reklama 11D

Dana Kováčová: Nechtěli jsme, aby čeští koně reprezentovali jinou zemi

ikonka

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka prochází změnou. Pod novým názvem začne zastřešovat chov „nového“ plemene koní. Co k tomu vedlo, co to znamená pro stávající členy a chovatele? To nám prozradila předsedkyně svazu Dana Kováčová.
12.06.2023 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

 

Ve čtvrtek 8. června informoval Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka na svých webových stránkách o změně názvu spolku i o schválení šlechtitelského programu nového plemene český sportovní kůň. Právě tento transformovaný chovatelský svaz bude autoritou, která bude chov českého sportovního koně zastřešovat. 
 
Úvodem rozhovoru s předsedkyní svazu Danou Kováčovou, která nám prozradila, co vedlo k těmto změnám, si připomeňme pár faktů z historie slovenského teplokrevníka v Česku.
 
Plemenná kniha populace slovenský teplokrevník chovaný v České republice byla vedle českého teplokrevníka druhou plemennou knihou zabývající se šlechtěním teplokrevných koní v České republice. Byla založena v roce 1995 na základě oprávnění Ministerstva zemědělství ČR, které tehdy uznávalo v České republice dvě plemena teplokrevných koní, a to českého teplokrevníka a slovenského teplokrevníka. Proto tedy název slovenský teplokrevník pod zkratkou CS. Od května 2002 vedlo plemennou knihu CS na základě oprávnění Ministerstva zemědělství uznané chovatelské sdružení Svaz chovatelů CS v ČR, a to podle vlastního řádu plemenné knihy a šlechtitelského programu. 
 
Začátkem června 2023 bylo ve svazu registrováno bezmála dvě stě plemenných hřebců, přes tři tisíce plemenných klisen a skoro tři tisícovky ostatních koní. 
 
 
Proč vlastně vzniklo plemeno český sportovní kůň?
Český sportovní kůň vznikl hlavně díky nařízení Evropského parlamentu a Rady EU, podle kterého jsme museli přepracovat náš šlechtitelský program. Podle tohoto nařízení se z nás stal chovatelský svaz pouze filiální s tím, že mateřská plemenná kniha je v zemi původu, což je na Slovensku. Teoreticky bychom měli mít dle tohoto nařízení stejný šlechtitelský program jako kniha mateřská, a to pro nás bylo velmi složité, nebojím se říct i nepřijatelné. Již od roku 1995, kdy byl založen Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka v ČR, jsme neměli se Slováky stejný šlechtitelský program. V Čechách v té době byla úplně jiná základna chovných klisen, která se připouštěla úplně jinými plemennými hřebci nežli na Slovensku. Takže po téměř osmadvaceti letech šlechtění jsme vyšlechtili takříkajíc úplně jiné teplokrevné koně než na Slovensku. To byl hlavní důvod, proč jsme požádali Ministerstvo zemědělství o schválení plemene český sportovní kůň.
 
Co měl vlastně tuzemský Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka společného se slovenským chovem, fungovalo tam nějaké propojení?
Propojení na Slovensko není. Nikdy žádné nebylo. Již od založení svazu jsme měli svůj vlastní šlechtitelský program a jediné, co bylo pro naše chovatele spojeno se Slovenskem, byl název.
 
Jak je to s názvem svazu nyní?
Přejmenovali jsme se na Svaz chovatelů CS koní v ČR, z.s. Máme nové stanovy. Zkratka CS byla používaná pro slovenského teplokrevníka a používat se bude i pro českého sportovního koně. C jako český, S jako sportovní. To není náhoda. Zdeněk Müller tuto zkratku zavedl už při vzniku svazu, právě proto, že věřil, že jednou bude umožněno chovat českého sportovního koně. CS tedy zůstane v názvu i v logu, je to pro nás přímo symbolické.
 
Jaká byla cesta ke schválení plemene český sportovní kůň? Co ten proces obnášel?
Myšlenka, že bychom mohli být český sportovní kůň, není nová. Již v roce 1995 o to usiloval zakladatel našeho chovatelského svazu Zdeněk Müller, nicméně tehdejší legislativa to neumožňovala. Takže my jsme teď „oprášili“ myšlenku Zdeňka Müllera, protože nás chovatele celých těch osmadvacet let od vzniku svazu neskutečně mrzelo, že vlastně naši koně na kolbištích českých i mezinárodních reprezentují Slovensko. Nechtěli jsme, aby koně českého chovu reprezentovali jinou zemi. To nás vedlo k tomu, že jsme „zabojovali“. Musím se přiznat, že to vůbec lehké nebylo, protože bylo zapotřebí se zorientovat v legislativě, zákonech, předpisech, vyhláškách a dát dohromady vše potřebné pro konečné schválení šlechtitelského programu a všech souvisejících dokumentů pro ministerstvo. To byla, troufnu si říct, obrovská práce. Velký podíl na tom mají hlavně Martina Bečková, David Vacek, Zdeněk Hruška a Petr Žlumov. Myslím si, že si to naši chovatelé zaslouží, aby se v Čechách rodili a vyrůstali čeští koně, takže celý ten proces za to opravdu stál a moc mě těší, že nás Ministerstvo zemědělství vyslyšelo.
 
Co to znamená pro členy svazu?     
Pro členy svazu to znamená pouze to, že od letošního roku budou všechna narozená hříbata registrovaná jako plemeno český sportovní kůň, zapisovaná do plemenné knihy českého sportovního koně a v průkaze původu budou plemenem český sportovní kůň. Taktéž všechny klisny budou zapisovány do plemenné knihy českého sportovního koně i vybraní hřebci do plemenitby. Vlastně dá se říct, že plemeno slovenský teplokrevník už u nás nebude dál registrováno do plemenné knihy, v plemenné knize pouze zůstanou ti, kteří jsou v ní dosud zapsaní pod plemenem slovenský teplokrevník.
 
Zaniká tedy plemeno slovenský teplokrevník v Česku? 
Plemeno slovenský teplokrevník v České republice v žádném případě nezaniká. Máme v naší plemenné knize v Česku zaregistrováno přes 6000 koní a z toho je více jak 3500 koní přímo narozeno jako plemeno slovenský teplokrevník. Pouze plemenná kniha slovenského teplokrevníka bude nadále pokračovat jako plemenná kniha českého sportovního koně, nic víc se nemění. Všichni koně zapsaní v naší plemenné knize, ať do teď plemene slovenský teplokrevník, nebo od teď český sportovní kůň, mají stejná práva a podmínky, jak při výkonnostních zkouškách tříletých klisen, tak i při výběrech hřebců do plemenitby a při všech dalších chovatelských akcích. Jsme, a budeme, vždycky hrdí na naše koně zapsané v naší plemenné knize, ať už jsou tam zapsaní plemene slovenský teplokrevník, nebo již letos jako český sportovní kůň.
 
Zeptám se hypoteticky za chovatele, respektive majitele: Mám slovenského teplokrevníka, zůstanou mu papíry a životní číslo?
I já mám ve stáji třicet koní slovenského teplokrevníka, všechny papíry samozřejmě zůstávají tak, jak je máme Ústřední evidencí koní vystaveny, vůbec nic se nemění. Stále máme koně plemene slovenského teplokrevníka, a ještě dlouhou dobu je mít budeme. Všechny doklady doteď vystavené pro koně zůstávají v platnosti do konce života každého koně včetně plemenné příslušnosti. Životní číslo také zůstává, a i český sportovní kůň bude mít stejný formát životního čísla.
 
Když se mi příští rok narodí hříbě, které bych zapsal do CS, bude to tedy již český sportovní kůň s novými papíry?
Když se vám narodí nebo narodilo hříbě již letos, bude zapsáno do plemenné knihy český sportovní kůň. Také průkaz původu bude Ústřední evidencí vystaven pro hříbě plemene český sportovní kůň.
 
Co má „staronový“ svaz v plánu na letošní sezonu?
Akcí, které přímo pořádáme, nebo se konají pod záštitou svazu, je opravdu dlouhá řada. Už na jaře proběhl výběr hřebců do plemenitby, chystají se čtvery zkoušky základního výcviku klisen, které chovatelé znají spíše jako výkonnostní zkoušky tříletých klisen. Proběhne 70denní test hřebců a s oblastními chovatelskými organizacemi se podílíme na různých přehlídkách a výstavách. Nedávná výstava v Náchodě měla vítěznou tříletou klisnu právě plemene slovenský teplokrevník. Na co se hodně těšíme, je už třetí ročník chovatelského dne a Ceny Ing. Zdeňka Müllera, což je taková naše vzpomínka a pocta hipologovi, kterého asi není třeba příliš představovat a který byl předsedou svazu do roku 2021. Letos akci pořádáme 10. srpna, místem jsou tradičně Martinice.
 
Foto: Dana Kováčová
reklama 13B

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE