Náročná sobota při Světovém poháru v Olomouci

Velmi náročná zkouška čekala na jezdce a koně startující v sobotní Diamond Tour mezinárodních závodů Světového poháru v parkurovém skákání – J&T Banka CSI3*W Olomouc. Pouze čtyři dvojice dokázaly parkur vysoký 150 centimetrů překonat bez penalizace.
13.06.2015 20:48  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

V rozeskakování si udržel čisté bodové konto jen Thomas Holz s koněm Chattanooga z Německa a zaslouženě tak zvítězil. Foto Josef Malinovský

K lítosti domácích fanoušků mezi nimi nebyl žádný zástupce České republiky. Zuzanu Zelinkovou s Calerim II a Annu Kellnerovou s Carpe Diem Af Pan přitom od závěrečného rozeskakování bezchybných účastníků dělilo vždy jen jedno nešťastné shození v závěrečné části kurzu, což pro znamenalo v důsledku 15., resp. 18. místo. Hned sedm jezdců však mohlo smutnět podstatně více, jelikož ti se svými koňmi na překážkách nechybovali ani jednou, ale připsali si pokaždé jeden trestný bod za překročení stanoveného času

V rozeskakování si udržel čisté bodové konto jen Thomas Holz s koněm Chattanooga z Německa a zaslouženě tak zvítězil. „Na rozdíl od včerejška, kdy jsem v Diamond Tour při soutěži na čas s Carolin dvakrát chyboval, jsem dnes nastupoval do hlavní soutěže se svojí stájovou jedničkou Chattanoogou. Moctěší, že se nám podařilo překonat základní kolo i rozeskakování bez chyb a vybojovali prvenství. Kurzy Olafa Petersena jsou náročné tak, jak na závodech této úrovně mají být, ale dnes se nám dařilo a jsem moc šťastný,“ spokojeně konstatoval vítěz, kterému se závody Světového poháru v Olomouci moc líbí: „Jsem zde poprvé, ale rozhodně ne naposledy,“ podotkl Thomas Holz.

Druhý v sobotní Diamond Tour skončil Slovák Radovan Šillo a Chieano, který jednou chyboval, stejně jako třetí Adrian Schmid s Camillou IX reprezentující Švýcarsko. Posledním rozeskakujícím se byl Rogier Linsssen s Cupidorem z Holandska. Ten však po chybách pokračování v závěrečné části soutěže vzdal

V sobotu vrcholily hned dvě závodní kategorie olomouckých závodů. Již v dopoledních hodinách završili své působení na kolbišti Equine Sport Centra mladí jezdci svojí Grand Prix, v níž měli možnost splnit si kvalifikační limity pro účast na srpnové mistrovství Evropy. Z jedenácti startujících se do rozeskakování probojovali jen třidvě z České republiky a jedna ze Slovenska. Tina Šalková s Torem po dvou chybách obsadila bronzovou příčku za Táňou Hatalovou z Calantinem ze Slovenska. Ta inkasovala jen 4 trestné body za jedno shození. Z vítězství se mohla radovat Francesca Kolowrat-Krakowská, která s Vorietou si ani napodruhé nepřispala žádný trestný bod a v aréně tak zazněla česká státní hymna. „Musím říci, že jsem si dnešní parkur opravdu užila, i když byl dost náročný. Obě soupeřky z rozeskakování jsou velmi dobré jezdkyně a mají kvalitní koně, takže jsem si rozhodně nebyla jistá, zda se mi podaří prvenství vybojovat. Věděla jsem však, že Vorieta je hodně rychlá, a tak jsem doufala, že by to mohlo vyjít,“ prozradila Francesca Kolowrat-Krakowská. „Na mistrovství Evropy jsem kvalifikovaná již díky výsledkům z loňského šampionátu, ale jsem přesto moc ráda, že Vorieta zde potvrdila své kvality a určitě bude mojí jedničkou pro blížící se mistrovství v rakouském Wiener Neustadtu,“ dodala jezdkyně

O závěr sobotního programu se postaralo finále túry určené pro mladé 6 a 7leté koně. Do rozeskakování postoupilo díky bezchybnému základnímu kolu hned 16 dvojic a 11 z nich zopakovalo precizní jízdu i napodruhé. O umístění tak rozhodoval čas, který měl nejkratší Jaroslaw Koziarowski s koněm Chenet. Nejlepšími českými zástupci byli Ondřej Zvára a Chaccolan. Kompletní výsledky najdete na www.csi-olomouc.cz. Nedělní program začíná již v 8.00 hodin finále Gold Tour. Od 11.45 hodin odstartuje juniorská Velká cena a začátek hlavní soutěže Grand Prix zařazené do Světového poháru je naplánován na 14. hodinu. Definitivní tečku za celými závody udělá od 16.45 hodin ještě finále Silver Tour.