Normandie 2014: Ve finále se utkají čtyři hvězdy

V nedělním finále skokové soutěže v rámci Světových jezdeckých her budou mít zastoupení Francie, Spojené státy americké, Švédsko a Holandsko. Rolf-G§oran Bengtsson ze Švédska však závěr sobotní dvoukolové kvalifikace udělal hodně napínavý...
06.09.2014 20:12  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

Po vzrušujícím sobotním kvalifikačním kole si kromě svého místa v zítřejším finále domácí Patrice Delaveau s Orient Express vysloužili od početného publika i „standing ovation“. © CO NORMANDIE 2014/PSV

Po vzrušujícím sobotním kvalifikačním kole si kromě svého místa v zítřejším finále domácí Patrice Delaveau s Orient Express vysloužili od početného publika i „standing ovation“.  Francouz nicméně přiznal, že se cítil hodně pod tlakem. „Byl to pro mě dnes velice těžký den. Všichni to očekávali. Bydlím 40 kilometrů odsud a znám tu všechny a vím, o čem se celou dobu mluvilo,“ řekl. „Tlak byl pro mě obrovský. A poslední skok byl pro mě ohromnou úlevou.“

Další čistý výkon předvedla Američanka Beezie Madden a je tak před finále na druhém průběžném místě. „Byl to pro mě opravdu vzrušující den a i přes to, že můj kůň jednou shodil (v prvním kole), do druhého se připravil výborně. Je opravdu vzrušující dostat se až do finále.“

Výjimečný Casall Ask dnes udělal vůbec první chybu v celém průběhu Her. V sedle s Rolf-Goranem Bengtssonem shodil přední bariéru na problematickém oxeru (překážka č. 4). Do poslední překážky číslo 10 byla ještě dlouhá cesta, ale stylový Švéd svého hřebce dostal až do cíle bez dalšího zaváhání. Tím se stali další dvojicí, která postoupila do zítřejšího finále. „Chybu jsme udělali hned v začátku. Proto jsem měl radost, když jsem viděl cíl,“ řekl  Bengtsson. „A moje chyba byla pořádná – nebylo to jen ťuknutí – nedokážu vysvětlit, proč se to stalo a proč můj kůň odskočil tak podivně. Přemýšlel jsem o tom celou dobu až k dalšímu oxeru!“

Na čtvrtém místě je zatím Jeroen Dubbeldam z Holandska. Dnes se se Zentih SFN radoval v cíli z bezchybné jízdy. „Tlak byl dnes opravdu velký,“ řekl  Dubbeldam, který se finále Světových jezdeckých her zúčastní poprvé. „Včera jsem byla na dvanáctém místě. A říkal jsem si, že jediný způsob, jak se kvalifikovat, je zajet obě kola bezchybně a počkat, až ostatní udělají chybu. Možná to není moc hezké, ale pro mě to fungovalo.“ McLain Ward s Rotchild se dotkl přední bariéry na oxeru na čtyřce a na Land Rover oxeru na sedmičce kůň pustil zadní nohu. Ale i on se do cíle dostal s čistým kontem.

Pohled na průběžný žebříček ukazuje, jak blízko byl Ward tomu, aby se připojil ke své týmové kolegyni Madden. Od kvalifikace do finále ho od  Dubbeldam dělilo pouze 0,31 trestného bodu. Daniel Deusser z Německa se snažil ze všech sil protlačit se do špičky žebříčku. Jejich tým tento týden zažil velké zklamání již při soutěži družstev, kde skončil těsně pod stupni vítězů. Ale jeho Cornet d’Amour chyboval na překážce číslo 8, čímž měla dvojice po nadějích. Marcus Ehning předvedl, proč je jedním z nejlepších na světě, když se svým hřebcem Cornadem NRW dojel do cíle bez trestných bodů.  Pak následovalo několik dalších bezchybných výkonů – Ira Denise Lynche (All Star 5), Ukrajince Cassia Rivettiho s hřebcem Vivant, Ira Bertrama Allena s klisnou Molly Malone V. A následně od těch, kteří se těší ze startu ve finále – Warda, Madden a Deleveau.

Celkem 9 dvojic z 21 startujících dokončilo bez chyby. Problémy s dalším skvělým kurzem od Frederica Cottiera měli i někteří špičkoví jezdci. Například Edwina Tops-Alexander s Ego Van Orti, která chybovala dvakrát. Steve Guerdat s Nino Des Buissonnets přidal další 4 trestné body ke svému kumulativnímu skóre na oxeru s číslem 4. Londýnského vítěze na kolbišti vystřídal předchozí olympijský vítěz Rodrigo Pessoa, jehož Status vypadl, jako by mu docházely síly.  Po třech chybách na překážkách číslo 4, 6 a 7 jezdec další pokračování v soutěži vzdal.

V zítřejším finále Delaveau, Madden, Bengtsson a Dubbeldam pojedou nejen své koně, ale i koně svých soupeřů. „Zítřejší finále bude především o sebevědomí jezdců,“ řekl skvělý stavitel Frederick Cottier. „Máme čtyři skvělé jezdce a nejsou tu náhodou. Začali jsme se 160 a teď máme čtyři. Dnes mluvil sport.“