Poslední květnovou sobotu uspořádal Národní hřebčín Kladruby nad Labem již osmý ročník Dne starokladrubského koně, který je oslavou výjimečného plemene koní, jeho domovského hřebčína, ale také tradičních činností, které k původnímu dvornímu hřebčínu patří.
Celodenní program zahájila na nádvoří hřebčína v 10:00 hodin tradiční půlhodinová chovatelská ukázka starokladrubských koní a českých teplokrevníků. V jedenáct hodin přivítal ředitel národního hřebčína Jiří Machek císaře Rudolfa II., od jehož korunovace českým králem letos uplyne 450 let. Císař dorazil i se svou sestrou, bývalou francouzskou královnou Alžbětou Habsburskou ve slavnostním kočáře taženém osmispřežím starokladrubských běloušů.
Hlavní program na nádvoří kladrubského hřebčína symbolicky odstartoval ve 13:00 hodin úder zvonu kostela svatého Václava a Leopolda. Více než dva a půl tisíce přihlížejících návštěvníků mělo možnost zhlédnout patnáct vystoupení, v jejichž rámci bylo prezentováno téměř jedno sto koní.
„Po slavnostním zahájení následoval kočárový rej s ukázkami šesti různých typů zápřeže. Nechyběl divácky atraktivní pushball v podání žáků Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem, jezdecká čtverylka, tvořená výhradně zaměstnankyněmi Národního hřebčína či předvedení stáda starokladrubských klisen s letos narozenými hříbaty,“ informovala Lucie Macáková v tiskové zprávě.
Národní hřebčín v rámci programu poděkoval třem výrazným osobnostem. Všechny tři mají společného jmenovatele – v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století reprezentovaly kladrubský hřebčín se čtyřspřežími starokladrubských běloušů na kolbištích mnoha zemí Evropy. Těmito osobnostmi jsou Josef Šebek, Josef Nims a Jiří Kocman. Předvedena byla jejich původní čtyřspřeží, respektive původní kočáry, s nimiž skutečně ve své době závodili, původní byly i použité postroje.
Pánové Josef Nims a Josef Šebek in memoriam byli oceněni stříbrným odznakem, jenž Národní hřebčín Kladruby nad Labem uděluje důležitým osobnostem za významný přínos k rozvoji a propagaci hřebčína a starokladrubských koní. Stříbrný odznak osobně předali ředitel Jiří Machek a ministr zemědělství Marek Výborný. „Pan Kocman je již držitelem tohoto ocenění, ale využili jsme jeho přítomnosti a pogratulovali jsme mu již k jeho 90. narozeninám, které oslaví letos v říjnu,“ uvedl Jiří Machek.
Stříbrný odznak Národního hřebčína Kladruby nad Labem byl také udělen radnímu pardubického kraje a předsedovi rady Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem Romanovi Línkovi.
Krev v žilách rozpumpovalo divákům vystoupení s názvem „Rychlá kola“ v podání čtyř čtyřspřeží vedené Jakubem Mackem, Jiřím Nesvačilem juniorem, Petrem Novákem a Vladimírem Moudrým.
Ani v letošním roce nechyběla prezentace Zemských hřebčinců Písek a Tlumačov. Hosté z privátního chovu starokladrubských koní Vladimíry Davídkové z Blovic přijeli s ukázkou sedlového tandemu a s vlajkonoši.
Závěrečným bodem hlavního programu byla kočárová čtverylka pod taktovkou Jiřího Nesvačila juniora. „Pomyslnou třešničkou bylo zapřažení desetispřeží před zraky všech diváků. Závěrečné vícespřeží bylo také pozvánkou na jednu z našich dalších akcí, a to na KLADRUBY NARUBY, která se bude konat v sobotu 13. září, kdy máme v plánu předvést rekordní čtyřiadvacetispřeží. Povede ho Jiří Nesvačil a netradičně se bude jednat o takzvanou zápřež domino, složenou z dvanácti běloušů a dvanácti vraníků,“ doplnili na závěr zástupci hřebčína.