reklama 11A


TK k zahájení tuzemské dostihové sezony 2018

 28.03.2018 15:41 | AUTOR

ikonka

Šest dní před startem tuzemské dostihové sezony v Lysé se v pražském hotelu Paříž uskutečnila tisková konference za účasti prezidenta Jockey Clubu ČR Jiřího Charváta a ředitelů pražského a pardubického závodiště Martina Pecky a Martina Korby…

reklama 12B
 
Na úvod Jiří Charvát zopakoval, že se českému turfu díky zahraničním úspěchům daří nejlépe v historii. Loni koně připravovaní v České republice absolvovali za hranicemi 1435 startů a letos za necelé tři měsíce dalších 108. Loni se podařilo přivézt z ciziny více než 75 miliónů korun, letos už zisky překročily 4,3 miliónu korun. Pětice nejúspěšnějších koní v českém tréninku vydělala více než dva milióny korun.
 
Úspěchy nejsou pouze finanční, čtyři nejlepší koně z českého tréninku mají mezinárodní ohodnocení více než 100, což je hranice mimořádné kvality, navíc v minulém roce v Česku připravovaní koně získali 18 blacktype umístění, což znamená doběhli mezi prvními třemi v dostizích kategorie listed nebo grupy 1 až 3.
 
Jiří Charvát hovořil o potřebě zlepšit financování tuzemského dostihového sportu. „Pokud není dostihový provoz financován ze sázek, tak se běhá maximálně o 1700 euro na koně ročně, což je velmi málo, když si uvědomíme, že náklady na provoz dostihového koně na rok jsou 189 tisíc korun. Jedním z hlavních úkolů Jockey Clubu ČR je tedy taková změna struktury financování dostihového sportu, která povede k výraznému navýšení příjmů ze sázkového provozu.“
 
V letošním roce bude sázky na pěti závodištích přijímat sázková kancelář Betino, jedná se o Velkou Chuchli, Pardubice, Most, Karlovy Vary a Lysou nad Labem. Na ostatních závodištích zatím zástupci sázkové kanceláře vyjednávají s pořadateli o technických podmínkách. „Čekáme až budeme mít všechny podklady ze závodišť na stole a potom rozhodneme, o tom, jak technická vylepšení financovat,“ doplnil Charvát. „Jedná se o konektivitu propojení místa dostihů s ústředím v Praze. V minulosti se údaje zasílaly po skončení dostihového dne, ale to již dne není možné,“ dodal Martin Pecka, ředitel pražského závodiště.
 
Martin Pecka připomněl, že v současnosti je vše směřováno k úvodnímu dostihovému dni v neděli 8. dubna. „Snažíme se zlepšit podmínky pro všechny účastníky dostihového provozu, nejen pro diváky. Vrcholem první části sezóny je pro nás České derby, které je na programu v neděli 24. června. Poté se budeme zaměřovat na další část sezóny.“ Příznivou zprávou pro všechny realizační týmy je skutečnost, že se pořadatel bude snažit o zlepšení stavu dráhy. „Pražská dráha byla postižena povodněmi 2002 a 2013, to se podepsalo na stavu dráhy. Pokud bude dobré vegetační období, budeme pracovat na zlepšení stavu běžnými prostředky,“ zaznělo z úst Martina Pecky.
 
V Pardubicích se začne přesně o měsíc později než v Praze, v úterý 8. května. „Město investuje 6 miliónů korun, do vylepšení stávajícího parkoviště, abychom zajistili lepší možnosti parkování pro všechny zúčastněné,“ řekl Martin Korba. Snahou pořadatele je, aby i 128. Velká pardubická s Českou pojišťovnou byla s kvalitní mezinárodní účastí. „Francouzští koně by se měli vrátit a máme příslib jednoho koně z britských ostrovů, majitelé se startem souhlasí a jeho trénink je přizpůsobován, aby mohl startovat ve Velké. zahraniční účast by měla být lepší než v loňském roce,“ dodal Korba.
 
Celkem je na 11 dostihových závodišť v České republice naplánováno 61 dostihových dní, nejvíce do Velké Chuchle - 18, devět do Pardubic, sedm do Karlových Varů a po šesti do Mostu a Slušovic. Na dotacích by mělo být rozděleno opět více než 45 miliónů korun.
 
(bda)
Ilustrační foto Ivan Krejza (archiv Jezdci.cz)


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace