Byl to tak krátký moment, že měl v sobě až něco surreálního. V jedné chvíli měl horký favorit Aigle Vaillant ze stáje Lokotrans na mítinku Turf Gala v bratislavském Starém háji všechno pod kontrolou a směřoval za jistým vítězstvím v Ceně Scottish Rifla. Vzápětí se však kolem vítěze francouzského listed či Velké ceny Slovenska prohnal podceňovaný valach Discovery Day, podporovaný Martinem Laubem, shodou okolností bývalým jezdcem do té doby vedoucího koně.
Pětiletý hnědák, odchovaný a trénovaný v Chotouni u Českého Brodu, nabral za distancí rychlost a svou specifickou cvalovou akcí rozhodl regionální vrchol první poloviny sezony na středních tratích pro sebe. Těsně za cílovým mezníkem dělal Discovery Day dojem, že vyklusává po vzoru Usaina Bolta, to už však měl k dobru 2 3/4 délky a také nový rekord dráhy 1:48,33.
Jeho majitel a chovatel Václav Luka starší v té době na tribuně nebyl schopen slova. „Je to zvláštní, ale člověk se v takových situacích ocitne skoro na hraně kolapsu. V Chotouni se kdysi narodil vítěz Velké pardubické Cipísek, ale na rovině je tohle vítězství určitě mým největším chovatelským úspěchem a svým způsobem satisfakcí,“ poznamenal někdejší dlouholetý prezident Jockey Clubu ČR den po doběhu.
„A podobně to má i trenér František Zobal, který podle svých slov už nevěřil, že se ještě na stará kolena dočká takového koně. Vždyť na překážkách nasbírali jeho svěřenci spoustu úspěchů, ale Discovery Day je jeho prvním jedničkovým vítězem v rovinových dostizích,“ dodal Luka.
Přestože většina jeho koní včetně hvězdného Nagana Golda běhala v posledních letech za syndikáty, Discovery Day od začátku hájí chovatelovy vlastní černo-zelené barvy, jež Luka kdysi převzal od bývalého Státního statku Český Brod.
„U mých vlastních odchovanců je to dáno historicky, vždycky běhali za mě. Mí kamarádi a společníci je do syndikátu nikdy nechtěli a já jsem jim je ani nenabízel,“ potvrzuje.
Že syn někdejšího špičkového mílaře Dux Scholara a jedničkové vítězky z vlastního chovu Diredawy zpočátku nepatřil do majitelova „A-týmu“, napovídá i místo jeho tréninku. Ambicióznější koně, na nichž má Luka podíl, se už řadu let připravují v jiných střediscích, a domácí Chotouň slouží jako svého druhu rezerva, kde se o zbylé svěřence obětavě stará František Zobal. „Už před časem jsem si vyhodnotil, že v Chotouni nemáme úplně vhodné podmínky a bohužel ani personál,“ zdůvodňuje majitel.
Od fiaska ke sci-fi
Příběh Discovery Daye je téměř filmovým vzestupem podceňovaného outsidera. Prošel dvěma stájemi, na dráhu se však kvůli zdravotním problémům nedostal.
„Stále kulhal na zadní nohu a nikdo nevěděl proč. Ten kůň už byl skoro vyřazený z dostihového provozu, ale zasáhl pan František Zobal. Díky jeho obrovskému nasazení a péči se ho přece jen podařilo dostat na dráhu. Sám jsem tomu už nevěřil,“ vybavuje si Luka.
Valachův pozdní debut – nastoupil k němu v srpnu 2023 jako tříletý proti starším koním – skončil fiaskem. Do cílové roviny čtyřkové míle v Karlových Varech vbíhal na druhém místě, ale 400 metrů před cílem se po kolizi doslova zastavil. Simona Laubeová dostala strach z hnědákovy rozházené cvalové akce a nechala ho dokončit na vzdáleném posledním místě.
Zobal se však i kvůli pracovním výkonům Discovery Daye odmítl vzdát a již o dva měsíce později se mu valach odvděčil za důvěru lehkým vítězstvím v Mostě. Loni jako čtyřletý pokračoval ve vzestupu: postupně ovládl čtyři dostihy a vypracoval se až k triumfům v dvojkovém Memoriálu Tomáše Šatry a Lázeňské míli. Sezonu pak uzavřel jedničkovým úspěchem v bratislavském Jesenném hendikepu.
„Už dvojková vítězství jsem vzhledem k jeho příběhu vnímal jako zázračná a neuvěřitelná. Ovšem uspět na Turf Gala je z kategorie sci-fi,“ směje se Luka.
Šanci dostal Nagano Gold
„Déčkovou“ rodinu v Chotouni založila valachova bába Dedarina. V Polsku narozená dcera raného hřebce Zahy a vnučka Kingmamba vyhrála jako tříletá jedničkovou Cenu hřebčína Napajedla a byla pátá v Jarní ceně klisen i Oaks. Václav Luka ji získal v exekuční dražbě jejího předchozího majitele a záhy se ukázalo, že to byl prozíravý tah.
Hned prvorozená Diredawa po třetím z Českého i Slovenského derby Access To Java, výrazná hnědka s odznaky, napodobila svou matku a rovněž ovládla Cenu hřebčína Napajedla. Ze spojení s prvním Galileovým synem v českém chovu Durantem Alighierim přivedla na svět čtvrtou z polského St. Legeru Daralaru a dalšího jedničkově umístěného vytrvalce Decamerona.
Pravý bratr Discovery Daye, letos tříletý Daktari, se dosud čtyřikrát umístil na trojkové a čtyřkové úrovni. Otcem zatím posledních potomků Diredawy, roční klisny Dynasty Gold a letošního hřebečka, je Nagano Gold. Po něm zůstala Diredawa březí i letos.
Lukovy chovné klisny část roku tráví doma v Chotouni pod dohledem Františka Zobala a část na pastvinách Jana Vedrala ve Zbečně na Křivoklátsku, kde o ně a exdostihové koně členů Syndikátu V3J pečuje bývalý žokej Pavel Szikora.
„Dá se tedy říct, že v chovu pokračuji a stále se snažím, i když to v českých podmínkách samozřejmě není lehké. Stále však doufáte, že odchováte koně jako je právě Discovery Day. Jednoho ze sta…“ uzavírá Václav Luka starší.