ŽIVĚ dostihy, working equitation, klusáci, chladnokrevníci, paravoltiž
reklama 11A

Jezdecký magazín: Parkury z Madridu a Ostravy i chuchelské dostihy

 23.05.2019 17:25 | AUTOR

ikonka

Jezdecký magazín 23. května je mimořádně nabitý. Zavítáme do Madridu na Global Champions i do Ostravy na další kolo Českého skokového poháru. V závěru zůstaneme v pražské Chuchli, kde se běžela Velká květnová cena i klusácké dostihy.

reklama 12D

JEZDECKÝ MAGAZÍN SLEDUJTE V TOMTO ODKAZU

Dnešní Jezdecký magazín shrne mimořádně rušný týden napříč různými disciplínami. Prestižní parkurová série Global Champions se přesunula do španělského Madridu, vrcholem domácího kalendáře byla Velká cena Ostravy v rámci třetího kola Českého skokového poháru. Na závodišti Velká Chuchle pokračovala Velkou cenou primátora hlavního města Prahy klusácká sezona a cvalová neděle nabídla prestižní klání mílařů Velká květnová cena. To všechno uvidíte v příštích patnácti minutách. 

Okruh parkurových závodů Global Champions se přesunul do Evropy. Nejlepší jezdci a koně světa se v rámci pátého kola představili ve dnech 17. až 19. května v Madridu.
Do týmové soutěže Global Champions League nastoupil za Pražské lvy nizozemský reprezentant Marc Houtzager. V pátečním úvodu získal jeden trestný bod za překročení času, ale o den později předvedl v sedle Sterrehof´s Calimera čistý výkon.

Belgičan Wilm Vermeir absolvoval první kolo s dvěma chybami. Ve druhé části ho nahradila Anna Kellnerová s hnědkou Catch Me If You Can. Jenže na jednom z oxerů ji potkal nepříjemný pád. Klisna z něj vyvázla bez zranění, ale jezdkyně byla hospitalizována se zlomeninou stehenní kosti a musela se podrobit operaci. Družstvo bylo v důsledku pádu z pátého kola týmové soutěže vyloučeno a v nejbližší době zůstane o českou reprezentantku oslabeno.

Z madridského klání vyšli vítězně London Knights. Brit Ben Maher s valachem Explosion W nechyboval ani v jednom kole. Dvě nuly zaznamenal také švýcarský mladík Martin Fuchs, který se představil nejprve s Chicou B a v druhé jízdě startoval s Chaplinem. O jejich triumfu rozhodl až součet dosažených časů, protože bezchybné týmy byly hned tři. Na druhé příčce dokončili s rozdílem pouhé sekundy New York Empire. Čistými výkony přispěl k jejich umístění britský jezdec Scott Brash s koňmi Hello Shelby a Hello Jefferson. Se stejnou úspěšností mu sekundoval Američan Spencer Smith na hnědákovi Theodore Manciais.

Třetí místo obsadili otec se synem Eric a Maikel van der Vleutenovi v barvách celku Madrid in Motion. Ti rovněž ani jednou nechybovali, ale byli o celých deset sekund pomalejší než dvojice z New York Empire. V čele bodování jsou Shanghai Swans se 109 body. O dvacet bodů méně mají druzí St. Tropez Pirates a třetí místo drží Monaco Aces. Pražští lvi jsou na dvanácté příčce.

Sobota večer nabídla také individuální vrchol mítinku Grand Prix Madridu. Z Pražských lvů se do ní kvalifikoval Marc Houtzager, který s valachem Sterrehof´s Calimero inkasoval devět trestných bodů a skončil v třetí desítce startujících. O vítězi rozhodovaly v rozeskakování setiny sekundy. Holanďan Maikel van der Vleuten na bělce Dana Blue projel cílem s nulou v čase 39,77 sekundy. Ještě rychleji si ovšem s kurzem poradil Švýcar Martin Fuchs, který jím v sedle hřebce Chaplina procválal bez zaváhání v čase 39,49 sekundy. Fuchs se tak stal pátým účastníkem Super Grand Prix, která proběhne v listopadu Praze při závodech Global Champions PlayOffs.

Český skokový pohár má za sebou třetí letošní kolo. Hostil jej od 17. do 19. května Jezdecký klub Baník v Ostravě. Nedělní program nabídl dílčí finále juniorské túry i soutěže pro jezdce do 25 let. Absolutním vrcholem 55. ročník Velké ceny Ostravy. Podívejme se nejprve na Czech Junior Cup, tedy klání pro jezdce ve věku do 18 let. Ve finále pro ně byly postaveny překážky s výškou do 125 centimetrů. Bez trestných bodů je překonala Tina Laryšová, a to hned se dvěma svěřenci. Čekaly ji tedy dvě jízdy v rozeskakování.

Zatímco s hannoverskou klisnou Darling shodila jednu překážku, v sedle Cardely nezaváhala a dovezla nulu. A to byl výkon, který jí nakonec vynesl celkové vítězství. Jedinou soupeřkou jí byla Natálie Cielecká v sedle Artise 1. Dvojice v rozhodující části jednou chybovala a díky výbornému času se zařadila na druhé místo. V čele žebříčku je Magdaléna Roubíčková s 36 body. O jedenáct bodů méně má druhá Tina Laryšová a na třetím místě je s odstupem pouhého bodu Natálie Cielecká.

Překážky připravené pro jezdce ve věkové kategorii U25 měly výšku do 135 centimetrů. Také tady rozhodovalo o pořadí na nejvyšších příčkách rozeskakování. Nina Kaločová v sedle klisny Duo Penotti HDH dojela do cíle i napodruhé bez trestných bodů. S časem těsně pod hranicí 40 sekund obsadila třetí místo. Čistou a o sekundu a půl rychlejší jízdu předvedl Václav Staněk s Codroipem, což stačilo na druhou příčku. Nejlépe si s kurzem rozeskakování poradila Natálie Ulčová, která nejenže s Demontem nechybovala, ale zaznamenala také nejlepší čas v hodnotě 36,51 sekundy. Natálie Ulčová se zároveň vyšvihla do vedení v bodování kategorie U25, na svém kontě má 57 bodů. O šestnáct bodů méně má Miroslava Škanderová na druhém místě, třetí je Lucie Kumarová se 40 body.

Vrcholem ostravského mítinku byla Velká cena s překážkami do 145 centimetrů, která se tradičně jela s finále pro nejlepší desítku základního kola. Jako první účastník finále vstupoval do kolbiště Jan Štětina, který se do rozhodující části probojoval s dvěma koňmi. S Benitem-S si přinášel deset trestných bodů a k nim přidal ještě jedno zaváhání. Ačkoliv se chybami v Ostravě tentokrát nešetřilo a v první části si penalizaci připsalo hned několik dvojic, bylo zřejmé, že čtrnáct trestných bodů v součtu bude na nejvyšší příčky příliš. Také další dvojice v pořadí, Lucie Strnadlová s holandskou klisnou E.Gratiae P, nasbírala dvakrát po dvou chybách a s šestnácti trestnými body se zařadila za vedoucího Jana Štětinu.

Jejich výkony vzápětí překonala Miroslava Škanderová. Ta zajela s Delisou velmi pěknou a hlavně bezchybnou finálovou jízdu. Z úvodní části si sice přinášela penalizaci za tři shozené překážky, ale na průběžné vedení to stačilo. Vítězka ostravské Velké ceny z roku 2016 Zuzana Brátová dovezla se Sandinem rovných dvacet dva trestných bodů a zařadila se až na konec výsledkové listiny. Ani Marek Klus na Carebisovi si s prvním parkurem neporadil bez chyb, inkasoval osm trestných bodů. Ve finále si spravil chuť, když absolvoval čistou a velice rychlou jízdu. To mu pomohlo dostat se na první příčku.

Ovšem hned další soupeř jej z pozice lídra odsunul. Jan Chýle s klisnou Larou 13 předvedl bezchybný výkon, ke kterému se mu přičetly jen čtyři trestné body ze základního kola.
Tereza Mücková předvedla v Ostravě svou stájovou jedničku, líbivého hřebce Control Me Karsit. Jízdy jí ale také nevyšly úplně podle představ. V první části chybovala jednou, v druhé zaznamenala ještě o chybu víc. Ve vedení se držel Jan Chýle a jezdců, kteří by ještě mohli promluvit do pořadí, ubývalo. Janu Štětinovi nesedl kurz ani s druhým svěřencem Celanem. 
Při finálovém vystoupení nasbíral dvanáct trestných bodů a po sečtení s chybou ze základního kola spadl až na osmé místo.

O poznání lépe si vedl Rudolf Doležal na Quattro Cento. V úvodu na překážkách nezaváhal a bral pouze jeden bod za překročení času, napodruhé shodil jednu překážku. 
V soutěži plné chyb jej pět trestných bodů zařadilo na průběžnou druhou příčku. Na startu zbývala poslední a zároveň jediná dvojice, která si v první jízdě udržela čisté konto. Lucie Strnadlová s Carinou, jež zvolila v dané situaci pochopitelnou strategii. Parkurem procválala v rozvážném tempu, avšak bez trestných bodů a podruhé v kariéře se radovala z triumfu ve Velké ceně Ostravy. 

Do čela bodování hlavní túry Českého skokového poháru se dostal Jan Chýle s třiceti body. O bod méně má druhý Marek Klus. V TOP4 jsou ještě Tereza Mücková a Rudolf Doležal.
Nezkrácený záznam z Velké ceny Ostravy najdete na adrese www.equitv.cz.


V sobotu 18. května se v pražské Velké Chuchli běžela klusácká Velká cena primátora hlavního města Prahy na 2180 metrů. Ta měla strhující závěr. Dostihový den nabídl i další zajímavé okamžiky. Připomeňte si je v Devadesátce EquiTV. Dalším dostihovým dnem v pražské Velké Chuchli pokračovala v sobotu 18. května klusácká sezona. Vrcholem dne byla Velká cena primátora hlavního města Prahy na 2180 metrů, další díl celoročního Zlatého okruhu.

Dostih, který v minulosti vyhrály takové hvězdy jako Lucky Fortuna, Fritz de Sade nebo Grafik, přilákal na start šest koní a byl letos už třetím měřením sil dvojice Jos a Un Nuage d’Osmoz. Po startu šel do vedení rychlý Magicmatch JDS s Ondřejem Kozlem, spolufavorita Jose poslal Zdeněk Škobis na blízké druhé místo ve druhé stopě. Veronika Poršová v sulce spolufavorita Un Nuage d’Osmoz si ale svého hlavního soupeře hlídala a do druhého okruhu už šli Nuage d’Osmoz a Jos hlava-hlava.

Diváci ve Velké Chuchli viděli nádherný souboj, ale už před posledním obloukem bylo vidět, že více sil má Nuage d’Osmoz. Jedenáctiletý hnědák stáje Trotting Stars v závěru odskočil o deset déle a zadrženě zvítězil. Druhý doběhl Donadonitranss R před Tonight Cem, Jos zeslábl a klesl na páté místo. Vítěz zaběhl kilometrový čas 1:15,9. 

Druhým vrcholem dne byla Jarní cena čtyřletých Praha TV, kterou lehce o délku a čtvrt ovládl hnědák domácího chovu Sakko Teč v sulce se svým trenérem Romanem Chrastinou. Druhé místo bral Inaccessible Grou před Lucky Blue. Zdeněk Škobis si v sobotu připsal Cenu Pražského zpravodaje pro francouzské klusáky, jeho tříletý hnědák Game Atout utekl starší konkurenci o propastných 8 délek. Záznamy všech víkendových dostihů z Velké Chuchle si můžete pustit na našem webu www.equitv.cz.

Hlavním lákadlem nedělního odpoledne ve Velké Chuchli byla 70. Velká květnová cena Renomia. Za ideálního počasí nastoupilo do mílařského vrcholu devět vyrovnaných soupeřů.
Před startem se nejvíce skloňovalo jméno pětiletého Noble Cliffse, do jehož sedla se po zdravotní pauze vrátil žokej Petr Foret. Stáj Pegas poslala do dostihu také loňského vítěze Velké jarní ceny Sagara s Adamem Florianem a hodně příznivců měli i Zock a čerstvý vítěz Memoriálu Jaroslava Maška Bridport.

Po startu se nikomu nechtělo dopředu. Na špici to vyneslo Mormilla s Martinou Havelkovou, ale nikdo nechtěl udávat tempo, a výsledkem byla velmi pomalá první polovina dostihu. Nakonec se chopil iniciativy Noble Cliffs, který začal pozvolna zrychlovat a zavedl pole do cílové roviny. 200 metrů před cílem se nadechl k velkému závěru osmiletý domácí odchovanec Tropical Bond a svěřenec trenéra Michala Kalčíka sahal po vítězství. Ze zadní pozice ale nastoupil hnědák Cape Freedom pod Jaromírem Šafářem. Druhý z Velké dubnové ceny se provlékl mezi soupeři a po tuhém boji o krk zvítězil. Druhou příčku udržel Noble Cliffs před Tropical Bondem a Sagarem. Všech devět koní se v závěru vtěsnalo do pouhých čtyř délek.

Pro čtyřletého Cape Freedoma to bylo třetí vítězství kariéry. Hřebec stáje Russian Racing Syndicate z tréninku Arslangireje Šavujeva dosud sbíral na nejvyšší scéně jen umístění.
Elitní mílaři vyběhli pomalý čas 1 minuta 41,75. Vítězka páté kategorie Imatra běžela o půl hodiny na stejné trati o 24 setin sekundy rychleji.

Nedělní odpoledne ve Velké Chuchli jinak patřilo tříletým koním. Druhé vítězství za sebou slavil populární ryzák Mireček, který v Ceně kurýrní služby Messenger na 1400 metrů o nos předstihl desetiletého veterána Lafranca. Na 2400 metrů získal první letošní vítězství na české půdě pro stáj Lokotrans hnědák Bell Elysees, vlastnící stále přihlášku do Českého derby.


SOUTĚŽ 

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ni se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu.

Ten, kdo odpoví správně jako desátý v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY ZA KOŇMI

V příštích dnech se příznivci jezdeckého sportu můžou těšit hned na několik zajímavých akcí. V Hradištku u Sadské pokračuje od 23. do 26. května dalším kolem Český skokový pohár.
Příznivci skoků můžou vyrazit i do Equine Sport Centra, které od pátku 24. do neděle 26. května hostí tradiční květnovou Cenu města Olomouc. Přímé přenosy z obou akcí najdete na našem webu www.equitv.cz.

Naše kamera nebude chybět ani na populárním jezdeckém dni v Kladrubech nad Labem, plánovaném na sobotu 25. května. Obsáhlou reportáž přinese příští vydání Jezdeckého magazínu. Brzy nashledanou!reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE