EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí!
reklama 11B

reklama

Rady a tipy Equiservisu pro krmení v zimě: Energie, objem, imunita

 26.11.2021 10:00 | AUTOR

ikonka

/PR článek/ Zima klepe na dveře a s přicházejícím ochlazením a absencí pastvy mohou být někteří koně v horší kondici. Vlivem změny času se také mnoha koním mění i jejich režim. Equiservis přináší pár doporučení, jak toto období co nejlépe zvládnout.

reklama 12C

 

Zima je specifické období, pro které je třeba přizpůsobit pracovní režim koně a také jeho výživu. Equiservis přichází s několika radami a tipy, jak zimu bez problémů překonat. 
 

Energie

Energii je potřeba dávkovat podle práce a podle konkrétního koně. Jsou koně, kteří na podzimní ochlazení nebo menší tréninkové dávky nijak nereagují a chovají se pod sedlem pořád stejně. Dost je ale takových, kteří mají s podzimním počasím náladu veselejší. U takových koní je vhodné upravit krmnou dávku tak, aby neobsahovala příliš energie. A nemusí se jednat o energii z ovsa nebo melasy, ale i krmení na bázi olejů má na mnoho koní velmi „povzbudivý“ účinek.
 
Oblíbené jsou různé nízkoenergetické směsi bez ovsa i olejů, většinou označené jako „Cool mix“, „Relax“, případně směsi pro starší koně a poníky, nebo různé řezanky či mashe. Nebo samozřejmě vhodně poskládaná kombinace statkových krmiv. Záleží, na co je kůň zvyklý a co mu vyhovuje.
 
EQS tipy: oblíbené bezovsové krmení Havens Cool Mix a Havens Slobber Mash 
  
Zhoršení výživového stavu může u slabších koní přijít velmi rychle. Může to souviset s výraznější změnou počasí, s úbytkem pastvy, to se nedá jednoznačně říct. A neexistuje ani univerzální návod na to, jak dát koně do kupy - někdy stačí krmení přidat, někdy je potřeba změnit krmnou dávku, někdy pomůže deka... Sledujte dobře svého koně - čím dříve si problému všimnete, tím vyšší je šance na rychlou nápravu.
 

Objem

Naopak je vhodné přidat na objemovém krmení (seno), především u koní, kteří byli zvyklí přes den se pást a teď tráví den na víceméně vypaseném výběhu, kde není nic k zakousnutí. Je to důležité pro zahřátí organismu (trávení vlákniny) a je to také důležitá prevence vzniku žaludečních vředů. Koňské trávení je stavěné na v podstatě nepřetržitý přísun potravy v malých dávkách a pokud je kůň krmen jen 2x denně, může to způsobit zdravotní problémy.
 
EQS tip: pokud máte možnost, zkuste svému koni nabídnout senáž - má o něco méně sušiny a vlákniny než seno, ale často je výživnější. Krmí se jako doplněk k senu či krmné slámě. Je vlhká, proto nepráší, může být tedy dobrým řešením pro dušné koně. Buďte také obezřetní, pokud váš kůň ve vypaseném výběhu vytahuje ze země zbytky krátké trávy i s kořínky. Spolu s nimi totiž může zkonzumovat také značné množství hlíny a písku, což může být příčinou vzniku kolik. V takovém případě doporučujeme pravidelnou očistu střev přidáním psylia do krmení - psylium vytvoří v zažívacím traktu hustý hlen, který váže usazený písek a zeminu, a tu pak kůň díky tomu bezpečně vyloučí. Osvědčeným produktem je Equiforce Psylium od Havens.
 

Línání

Mnoho majitelů přidává nejen na jaře, ale i na podzim lněné semínko pro dobré přelínání. Každé línání je totiž pro koně energeticky náročné - to podzimní je navíc spojeno s ochlazením a s celkovým zhoršením počasí. Lněné semínko můžete klasicky povařit a přidat do krmení, nebo lze použít lněný olej či extrudát, který již nevyžaduje žádnou tepelnou úpravu a můžete ho jednoduše přisypat do krmné dávky.
 

Imunita

Můžeme přidat vitamín C, Echinaceu, nebo nějaký kompletní preparát pro podporu imunity. Vitamín C lze dodávat samostatně, v syntetické formě. Pokud dáváte přednost přírodním produktům, sáhněte po šípkovém prášku - ten je přirozeným zdrojem nejen právě vitamínu C, ale i mnoha dalších vitamínů a minerálů. Navíc koním většinou opravdu chutná.
 
EQS tipy: Echinacea nať od Dromy nebo sirup Topvet Imunita 
 

Respirační onemocnění

S ochlazením se může u koní objevit kašel a výtok z nosu. Vždy když se tyto symptomy objeví, konzultujte to s veterinářem - včasná léčba může průběh výrazně zmírnit a léčbu urychlit. Léčbu můžete podpořit speciálními bylinkami či sirupy na podporu dýchacích cest. Pokud je kůň bez teplot a veterinář mu nenařídil úplný klid, lehká práce může být velmi prospěšná, protože podpoří uvolnění a vykašlání hlenu.
 
EQS tip: vykašlávání můžete podpořit například přípravkem Dromy Pulmonex 
 

Kloubní kůra

Mnoho majitelů podává koním během podzimu/zimy kůru kloubní výživy. Preventivní přípravky lze podávat během celého roku, ale pokud se rozhodnete pro kůru 2x ročně, délka této kůry by měla být alespoň 3 měsíce. Equiservis doporučuje například A-Flex sirup, Artro od Dromy, Provet Joint Plus, nebo některý z podobných preventivních přípravků. 
   

Odpočinek po sportovní sezóně

Koně, kteří během roku intenzivně trénovali a závodili, by dle názoru Equiservisu měli mít trochu toho volna. Rozhodnutí, jestli volno dáte a jak ho pojmete, je samozřejmě na vás a je potřeba přizpůsobit se konkrétnímu koni a jeho managementu. Není nutné měsíc nebo dva nejezdit (i když jsou jezdci, kteří po náročné sezóně taky ocení trochu nicnedělání), stačí ubrat na intenzitě - chodit na vycházky, relaxovat a protahovat na dlouhé otěži, nebo posílit váš vztah prací ze země.
 

Příprava na jaro

Zimní měsíce jsou také vhodným obdobím pro přípravu koňského organismu na další jaro a léto. U muchařů či koní přecitlivělých na hmyz/slunce je právě zima tou částí roku, kdy můžeme organismus podpořit přidáním česneku nebo speciálních vitamínů na kůži, které mohou zmírnit průběh a případné následky např. letní vyrážky, fotodermatitidy, podlomů, či jiných infektů a podráždění kůže z pastviny (majitelé koní s většími plochami růžové kůže vědí…). Pokud máte v plánu některý z těchto podpůrných přípravků podávat, je opravdu nezbytné začít včas. Toto období je rovněž vhodné pro podporu reprodukčních funkcí před připouštěcí sezónou přidáním Selenu a vitamínu E.
 
EQS tip: pokud si chcete být jisti, že vašemu koni dopřáváte vhodnou výživu, nechte mu udělat rozbor krve. Z něj se spolehlivě dozvíte, jestli je potřeba poměr minerálů v krmné dávce nějak upravit. Osvědčený přípravek na posílení kůže je Havens Equiforce Zinc+Copper s obsahem zinku a mědi. 


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace