reklama 11D

Rekordman Hamburského derby je Nelson Pessoa. Kurz je téměř sto let stejný

ikonka

Během druhého květnového týdne se v Hamburku koná 93. ročník německého skokového derby. Kurz této legendární mezinárodní soutěže se za necelých sto let nezměnil, letos však končí po 25 letech jedna její významná éra.
08.05.2024 06:30  |  Autor: Pavla Růžičková  |  Foto: Werner Ernst, En Garde  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

 
Hamburské derby, celým názvem Deutsches Spring- und Dresur-Derby (Německé parkurové a drezurní derby), se koná v hamburské čtvrti Klein Flottbek už od roku 1920. Je považováno za jedno z nejdůležitějších parkurových derby a v odborných kruzích za nejtěžší derby světa. 
 
Trať dlouhou 1.230 metrů navrhl vášnivý honební jezdec Eduard Pulvermann a od svého vzniku v roce 1920 se kurz ani překážky nezměnily. V průběhu let se měnila jen výška skoků tak, aby se vzrůstající kvalitou výkonů udržela soutěž svou úroveň obtížnosti.
 
Vývěsním štítem soutěže je bezesporu překážka Velká zeď. Jen jeden cvalový skok po seskoku z mohutného travnatého valu číhá na účastníky jednoduchý bílý kolmák, překážka s absolutně největším počtem chyb v celé historii soutěže. Také každé bezchybné překonání tohoto skoku diváci odměňují uznalým potleskem. 
 

Psali jsme: Hamburské derby vyhrála po 47 letech žena. Tou je Cassandra Orschel

 
Diváků se tam sejde každý rok víc a víc, podle pořadatelů z EN GARDE jich poslední rok bylo 97.000. A právě EN GARDE Marketing, realizační tým Volkera Wulffa a Paula Schockemöhle se letos po 25 letech loučí, neboť mu nebyla prodloužena smlouva. Nicméně organizátoři slibují nezapomenutelné zážitky. Sportovními vrcholy budou sobotní pětihvězdová Velká cena Hamburku, dramatické Speed-derby a pak samotné nedělní Derby. Celkem se bude soutěžit o jeden milion eur, a především o titul derby vítěze, který nositeli zůstává již napořád.
 
Vyhrát Německé skokové derby je snem mnoha jezdců a historie závodu je plná slavných jmen a fantastických příběhů. Hned první vítěz z roku 1920, Paul Heil, nenašel přemožitele v sedle koně Cyrano a se dvěma dalšími koňmi obsadil i druhé a třetí místo. Ale první bezchybnou jízdu viděli diváci až o mnoho let později, v roce 1933 ji předvedl Harald Momm v sedle Baccarata. 
 
První šampionkou se stala v roce 1934 Irmgard von Opel na koni Nanuk. Slavný Fritz Thiedemann derby vyhrál hned pětkrát (1950 – Loreto, 1951 – Meteor, 1954 – Diamant, 1958 – Finale a 1959 – Retina) a na pódiu pro nejlepší trojici byl devatenáctkrát. 
 

Čtěte také: Nikdy nezklame, říká o svém parťákovi hrdina derby v Hamburku Lüneburg

 
Dalším slavným vítězem je Hans Günter Winkler s Hallou, kterého celé Německo miluje pro vítězství na olympiádě, kde Hans Günter startoval s natrženým tříslem a Halla svého jezdce pod silným vlivem léků donesla na příčku nejvyšší. Legendou je i Marion, která v Hamburku předvedla nejlepší výkon v roce 1970 v sedle Strollera, poníka vysokého pouhých 145 centimetrů, ale s obrovským srdcem bojovníka, co skákal přes překážky vyšší, než byl sám. 
 
Celkem sedmkrát triumfoval v derby brazilský jezdec Nelson Pessoa. Nejprve v letech 1962, 1963, 1965 a 1968. Pak se na dlouhou dobu odmlčel a v roce 1992 slavil svůj zlatý comeback v sedle Vivaldiho, se kterým navíc dokázal vyhrát i ve dalších dvou následujících ročnících. Třikrát za sebou se stejným koněm se kromě Nelsona Pessoi povedlo vyhrát jen Tony Hassmannovi s Collinem v letech 2004 až 2006. 
 
A slavná jména v záznamech vítězů pokračují: Alwin Schockemöhle, Hugo Simon, John Whitaker, Franke Sloothaak či Ludger Beerbaum. Kdo se mezi ně zařadí letos? To se dozvíme již v neděli 12. května. Slavná soutěž začíná v 15:00 hodin.
 
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE