reklama 11D

reklama

Bartoš: Před startem se Theophilos vařil. Vše se změnilo před dropem

 14.10.2019 06:30 | AUTOR: Martin Cáp |
OBRAZEM

ikonka

Vlastně proti němu hrálo skoro všechno. Nervy na slavnostní přehlídce, opakovaný start i pomalejší úvod dostihu. Josef Bartoš navíc nevěřil, že Theophilos prostojí 6900 metrů. Třetí vítězství ve Velké pardubické si vychutnal lépe než ta předchozí.

reklama 12A

Měl startovní číslo jedna a první byl také v cíli. Když si Josef Bartoš v sedle Theophilose po doběhu vychutnával euforii ze svého třetího vítězství ve Velké pardubické, v hlavě se mu honilo množství protichůdných emocí.
 
"Je to nádherný pocit a jsem strašně rád, že se nám to podařilo. Loni jsem spadl na Taxisu a přišli jsme o koně. Sklidil jsem v médiích hodně kritiky a nebylo to nic příjemného. Lidé si možná mysleli, že teď budu mít nějaký blok, ale nic takového jsem necítil. Nechal jsem to na koni, Taxis skočil jako nic a všechno se otočilo o 180 stupňů," řekl Bartoš na tiskové konferenci.
 
 
V souvislosti s Theophilem se hodně mluvilo o jeho psychice. Jak velká překážka to pro vás dnes byla?
 
Ani v práci není úplně snadné ho odjezdit, má svou hlavu. Dnešek byl pro něj z tohoto pohledu extrémní. Musel absolvovat slavnostní přehlídku a tam už se vařil, byl celý pod pěnou. Pak došlo k opakování startu, což pro mě byla absolutní katastrofa. Soustředil jsem se ale na dostih a jeho výkon, snažil jsem se té jeho nervozitě nepodlehnout a nenechat se tím ovlivnit.
 
 
Kdy v průběhu dostihu nastal ten moment, kdy se to poddalo, Theophilos se usadil a vy jste začal věřit?
 
Začátek pro mě nebyl úplně dobrý. Po malé vodě se mi zdálo, že to kluci zepředu zbrzdili. Theophilos mi začal brát ruku a neměl jsem jednoduchý nájezd na Taxis. V první polovině dostihu také několikrát nepravidelně vydechl. Doufal jsem, že se Theo nějak uklidní, protože jsem se bál, že neprostojí distanci. Když jsem ale skočil Poplerův skok a najíždělo se na drop, najednou jsem cítil, jak se mi usadil a začal být v klidu. Od té doby jsem si zlepšoval pozici a začal si ten dostih trochu režírovat podle svých potřeb. 
 

Čtěte více: Fantastický Theophilos vyhrál Velkou pardubickou, Bartoš má hattrick

 
Vnímáte třetí vítězství ve Velké pardubické jinak než ta předchozí, která přišla v dřívější fázi vaší kariéry?
 
Strašně si ho cením. Je mi 38 let a přece jen se na to dívám trochu jinak než v pětadvaceti, kdy jsem měl dojem, že jsem u Váni a budu Velkou vyhrávat skoro automaticky. Jenže pak člověk zjistí, jak těžké je docílit té mety znovu. Deset let jsem padal nebo se umísťoval a prodělal jsem spoustu zranění. Teprve po obnovení spolupráce s Váňovými se to znovu podařilo, to je hlavní důvod, proč to vyšlo.
 
 
Na konci září jste vyhrál Gran Premio Merano a říkal jste, že teď už můžete skončit. Které z těchto dvou vítězství je víc?
 
Je to dost podobné. Pokud jezdíte pravidelně do Itálie, tak největší meta je právě Gran Premio. A v Česku je to samé Velká pardubická. Pro Čecha je Velká samozřejmě ještě o stupínek výš. A končit určitě nehodlám, to jsem řekl spíš z legrace. Moje další meta je docílit 1000 překážkových vítězství, zatím jich mám necelých 700.
 
 
Překonat v budoucnu bilanci Josefa Váni ve Velké pardubické pro vás není meta?
 
Ne, tento rekord bych mu hrozně rád nechal, protože on je a vždycky bude legendou Velké pardubické. Překonávat tohle není můj cíl.
 

Foto: Bartoš v nebi podruhé. Po Meranu dobyl i Velkou pardubickou

 
U cílového mezníku jste dnes měl početný fan klub, jak to prožívali oni?
 
Hulákali jsme na sebe a byli jsme šťastní. To byli kamarádi z naší vesnice a členové rodiny. Je to skvělé, když máte takovou podporu. Tohle mě totálně nabíjí, díky nim můžu pomýšlet na lepší výkon. A to samé platí pro početný syndikát kolem Theophilose. Když je těch lidí okolo tolik, ještě víc mě to motivuje.
 
 reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace