reklama 11C

Majitel Manchesteru City koupil slavný hřebčín. Cena: 28 milionů eur

ikonka

Hřebčín de Fresnay le Buffard, kde se narodili šampioni jako Djebel, Pharis a další, přešel do majetku Mansoura bin Zayed al-Nahyana. Právník viceprezidenta Spojených arabských emirátů transakci potvrdil, majitelovy další záměry však nekomentoval.
07.01.2025 06:00  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: poskytl Jordancs  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

Je to místo, na kterém se psaly dostihové dějiny. Hřebčín de Fresnay le Buffard, v němž úspěšně chovali anglického plnokrevníka nejprve Marcel Boussac a později Stavros Niarchos, má nového majitele. Na sklonku loňského roku se jím stal viceprezident Spojených arabských emirátů a majitel fotbalového Manchesteru City Mansour bin Zayed al-Nahyan.

Transakci potvrdil šejkův právník Edouard Vitry s tím, že k ní došlo prostřednictvím hřebčína Al Wathba Stud. Podle serveru Thoroughbred Daily News zaplatil kupec celkem 28 milionů eur, své další záměry zatím nezveřejnil.

Areál tradičního hřebčína v regionu Orne v Normandii čítá pozemky o celkové rozloze 240 hektarů, z toho více než 200 hektarů tvoří velkorysé pastviny. K hřebčínu patří 12hektarový park, zámeček z 18. století o šestnácti pokojích, luxusní rezidence La Haute Cole a La Belle Etoile, jakož i 23 bytů pro zaměstnance a hosty.

 

Čtěte také: Odešel Decent Fellow. Vítěz Velké pardubické se dožil téměř třiceti let

 

54letý Mansour bin Zayed al-Hayan, zeť dubajského šejka Mohammeda al Maktúma, je známý jako výborný vytrvalostní jezdec, v dostihovém sportu se dosud pohyboval jako prezident Emirates Racing Authority a majitel arabských hřebčínů v Abu Zabí a Francii.

Prostřednictvím City Football Group vlastní řadu fotbalových klubů a stál za výkonnostním vzestupem osminásobného vítěze anglické Premier League Manchesteru City. Od září 2008, kdy do klubu vstoupil, osobně navštívil pouze dva zápasy Manchesteru.

Od Corridy po Six Perfections

Haras de Fresnay le Buffard založil v roce 1903 Maurice Ephrussi, ale největší rozkvět hřebčín zaznamenal po roce 1919, když ho koupil průmyslník Marcel Boussac. Vyrůstala tady dlouhá řada špičkových koní jako Corrida, Djebel, Pharis a mnozí další.

V roce 1979 koupil hřebčín řecký rejdař Stavros Niarchos, který areál výrazně rozšířil. Přikoupil další pozemky a mimo jiné zřídil stáje a ovál na pretrénink svých odchovanců.

Mezi Niarchosovými hvězdami se nacházeli šampioni moderní éry jako Miesque, Kingmambo, Sulamani, Hernando nebo Six Perfections. Celkem se v Haras de Fresnay le Buffard narodilo 45 evropských klasických vítězů, sedm vítězů Ceny vítězného oblouku a sedm vítězů na Breeders’ Cupu. Niarchosova rodina v posledních letech chov omezila a loni nabídla hřebčín k prodeji.

Zdroje: Thoroughbred Daily News, Daily Mirror, Jordancs.ie, Wikipedia.org

reklama 13C

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE