reklama 11C

Hasnedlová: Od mých začátků jsem snila o účasti na mistrovství Evropy

 25.10.2020 06:30 | AUTOR: Vojtěch Kroupa

ikonka

Česká juniorská parkurová jezdkyně Eliška Hasnedlová letos oslavila teprve 16. narozeniny. I za tuto krátkou dobu stihla obdržet několik mistrovských titulů na pony, cenná umístění na mezinárodních závodech, ale také na domácí parkurové scéně.

reklama 12C

Celá sportovní kariéra Elišky Hasnedlové se začala pomalu rozvíjet v severočeském městě Děčín. „Poprvé jsem se posadila na koně, když mi bylo šest let. Táta začal vodit starší sestru Michaelu ke koním, a když jsme jí tam vyzvedávali, tak mě občas také svezla,“ vzpomíná. Zmíněný areál již dlouhou dobu provozuje místní trenér Petr Koželuh, a právě zde se také odehrávaly první jezdecké začátky dnes nadějné členky juniorského reprezentačního A kádru. „Můžu s jistotou říct, že ke koním mě přivedl táta s mou sestrou,“ doplňuje Hasnedlová. 
 
Elišku Hasnedlovou má jezdecká veřejnost spojenou výhradně s parkurovým skákáním. „Parkurovému skákání se věnuji od svých jezdeckých začátků. Ještě jsem vyzkoušela drezuru, v období, když jsem startovala na pony. Parkur je pro mě jedinečný a upřednostňuji ho, protože je tam adrenalin a zároveň je to zábava v porovnání s drezurou. Ta mi přijde hodně upravená a je potřeba se velmi soustředit. V parkuru si člověk může zazávodit, může vyzkoušet všechno možné, a to je naprosto super,“ popisuje Eliška emotivně. 
 

PSALI JSME: Sofie Najmanová: V samý rok jsem startovala na MČR pony i v gymnastice

 
Zavzpomínala také na svůj první oficiální start. V té době startovala ještě za původní Jezdecký klub Větrný ranč Rychnov (dnes JS Libverda) a bylo to v areálu zemědělské školy v Děčíně. „První oficiální parkur jsem absolvovala na malém bílém poníkovi jménem Čert.“ Eliška zmínila také osoby, které se nejvíce zasloužily o její jezdecký rozvoj: „Nejvíce mě v začátcích ovlivnil pan Vladimír Mestenhauser, když jsem velmi aktivně závodila na ponících a působila ve stáji na Mělníku. Po přechodu na velké koně to byl určitě pak Roman Drahota a Nikola Bielíková, se kterou trénuji dodnes. Zapomenout nesmím ani na Romanu Hájkovou, jež mě posouvala v drezuře.“
 
Když přišla řeč na množství koní, s nimiž stihla Eliška objíždět česká i zahraniční kolbiště, tak převažovaly vzpomínky spíše na množství poníků, které měla k dispozici. „Velkých koní mi pod rukama zatím moc neprošlo, ale poníků bych řekla, že určitě hodně. Výjimečný poník pro mě byl a vždy bude Kewin, s nímž jsem dvakrát vyhrála mistrovství České republiky. Výjimečný byl tím, že byl svůj a měl velmi silný vztah k jednomu člověku,“ zmiňuje. 
 

NEPŘEHÉDNĚTE: Kateřina Tomanová: S trémou bojuji stále, snažím si ji nepřipouštět

 
Jak bylo řečeno už v úvodu, jezdkyni je letos teprve šestnáct let, ale i přesto zaznamenala jistý posun a vývoj v jezdeckém sportu. „Od doby mého přechodu na velké koně se jezdecký, a hlavně ten náš parkurový sport posunul docela dost. Hodně lidí dosahuje reprezentační úrovně a všichni jsou čím dál, tím lepší,“ posuzuje. „Klíčovým faktorem pro zlepšování je podle mého názoru hlavně trénovat, trénovat a trénovat. Najezdit co nejvíce parkurů a jít si za svým cílem,“ přidává vlastní pohled na věc. 
 
Za svým cílem si Eliška Hasnedlová jednoznačně jde a je to vidět i na stabilních výkonech, které se svými koňmi podává. Jedním z hlavních cílů ale stále zůstává účast na mistrovství Evropy, která už byla na dosah. „Jednou jsem k ní měla už hodně blízko, ale bohužel zrovna kobyla onemocněla, takže se nám to nepovedlo. Ale myslím si, že se stále posouváme a zlepšujeme s mými koňmi a jednou by se to mohlo povést. Vedle mistrovství Evropy je mým cílem určitě dále podávat dobré výkony a sbírat nejlepší umístění na domácích, ale i zahraničních mezinárodních závodech,“ dodává na závěr. 
 
Foto: archiv jezdkyně


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE