, osmém dostihu dne. V Ceně Sportiády ho ale po předchozím pádu nahradil Marcel Novák a svůj záskok proměnil ve vítězství. Po boji porazili Stringa  (Richard Bartoň), Kornelia (Pavel Složil ml.), Charoy En (ž. Dušan Andrés), New Finch (ž. Martin Liška) a klisnu jménem Vesperaa (Michal Kubík).

Cena sprinterůnabídla dramatickou koncovku, kdy o vítězství bojovali Dunáta aManol. Druhý jmenovaný nakonec kolem cílové podkovy proběhl první, ale i jeho žokej Jiří Kousek přiznal, že ve vítězství už nevěřil. Svěřenec Stanislava Popelky zvítězil poprvé. Dunáta v sedle s Petrem Tůmou dokončila druhá, ovšem nesla nejvyšší zatížení v osmičlenném startovním poli. Třetí doběhl Jonathan (ž. Martin Liška), za ním Lady Bach (Veronika Řezáčová), Alone (Ján Mach) a Tasima (Jan Derych).

Zbývá ještě doplnit Cenu mladých jezdců, kde v napínavém finiši měřili síly Tornadic s Jánem Machem a Stretton s Janem Odložilem. Nakonec vítězství připadlo prvnímu z nich. Za nimi dokončil Tellur (am. Michal Mikšovský), Vivienne of Gracie (Jakub Kocman), Lambrozini (Pavel Složil ml.) a Strike (Patrick Boekhout).

Zdroj: Tisková zpráva DS Pardubicereklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE