reklama 11A

Jezdecký magazín: GC v Mexiku, rozhovor s Janem Štětinou a klusáci

 18.04.2019 16:36 | AUTOR

ikonka

Jezdecký magazín s datem 18. dubna přináší reportáž z druhého kola letošní série Global Champions, která se jela v Mexiku. Podíváme se také do Velké Chuchle na klusáky a poslechneme si rozhovor s parkurovým jezdcem Janem Štětinou.

reklama 12A

JEZDECKÝ MAGAZÍN NAJDETE V TOMTO ODKAZU

Příznivci špičkového parkuru mají v těchto dnech napilno. Po úvodní zastávce v Dauhá se v dubnu naplno rozběhla prestižní série Global Champions, na níž nechybí ani tým Prague Lions. Hlavním tématem dnešního Jezdeckého magazínu bude druhý díl série v Mexico City.

Pozveme vás také na start Českého skokového poháru v Hořovicích a letos poprvé vám ukážeme další disciplínu v pestré paletě koňských sportů - klusácké dostihy, jejichž sezona začala minulý víkend v pražské Velké Chuchli. To všechno uvidíte v příštích patnácti minutách.

Světová parkurová špička zamířila k druhému letošnímu kolu seriálu Global Champions do Mexika. Od 11. do 13. dubna se skákalo na kolbišti, které leží v nadmořské výšce více než 2200 metrů. To však pro jezdce a koně zjevně nepředstavovalo žádný problém. Čtvrteční část soutěže týmů Global Champions League s maximální výškou překážek přinesla řadu čistých výkonů. 
Nula byla zapsaná ve výsledcích dokonce u dvou třetin startujících. Bez trestných bodů projeli cílem i oba členové družstva Prague Lions Niels Bruynseels a Anna Kellnerová. 

Pražští lvi se v polovině soutěže drželi na průběžné páté příčce a v této nadějné pozici vstoupili do druhého kola, které se jelo v sobotu 13. dubna. Jenže španělský stavitel Javier Trenor pro druhé dějství ještě přitvrdil a jeho těžký kurz výrazně zamíchal konečným pořadím. Anna Kellnerová v sedle klisny Catch Me If You Can zpočátku skákala velmi jistě, pak však následovaly dvě po sobě jdoucí chyby na překážkách pět a šest. Třetí shození přišlo na oxeru těsně po dvojskoku, což nakonec znamenalo dvanáct trestných bodů. Její týmový kolega Belgičan Niels Bruynseels nastoupil do druhé jízdy s hřebcem Utamarem D Ecaussines.

Po zaváhání na dvojskoku dovezl pět trestných bodů, což v celkovém součtu odsunulo družstvo Pražských lvů na konečnou třináctou příčku. Sobotní parkur notně zamíchal pořadím i u dalších týmů, které se po úvodní části držely v nejvyšších patrech výsledkové listiny. Průběžně vedoucí celek Valkenswaard United si vybral velkou dávku smůly. Irský jezdec Bertram Allen po čistém čtvrtečním výkonu předvedl s bělkou Molly Malone i napodruhé solidní výkon s jediným shozením. Jenže druhá hvězda týmu Ital Alberto Zorzi svou jízdu vzdal kvůli zranění koně a družstvo se tak rázem dostalo na poslední místo, protože nemohlo být hodnoceno. 

Rovněž průběžně druzí Paris Panthers ztratili v sobotní soutěži šance na stupně vítězů. Nizozemec Harrie Smolders s hřebcem Donem VHP přidal k nule z úvodního kola jen čtyři trestné body za shození hned na začátku kurzu. Jenže belgický reprezentant Gregory Wathelet s běloušem Nevadem S neměl svůj den. Na konto Pařížských panterů přidal dalších šestnáct trestných bodů, což stačilo na patnácté místo.

Dvěma čistými jízdami vstoupili ve čtvrtek do soutěže také vítězové prvního katarského mítinku Shanghai Swans. Švéd Peder Fredricson, jehož jsme ještě loni vídali v barvách Pražských lvů, podržel tým výborným výkonem i v sobotní jízdě. S holandským valachem H&M Christian K zapsal druhou nulu. Německá dvojice Daniel Deusser a Calisto Blue pak chybovala jednou na kolmém skoku s úzkým profilem. Celkové čtyři trestné body stačily Šanghajským labutím, aby i podruhé v sezoně ovládly soutěž Global Champions League. 

O jediný trestný bod více dovezli jezdci celku Hamburg Giants a skončili na druhé příčce. Nováčkem v ligové sérii je nizozemský reprezentant Bart Bless, který v sedle klisny Israel v. d. Dennehoeve zazářil dvěma čistými výkony. Pět trestných bodů v druhém kole inkasoval zkušený francouzský skokan Simon Delestre na valachovi Uccello de Will. Na stupně vítězů se probojovali ještě členové Monaco Aces. Belgičan Jos Verlooy s Igorem zapsal v prvním kole nulu a v druhém chyboval jednou. Stejný scénář pak mělo účinkování jeho americké kolegyně Laury Kraut v sedle holštýnské klisny Zeremonie. V čele bodování týmů jsou s plným počtem šedesáti bodů Shanghai Swans. Druzí New York Empire na ně ztrácí dvacet pět bodů a stejné skóre mají také St. Tropez Pirates.

Sobota večer nabídla ještě druhý vrchol tohoto zastavení na okruhu Global Champions, a to Grand Prix Mexico City. Do ní se kvalifikovalo jednatřicet dvojic včetně jednoho z Pražských lvů Nielse Bruynseelse. Ten absolvoval v tandemu s Ganciou de Muze základní část stošedesátky bez zaváhání. Čekalo ho tedy rozeskakování, v kterém se rozhodl riskovat. A to se mu nakonec nevyplatilo, chyboval dvakrát a skončil na jedenácté příčce. Celkem sedm soutěžících dokázalo překonat bez zaváhání jak základní část, tak kurz rozeskakování.

Patřil k nim i Daniel Deusser s dvanáctiletým valachem Calistem Blue. Dosažený čas 43,29 sekundy byl ovšem ze všech bezchybných jízd nejpomalejší, takže dojel sedmý. O šest desetin sekundy rychlejší byl Simon Delestre z Francie, který tak s ryzákem Uccellem de Will dokončil na šestém místě. Pátý dojel nizozemský reprezentant Eric van der Vleuten s klisnou Wunschkind. Tomu se podařilo dosažený čas stlačit pod 42 sekund. Výbornou formu potvrdil Švéd Peder Fredricson, který s Christianem K protnul cílovou čáru s nulou a s časem 41,14, což stačilo na čtvrté místo.

Na stupně vítězů dosáhl Harrie Smolders. Parkurem projel s hřebcem Donem VHP bez zaváhání a o čtyři desetiny rychleji než Fredricson. Jen s velmi těsným rozdílem pak proletěl trasou rozeskakování egyptský jezdec Abdel Said s francouzskou klisnou Venise du Reverdy a mohl se tak radovat z druhé příčky. Absolutně nejrychlejší byl na zkráceném kurzu Belgičan Jerome Guery na koni Quel Homme de Hus, který si díky vítězství zajistil účast v soutěži Super Grand Prix při listopadovém mítinku Global Champions PlayOffs v Praze. 

Lídrem žebříčku jednotlivců je člen Prague Lions Niels Bruynseels, který prozatím nasbíral 55 bodů. Jen o tři body za ním se drží Daniel Deusser. 48 bodů mají na kontě shodně Ben Maher a Pieter Devos. 


V těchto dnech odstartoval v Hořovicích na Berounsku další ročník Českého skokového poháru. Než se tak stalo, tak jsme s kamerou EquiTV navštívili jednoho z loňských i předloňských finalistů této domácí parkurové extraligy Jana Štětinu, abychom se zeptali, s jakými ambicemi vstupuje do nové sezony seriálu a jaké má další plány. 

Ohlédli jsme se společně také za zimními měsíci, které byly pro Jana Štětinu velmi rušné, neboť se účastnil celé řady halových závodů a mj. se mu podařilo vyhrát Grand Prix Czech Equestrian Teamu při Jezdeckém festivalu v Královicích u Slaného, který udělal pomyslnou tečku za Zimním jezdeckým pohárem. 

V sobotu 13. dubna se na závodišti Velká Chuchle rozběhla nová klusácká sezona. Týden po příznivcích cvalových dostihů se tak dočkali konce zimní přestávky i fanoušci klusáků.

Hlavním dostihem odpoledne byla Pražská dubnová cena pro tříleté a starší koně na 2180 metrů. A měla to být mimořádně vyrovnaná podívaná, vždyť se na startu sešli aktéři ze tří různých ziskových kategorií. Vysoké šance měla mít zejména trojice koní odskakující ze základní mety. Po ne úplně povedeném startu se dostal dopředu šestiletý Gaudi Boko a začal diktovat zpočátku pomalé tempo. Hned v prvním okruhu zacválal Ready Get a záhy došly síly také Magicmatch JDS.

Na začátku druhého okruhu razantně zaútočila Veronika Poršová v sulce jedenáctiletého Un Nuage D’Osmoz, ale její nápor se nakonec ukázal být předčasný. V posledním oblouku se totiž vyvezl na druhou pozici Zdeněk Škobis s valachem Josem a svěřenec trenérky Petry Handschuhové se v posledních metrech pohodlně dostal před Gaudi Boka. Jos zvítězil jistě o půl délky v kilometrovém čase 1:19,1. Třetí skončil Un Nuage D’Osmoz.

Součástí zahajovacího dne sezony byla také Cena Praha TV - Trotteur Francais, určená francouzským klusákům. Na distanci 2180 metrů byl velkým favoritem čtyřletý ryzák Fighter Pilot, který po listopadovém vítězství v Berlíně strávil tři měsíce ve Francii u trenéra Matthieu Abrivarda. V sulce s Mykolou Volfem Fighter Pilot odskakoval ze základní mety a hned od prvních metrů se ujal vedení. Záhy se mu podařilo roztrhat pole, jeho tempo akceptovali pouze Fairway a Best Winner. 
Favoritovi ale postupně došly síly. V posledním okruhu mu utekl čtyřletý hnědák Fairway se Zdeňkem Škobisem, který nakonec zvítězil velmi lehce o 8 délek. Druhé místo získal pozdním útokem Elixir de Charni a až třetí příčka zbyla na Fighter Pilota. 

Zdeněk Škobis byl s třemi vítězstvím nejúspěšnějším jezdcem zahajovacího dne. Další klusácké odpoledne je ve Velké Chuchli na programu už v sobotu 20. dubna. Hlavním dostihem bude Velká dubnová cena hlavního města Prahy.

SOUTĚŽ 

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ni se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu.

Ten, kdo odpoví správně jako desátý v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY ZA KOŇMI

Velikonoční svátky budou velmi rušné nejen v jezdeckém světě, ale i na našem webu www.equitv.cz. Nabídneme vám přímé přenosy hned z několika velkých akcí. Z první zastávky Českého skokového poháru v Hořovicích budeme vysílat živě v neděli 21. dubna od 9:00 hodin ráno až do konce programu.

O den později, na Velikonoční pondělí 22. dubna, se koná další dostihový den ve Velké Chuchli. Hlavní dostih Memoriál profesora Václava Michala pro tříleté hřebce, ale i celý rámcový program vám rovněž nabídneme živě na www.equitv.cz.

Pokud se chystáte za koňmi, máme pro vás i pár dalších tipů. Od 19. do 21. dubna se na závodišti v Pardubicích uskuteční Zlatá podkova ve všestrannosti, v pátek 19. dubna se pak poběží první letošní dostihy v Lysé nad Labem a v neděli 21. dubna v Kolesech u Kladrub. Je tedy z čeho vybírat, průřez tím nejlepším vám nabídneme v příštím Jezdeckém magazínu. Brzy na shledanou!
reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE