reklama 11A

Petardy a dělobuchy by měly být do budoucna kolem chovů zvířat zakázané

ikonka

Závěr roku stejně jako příchod toho nového bývá pro mnohé chovatele koní a dalších zvířat těžkým obdobím kvůli zábavní pyrotechnice. Blýská se však na lepší časy, neboť v roce 2025 pravděpodobně začne platit nové omezení kolem chovatelských zařízení.
30.12.2024 18:52  |  Autor: Josef Malinovský  |  Foto: Eliška Váchalová  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D
 
Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství se zasadily o omezení prodeje pyrotechniky a jejího používání. Novelu zákona o pyrotechnice připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Díky ní již nebude možné používat pyrotechniku kategorie F3 a F2 kolem nemocnic, chovů zvířat a dalších míst.
 
„Silvestr 2024 bude posledním, kdy bude možné nekontrolovaně odpalovat petardy a dělobuchy kategorie F3 (prodejná od 21 let) a kategorie F2 (od 18 let) kolem nemocnic, domovů pro seniory, ZOO, chovů zvířat a podobně. Zábavní pyrotechnika do těchto míst, stejně jako do národních parků a české přírody, zkrátka nepatří,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v tiskové zprávě vydané na konci července 2024. 
 
„Pyrotechnika způsobuje každoročně psům, ale i řadě hospodářských zvířat mnoho problémů. Máme zaznamenané případy předčasných porodů mrtvých telat, ke kterým došlo po odpálení hlasité pyrotechniky v okolí zemědělských podniků. Jsem proto rád, že přistupujeme k regulaci prodeje a použití pyrotechniky, především té, jejímž hlavním a často jediným účelem je udělat co největší hluk,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
 
V okruhu 250 metrů kolem nemocnic, domovů pro seniory, stacionářů, útulků, záchranných stanic, zoo, ale i dalších objektů sloužících k chovu zvířat by měl nově platit zákaz používání pyrotechniky kategorií F2, F3 a T1. Cílem je předcházet tomu, aby nedocházelo ke stresu dětí, nemocných, seniorů a zvířat.
 
Omezení se nebude týkat pouze kategorie F1, do níž patří bouchací kuličky, takzvané motýli či prskavky. Do kategorie F2 spadají petardy, římské svíce, dýmovnice nebo malé baterie a do F3 pak velké kompaktní baterie, složené ohňostroje, velké petardy, římské svíce velkých kalibrů a velké fontány. 
 
S omezením zábavní pyrotechniky souhlasí podstatná část občanů České republiky. Ministerstvo životního prostředí uspořádalo v lednu tohoto roku anketu, do které se zapojilo rekordních 65 tisíc občanů. Výsledky odhalily, že pro úplné nebo částečné omezení pyrotechniky je přes 90 % respondentů. Více než polovina z nich má negativní zkušenosti s pyrotechnikou.
 
Nejvíce lidem vadí úhyn zvěře (83,1 %), hluk (79,1 %) a nepořádek po odpalování (73,5 %). Velmi negativně lidé ale vnímají i znečištěný vzduch (65,8 %) a nelegální odpalování v národních parcích (55,6 %). „Věřím, že toto omezení zajistí klidné svátky bez smutných příběhů spojených s neodbornou manipulací s ohňostroji a čisté ovzduší bez škodlivých látek,“ doplnil ministr Petr Hladík.
 
Zdroj: tisková zpráva Ministerstva životního prostředí
reklama 13C

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE