Bělouš Nevados S udělal díru do parkurového světa. Jde přitom o koně, jenž pochází z Polska, které v chovu sportovních koní nepatří k takovým velmocem, jako je Nizozemsko, Německo nebo Belgie. A právě Belgie se stala jeho domovem. Belgickému parkurovému týmu dal tento hřebec během své kariéry mnoho. Ale pojďme popořadě…
Narodil se v roce 2008 u chovatele Stanislawa Szurika v Matyldzině. Je příslušníkem plemene polský sportovní kůň, dříve polský ušlechtilý polokrevník. Otcem bělouše je belgický plemeník Calvados Z, matka je polská klisna Nestia S po holandském teplokrevníkovi Romualdovi.
Už jako dvouletý upoutal pozornost na chovatelských akcích, o dva roky později se stal nejlepším čtyřletým koněm Polska v soutěžích pro mladé koně, obdobě českých Kritérií mladých koní. Dostal tehdy jedno z nejvyšších hodnocení v historii této soutěže. V další sezoně v kategorii pětiletých opět zvítězil. V obou případech ho sedlal Jacek Zagor.
Belgický reprezentant
V mezinárodním sportu prezentoval krásného bílého hřebce jiný polský jezdec, Przemyslaw Konopacki. Předvedl ho jako pětiletého na mistrovství světa mladých koní v Lanakenu, ale žádný skvělý výsledek neudělali. Už tehdy si ho však všiml belgický reprezentant Gregory Wathelet.
„Můj první dojem z něj byl, že je velmi pozorný a příjemný na ježdění. Nebyl jsem si jistý jeho rozsahem, ale určitě měl obrovské kvality,“ popisuje Belgičan. „Domluvili jsme se, že by mohl být součástí mojí stáje a za dva týdny dorazil.“
Wathelet se dva roky nato vrátil s tehdy sedmiletým hřebcem do Lanakenu a v obtížné soutěži světového šampionátu, v které startuje tradičně i přes dvě stě koní v každé z kategorií, dokázal vybojovat zlato. Až na mistrovství světa ho Nevados přesvědčil, že je koněm do top sportu. „Měli jsme toho tehdy hodně co zlepšovat. Neměl jsem nad ním takovou kontrolu, jakou chci nad svými koňmi mít. Ale cítil jsem jeho kvalitu a byl tak pozorný, že jsem se rozhodl, pokračovat s ním v další práci.“
Do nejvyššího sportu mu bělouš dorostl v sezoně 2018, a bylo to jako na zavolanou. Jedničkou stáje se stal totiž tak trochu shodou nešťastných náhod. Ve velmi krátkém čase se Watheletovi zranili dva výborní koně, Coree a Eldorado a jen krátce nato se zranil dokonce fatálně Forlap. „Coree a Eldorado se téměř současně zranili. A pak se zranil Forlap, který úraz nepřežil. Zůstal jsem úplně bez těch nejlepších koní,“ popisuje Belgičan, jak se mu začátkem sezony 2018 po tragickém incidentu při lonžování rozsypal tým.
A tak bělouše vytáhl do pětihvězdových soutěží v Global Champions Tour v Hamburku. Skákal skvěle, a i když s ním tehdy záměrně nešel Grand Prix, byla to předzvěst dalších dobých výkonů.
Nejbohatší kůň roku 2022
V roce 2018 byla dvojice zařazená do národní reprezentace. V A-týmu se hřebec předvedl až o rok později při mistrovství Evropy v Rotterdamu, kde Belgičani získali zlato. O pár týdnů později dojeli druzí ve finále Poháru národů v Barceloně a Wathelet a Nevados byli znovu u toho. Mají také týmovou olympijskou medaili, a to bronzovou z roku 2021 z Tokia.
Nevados byl také oporou družstva při Pohárech národů, byl třeba u triumfu v La Baule a v Římě. Vyhrál řadu Velkých cen, včetně Grand Prix Global Champions Tour ve Valkenswaardu nebo Rolex Grand Prix ve Windsoru. Rok 2022 byl pro něj natolik úspěšný, že se podle serveru Hippomundo stal s výhrami ve výši bezmála patnáct milionů korun nejlépe vydělávajícím parkurovým koněm dané sezony.
Všichni jezdci, kteří ho v jeho kariéře sedlali, se shodují, že jde o pohodového koně. „Od začátku jsem cítil, že to je výborný kůň. Byl odvážný, pozorný a nikdy nebyl ustrašený,“ říká jeho polský jezdec Przemyslaw Konopacki. A chválí ho i Gregory: „Nikdy nebyl složitý ve smyslu, že je hřebec. Občas byl lehce nervózní, ale je potěšení ho jezdit, je pohodový.“
Hřebec, který je licentovaným plemeníkem v rámci několika plemenných knih, ukončí letos kariéru. Jeho jezdec oznámil, že posledním mítinkem bude symbolicky domácí Světový pohár, jež se koná každoročně na konci prosince v Mechelenu.
„Nevím, jaká slova použít, protože je toho tolik, co bych mohl popsat. Nicméně první, co mi přijde na mysl, je „Děkuji ti!“. Děkuji za to, co jsi dal mně i celému týmu. Myslím hlavně Sylvaina a Pauline, kteří jsou s tebou od začátku. Před deseti lety jsi vstoupil do našich životů, dal jsi nám deset let štěstí, úspěchů a vítězství,“ napsal na adresu hřebce Wathelet na sociálních sítích.
Zdroj: FEI, World of Showjumping, Jezdci