Skokový pohár ČP v Olomouci zaznamenal opět rekord

Skokový pohár České pojišťovny, který se koná tento víkend v novém areálu Equine Sport Center v Olomouci Lazcích zaznamenal další rekord. V pátek to byl počet 431 startujících za jeden den, v sobotu pro změnu nejvíce obsazená středně těžká soutěž...
15.06.2013 21:35  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB
Lucie Poláková s Carosem zvítězila v konkurenci 133 dvojic. Foto Josef Malinovský

Ještě nikdy v historii českého skokového ježdění se na tuzemských kolbištích nestalo, že by v jedné soutěži stupně obtížnosti ST* (135 cm) startovalo přes 130 dvojic. Velmi těžko by se hledaly parkury stejné úrovně, kde by jich bylo alespoň sto. V sobotu 15. června však startem projelo hned 133 účastníků, a to se dokonce někteří jezdci v průběhu dne odhlásili. Skokový pohár Česká pojišťovny tak opět přepsal další kolonku historických tabulek

Vítěznou jízdu přitom předvedla v uvedené soutěži, která trvala déle jak čtyři hodiny, hned 15. v pořadí na startovní listině – Lucie Poláková s Carosem. Ta projela základním kurzem i následným rozeskakováním bez penalizace v čase druhé části 20,38 sekundy, což se nikomu jinému překonat nepodařilo. „Až tak po polovině startovního pole jsem začala trochu věřit, že by to mohlo vyjít a nikdo rychlejší nebude. Nejvíc jsem se obávala Honzy Štětiny, jenž bývá se svými koňskými svěřenci hodně rychlý. Nebezpeční byli i slovenští jezdci,“ konstatovala Lucie Poláková. Právě Slováků bylo v první desítce pět. Zhruba půlka vteřiny dělila od vítězství Jána Cigána s La Pilotou, třetí skončila s rozdílem jedné setiny Češka Lenka Gladišová s Irrasem, ale další příčky opět vybojovali slovenští reprezentanti: Tomáš Kuchár, Jana Miklošová a Marián Štangel. Posledně jmenovaný vybojoval se svým druhým koněm ještě 8. místo za zmiňovaným Janem Štětinou s Very Eesy-S. Dohromady projelo cílem rozeskakování s čistým kontem 25 dvojic a bezchybně základní kolo jich překonalo dalších sedmnáct. „Jsou to až neuvěřitelné soutěžní maratony, ale areál je tady moc pěkný. Trochu jsem se obávala, zda Caros v tomto novém prostředí nebude moc koukat kolem sebe, ale naštěstí byl úplně v pohodě,“ podotkla vítězka tzv. generálky před nedělní Velkou cenou

Lucie Poláková bude jistě jedním z hlavních favoritů pro vrcholnou soutěže mítinku, přestože statistiky hovoří jednoznačně v neprospěch vítězů sobotních nejvyšších soutěží. „V tomto směru si nic takového nepřipouštím a rozhodně nejsem pověrčivá, abych se obávala, že se nám v neděli prvenství nepodaří kvůli dnešnímu triumfu zopakovat,“ uvedla Lucie Poláková. Do Velké ceny nastoupí stejně jako o týden dříve v Suché u Litomyšle s Carosem i s klisnou Quentou 1. S tehdy dokončila třetí, avšak jako s nepohárovým koněm, což pro ni znamenalo bodovou ztrátu. S Carosem totiž bylaosmá. „I tentokrát budu důvěřovat Carosovi. Zkušenosti hovoří v jeho prospěch, jelikož pro Quentu to byl minulý týden první životní parkur stupně ‚T*‘,“ uzavřela jezdkyně

Sobotní hlavní soutěži předcházelo mj. další kolo Kolowrat Junior Cupu hodnocené na styl jezdce. Ten měla dle komisařů Jaroslava Jindry a Aloise Starosty nejlepší Kateřina De Jagerová v sedle koně Voigtsdorf Citislicker. Za tento výkon si vysloužila známku 8,6, zatímco s jejím druhým koněm Clooney 39 dokončila po zisku 7,8 bodu osmá. „Za vítězství jsem moc ráda, byť to není moje nejvyšší ohodnocení v obdobných soutěžích. Při martinických závodech jsem s Cassiem obdržela dokonce známku 9,7,“ připomněla jezdkyně. „Určitě je potřeba ještě mnoho věcí zlepšovat,“ dodala. Na dalších dekorovaných příčkách se umístili Kristýna Gažíová s Phantomem 1, Viktor Trávníček s Baldinem, Martina Kučerová s Chlodwigou Marií a Andrea Halíková s Marylandem

Výsledky dalších soutěží jsou k dohledání na www.skokovypohar.cz, kde bude možné také během celé neděle sledovat živý on-line přenos veškerého dění na kolbišti. Přenos připravili olomoučtí pořadatelé ve spolupráci s internetovou televizí EquiTV a sledovat jej bude možné hned na třech adresách: www.skokovypohar.cz/live, www.equitv.cz/live nebo www.escolomouc.cz/cs/zavody-online. Začínat by měl krátce před startem úvodní soutěže dnetj. v 8.00 hodin ráno, kdy je na programu Cena společnosti Bioveta na stupni S* (125 cm). Pokračovat se bude dílčím finále Equiservis Amateur Tour, dále soutěží Kolowrat Junior Cup a ve 14.00 hodin by se měl postavit na start první účastník Velké ceny.

function closepop(){ $("body").removeClass("hidescrollbar"); $("#popreklamagal").hide(); $("#popreklama").hide(); }