reklama 11D

reklama

Jezdecký sport 2017 - terénní disciplíny

 02.11.2017 17:10 | AUTOR

ikonka

Poslední z rekapitulací jezdecké sezony 2017 je souhrnná reportáž věnovaná disciplínám, které alespoň částečně patří do terénu. Jsou jimi vozatajské soutěže, všestrannost a samozřejmě vytrvalost. V pořadu najdete to nejzajímavější z letošního roku.

reklama 12D

 

JEZDECKÝ SPORT 2017 - TERÉNNÍ DISCIPLÍNY SLEDUJTE TADY

 

Nejrozšířenější jezdeckou disciplínou je parkurové skákání, ale krásně se dívá i na tzv. estetické disciplíny, jimiž jsou drezura, voltiž a reining. Estetickou část mají ovšem i další odvětví zpravidla rozdělená do tří částí – tedy všestrannost a spřežení. 

Ovšem to hlavní, čím se dají společně s vytrvalostí charakterizovat, je jejich terénní část – cross country, či maraton. Vítejte při sledování dalšího dílu pořadu s názvem Jezdecký sport 2017 – dnes s podtitulem terénní disciplíny! 

Spřežení je jediné z jezdeckých odvětví, které se mohlo v roce 2017 pyšnit dvěma mezinárodními mítinky konanými v České republice. Sezonu tradičně otevřel Rudolfův pohár, tedy závody kategorie CAI, které proběhly během předposledního dubnového víkendu v Kladrubech nad Labem. K účasti v soutěžích kategorie tří hvězd se do Národního hřebčína sjelo více než šedesát spřežení z osmi zemí Evropy. Kategorii jednospřeží zcela ovládli jezdci z Polska. Konkrétně sourozenci Kwiatkovi. Weronika Kwiatek si letos z východních Čech odvážela bronz. Její bratr Bartlomiej pak obsadil se svými koňmi první i druhé místo. Vyšla mu drezura a také maraton, v jehož dílčím hodnocení se řadil na dvě nejvyšší pozice.

V soutěži dvojspřeží se sešla početně největší konkurence vozatajů. Těch bylo v této kategorii více než třicet. Z českých zástupců si nejlépe vedl Jan Nesvačil, který obsadil konečné šesté místo. Ze třech disciplín, z nichž se závody spřežení skládají, se mu vydařil zejména maraton. Vítězem se stal rakouský reprezentant Gerald Rössler. Ten zahájil nejvýše hodnocenou drezurní úlohou, díky níž si vybudoval náskok, který podpořil čtvrtým nejlepším výkonem při jízdě mezi kužely. 

V královské disciplíně tedy ve čtyřspřeží se představilo šest soutěžících. Třetí místo nakonec obsadil Polák Piotr Mazurek. Velké podpory diváků se dočkali pochopitelně čeští jezdci. Jiří Nesvačil senior sice v úvodní drezuře nezabodoval. Vše pak napravil solidními výkony v maratonu a parkuru, jež mu vynesly druhou příčku. Znalost prostředí a podpora fanoušků pomohly k triumfu Jiřímu Nesvačilovi juniorovi, který je reprezentantem pořádajícího Národního hřebčína. Zahájil vítěznou drezurní úlohou a přemožitele nenašel ani v sobotní terénní jízdě. Dílčí druhé místo mezi kužely už na jednom z řady letošních úspěchů českého závodníka nic nezměnilo. 

Dalším pravidelným zastavením českých i zahraničních vozatajů jsou západočeské Nebanice. Tam se na přelomu června a července konaly závody CAI, jež jsou pro kategorii čtyřspřeží zařazené do bodování Světového poháru. Tomu odpovídalo také velmi silné startovní pole, a to nejen v královské kategorii. Celkem dvacítka spřežení se představila v soutěži singlů. Vítězkou se stala Weronika Kwiatek, která předvedla nejvydařenější maratonskou část.

V soutěži párů si od samého začátku skvěle vedl český reprezentant Martin Gössl, který na národní úrovní startuje právě za nebanický areál. Po vítězné drezuře zajel nejlépe i v maratonu. Zradil ho však parkur, v němž byl až jedenáctý. V celkovém hodnocení to znamenalo druhé místo. Kategorii dvojspřeží ovládl Polák Rafal Wojtacha, který si dojel pro nejvyšší příčku a navíc s druhou zápřeží skončil třetí.

Světový pohár čtyřspřeží přilákal do Čech špičkovou evropskou konkurenci. Jiří Nesvačil junior se v ní neztratil a poněkolikáté dokázal, že jeho silnou stránkou je parkur, jehož samostatné hodnocení vyhrál. Celkově pak byl pátý. Na vítězství dosáhl po vyrovnaných výkonech francouzský jezdec Benjamin Aillaud. 

Poslední srpnová neděle patřila finále seriálu Zlaté podkovy, které se konalo v Humpolci a díky dobře obsazenému startovnímu poli bylo generálkou na blížící se zářijové mistrovství České republiky. Milan Kořínek nenašel přemožitele v soutěži pro dvojspřeží pony. Na nejvyšší pozici se probojovával postupně z třetí příčky po drezuře. Zajistil si jí nakonec vítězstvím v jízdě mezi kužely. V jednospřeží ukázal soupeřům záda Libor Kurka, který startoval s dvěma koňmi a získal s nimi první i druhou příčku. Vítězem v konkurenci šesti dvojspřeží se stal Josef Drábek, jemuž účast ve finále vyšla na výbornou, když vyhrál maraton i parkur. Jiří Nesvačil senior si dojel pro vítězství v kategorii čtyřspřeží. Kromě závěrečného parkuru, v němž byl třetí, dokázal ovládnout celou soutěž.

Mistrovství České republiky spřežení 2017 hostily Pardubice. Jeho termín připadl na 15. až 17. září a připraveny byly medaile pro čtyři tradiční kategorie. Mistrovský titul mezi pony páry vybojoval způsobem start-cíl Michal Kořínek, který nenašel přemožitele ani v jedné části šampionátu. Dvacítka soutěžících figurovala na startovní listině pro jednospřeží. Třetí místo obsadil Libor Kurka a bronzem završil velmi vydařenou sezonu. Jan Exnar si v historii republikových mistrovství dojel v kategorii singlů pro zlato již několikrát, tentokrát jeho výkony stačili na druhé místo. Mistrem republiky pro rok 2017 se stal Jaroslav Petřek. Tomu vyšla výborně drezura i terénní zkouška a závěrečném v parkuru ani jednou nechyboval.

V konkurenci devíti spřežení v soutěži párů obsadil třetí místo člen reprezentačního kádru Josef Hrouda. Stříbrnou medaili si z města perníku odvezl Václav Coufalík, kterému se vydařil hlavně závěr šampionátu, když vyhrál samostatné hodnocení vozatajského parkuru. Josef Drábek získal v drezuře a maratonu na ostatní účastníky značný náskok, takže si mohl dovolit drobné zaváhání při jízdě mezi kužely, jež ho o zlato nepřipravilo.

V kategorii čtyřspřeží změřili síly tři účastníci a jejich pořadí určila už úvodní disciplína. Třetí příčku v ní obsadil Jaroslav Jandl, stejné umístění pak zaznamenal i v maratonu a parkuru. Stříbro v celkovém hodnocení získal Jiří Nesvačil senior, který byl druhý ve všech třech částech šampionátu. Třikrát dílčí vítězství, a tím i celkové první místo a titul mistra České republiky, vybojoval Jaroslav Juráň junior. 

Všestrannost je další z disciplín, jejíž součástí je mj. prověrka vytrvalosti a souhry dvojic v terénní zkoušce. Mistrovství České republiky se odehrálo na závodišti v Pardubicích ve dnech 20. až 23. července, a medaile při něm byly rozdány v osmi kategoriích. Mezi dětmi ve věku od 10 do 13 let, které jezdí na pony, dosáhla nejlepšího celkového výsledku Sára Dvořáková v sedle Gejzera. Šampionát pony a dětí ve věku od 13 do 16 let se z titulu mistryně republiky radovala Barbora Vaňková, jež sedlala valacha jménem Lipton Saimon. V kategorii dětí na velkých koních nenašel přemožitele Richard Horáček ve dvojici s koněm Ramzes Aha. 

Se soutěží připravenou pro mladší juniory, tedy jezdce mezi 14 a 16 lety, se nejlépe popasovala dvojice Šárka Štvánová a Caledon 3. Zlato mezi juniory ve věku od 16 do 18 let vybojovala Klára Ivančáková v sedle klisny Cry. Mezi mladými jezdci dělil v celkovém hodnocení dvojice na bronzové a stříbrné pozici rozdíl pouhého jednoho trestného bodu. Třetí nakonec dojela Marie Smolíková s klisnou Carmen 16. Titul vicemistryně získala Šárka Votavová v sedle plnokrevného hřebce jménem Tedy Ready. Vítězka Eliška Orctová na koni Bonus naopak na soupeře získala náskok více než dvanácti bodů a vybojovala čtvrté zlato v řadě. 

Těžká zkouška čekala v Pardubicích seniory. O náročnosti terénní jízdy, takzvaného krosu, vypovídá i to, že bez penalizace nedosáhl cíle žádný z účastníků. Bez chyb na překážkách pak překonala trať pouze třetina z nich. Bronzovou medaili si nakonec za svůj výkon vysloužil Petr Myška s klisnou Obora´s Shut It Out. Druhé místo obsadil Jan Holec v sedle Tasznika, jemuž pomohla výborná drezura i vydařený kros. Zlato z roku 2016 obhájil Miloslav Příhoda, který tentokrát sedlal Lorda. Soupeřům odskočil v celkovém součtu o více než deset bodů.

Pro úplnost nesmíme opomenout soutěž seniorských družstev, v níž se projevila dominance jezdců z východních Čech. Východočeská oblast totiž postavila do letošního mistrovství týmů hned pět kompletních celků. Sestava Východočeské oblasti 2 ve složení Jaroslav Hatla, Petr Myška, Radim Toman a Lucie Hlavatá se nakonec radovala ze zlatých medailí.

Zlatá podkova, to je vedle vozatajských klání také všestrannost. Finále seriálu se odehrálo v Humpolci ve dnech 25. až 27. srpna a ve dvou nejvyšší kategoriích přineslo napínavou podívanou až do závěrečných okamžiků.

Stejně jako v nižších soutěžích, i v hlavní kategorii čekal jezdce i diváky nervy drásající závod až do samého konce. Zatímco Markéta Máchová s Aférou dojela třetí s poměrně výrazným bodovým odstupem od nejvyšších příček, na prvním a druhém místě byly rozdíly velmi těsné. Pavel Březina s Realitou se po sobotní terénní zkoušce dostal na průběžnou druhou příčku a nechyboval ani na parkuru, takže celou soutěž dokončil s výsledkem 53,36 trestného bodu. Eliška Orctová s Bonusem se dostala do vedení, když zajela zdařilý kros. Do nedělního parkuru nastupovala tedy jako poslední, a po výkonu Pavla Březiny bylo jasné, že pokud chce vyhrát, nesmí shodit ani jednu překážku. To se jí nakonec povedlo, cílem projela s nulou a s celkovým skóre 51,52 trestného bodu se stala vítězkou 52. ročníku Zlaté podkovy.

Třetí disciplínou pod hlavičkou České jezdecké federace, v níž se soutěží v terénu, je vytrvalost. Nejdůležitějším dnem domácí sezony byla sobota 10. června, kdy se v severočeském Slavošově konalo mistrovství České republiky spojené s mezinárodními závody CEI. 

Jezdce, kteří byli přihlášení do šampionátu juniorů a také účastníky mezinárodní úrovně CEI1*, čekala v kopcovité krajině trasa dlouhá 80 kilometrů rozdělná na tři etapy. Celkem osm dvojic nakonec projelo cílem trasy připravené pro tuto kategorii. V nejlepším čase v hodnotě 4 hodiny 47 minut a 56 sekund dokončila Lucie Škábová s koněm Tabur, a mezinárodní kategorii CEI s jednou hvězdou tak ovládla. Jen o 4 minuty po vítězce dorazila druhá nejrychlejší dvojice Pavla Másílková v sedle valacha Zibekara. Nejlepší juniorkou byla v tomto závodu Kateřina Suchá, která tak získala s klisnou Lucií Ferrou titul mistryně České republiky juniorů a mladých jezdců pro rok 2017. Barbora Křtěnská potřebovala na zdolání závodu s koněm Agent Jack celkem 5 hodin 12 minut a 37 sekund a v hodnocení kategorie CEI1* dokončila jako třetí. Na čtvrté příčce v mezinárodním klání se umístila další z juniorek Kristýna Zahálková s koněm Mirajj. Dvojice bojovala i o medaile v republikovém šampionátu a výkon jí stačil na stříbro. O necelých 43 minut déle než vítězka strávila na trase závodu Veronika Myslivečková, která sedlala Felskina. Ve výsledkové listině mezinárodního závodu to znamenalo příčku číslo 5. 6 hodin 5 minut a 19 sekund, to byl výsledný čas třetí zástupkyně juniorské věkové skupiny Moniky Doubkové na koni Rašíd Ibn Rasima, což jí vyneslo bronzovou medaili. 

Celkem 120 kilometrů rozdělených do čtyř etap měl závod s dvěma hvězdami zapsaný pod hlavičkou Mezinárodní jezdecké federace FEI, který byl zároveň hodnocený jako republikový šampionát seniorů. Všechny čtyři části zdolalo šest dvojic. Jako první procválal cílem Janek Kroupa na koni Gazal V 6 Hektor. Stal se nejen vítězem mezinárodní dvouhvězdové soutěže CEI, ale zároveň také držitelem titulu mistra České republiky mezi seniory. Petr Jadlovský, který má ve své sbírce několik zlatých medailí z republikových šampionátů, dorazil s Rachel o více jak hodinu později. V celkovém hodnocení byl druhý, stejně jako v pořadí národního mistrovství. Jen o sekundu později protnula cílovou linii Hana Hrnečková. Zaváhání jejího koně Tramína v cílové rovině jí bude zřejmě mrzet, protože až do samého závěru před Petrem Jadlovským vedla. Nakonec se musela spokojit s třetím místem. Jitka Schovánková s Moganem potřebovala na zdolání závodu 8 hodin 49 minut a 36 sekund, což stačilo na čtvrtou příčku. Protože třetí jezdkyně v pořadí Hana Hrnečková nebyla hodnocena v mistrovském klání, získala Jitka Schovánková zároveň bronzovou medaili v mistrovství České republiky. Jediný zahraniční účastník v poli Polák Ryszard Zielinski dojel v sedle koně Odwet o hodinu a tři čtvrtě později než celkový vítěz. Šestý z jezdců, jež projeli cílem náročného závodu, byl Petr Hladiš, který sedlal hnědáka Janise. Tak to byl stručný přehled toho nejzajímavějšího z roku 2017 v terénních jezdeckých disciplínách. 

Pokud si chcete připomenout jednotlivé mítinky podrobněji, neváhejte a navštivte stránky naší internetové televize s adresou www.equitv.cz, kde najdete nezkrácené video záznamy z většiny zmiňovaných mítinků.

Na stejném místě pro vás připravujeme i v průběhu zimního období různé reportáže a autentická videa o dění v jezdeckém sportu. Kolem koní se totiž stále něco děje, a když je něco opravdu zajímavé, kamery EquiTV u toho rozhodně nemohou chybět! Tak brzy opět na shledanou!reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace