Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Olomouc - mezinárodní drezurní závody CDI 19. - 22. 5.|Martinice - skokové závody 19. - 22. 5.|Písečné nad Dyjí - mezinárodní závody spřežení CAI 26. - 29. 5.|Olomouc - skokové závody 27. - 29. 5.|Královice - drezurní závody 28. 5.|Královice - drezurní závody 29. 5.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11C

reklama

První Working Equitation trénink v ČR

 03.03.2012 17:31 | AUTOR

Ve dnech 18. – 19. 2. proběhl na farmě Prak u Českého Šternberka první oficiální trénink Working Equitation v ČR pod vedením italského trenéra Alda Capovilly. Program začal dopoledne v prostorách místní restaurace seznámením se s Working Equitation,…

reklama 12A

 

…a to jak pomocí Aldova vyprávění, tak prostřednictvím promítání oficiálního výukového videa WAWE, které je volně šiřitelné (můžete jej nalézt pod tímto odkazem http://ulozto.cz/xLqGg7A/wawe-zip). 
 
Videoreportáž EquiTV.cz z této akce najdete POD TÍMTO ODKAZEM. Foto: andzin.ic.cz
 
Společně s diváky se sešel nečekaný počet zájemců o tuto disciplínu. Sám italský trenér byl velice mile překvapen. Samotnému tréninku předcházelo od čtvrtka 16. února školení českých národních rozhodčí pro Working Equitation, kteří měli ve čtvrtek teoretické školení a následující den praktické školení v jezdeckém areálu na Císařském ostrově v Praze a byli přítomni i během víkendového tréninku jezdců k jejich dalšímu vzdělávání se na trénujících jezdcích.
 
Odpoledne se již odehrávalo v prostorách jezdecké haly, kde se v konečném součtu sešlo 7 jezdců s různými plemeny koní. Aldo chtěl nejdříve vidět, na jaké úrovni jezdci jsou a každého nechal zajet drezurní úlohu WE pro začátečníky. Rozhodčí byli přítomni po celou dobu a poctivě bodovali každého jezdce. Následovalo vyzkoušení, na co jsou koně připraveni v testu lehkosti. V hale byl postaven kurz s překážkami přímo pro Working Equitation - jako např. most, branka, koridor se zvonkem atd. Překvapivě most, u kterého se očekávalo, že bude problematický, byl pro všechny jezdce s koňmi snadnou překážkou. Naopak s brankou se většina jezdců dost potýkala. Pochopit systém jak branku otevřít, aby byla dodržena pravidla WE, není přece jen tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Díky tomu a dalším detailům, jež bylo jezdci nutno dopilovat, byl zrušen plánovaný závod v rychlostním testu. Italský trenér usoudil, že bude lépe, když jezdci dopilují projetí každé překážky zvlášť. Aldo Capovilla chtěl prvním tréninkem u nás vtáhnout naše jezdce do Working Equitation a to se mu zdárně povedlo. Doufejme, že tato disciplína bude mít v České republice další stoupence. Ostatně, již na tomto prvním tréninku se objevili jezdci, kteří by mohli do budoucna Českou republiku reprezentovat na mezinárodní úrovni.
 
 

Kdo je Aldo Capovilla?

Aldo je trenér třetí (nejvyšší) úrovně italské jezdecké federace FISE, v níž na starost Working
Equitation a jezdeckou turistiku v Itálii pod záštitou italské jezdecké federace FISE. V roce 1995 ho nadchl tento nový jezdecký sport a skončil tak velmi dlouhou westernovou kariéru, aby se mu mohl naplno věnovat. Je zodpovědný za další vzdělávání rozhodčíchna mezinárodní úroveň pro WAWE (World Association for Working Equitation). Je jedním z hlavních funkcionářů, resp. viceprezidentem WAWE a trenérem italské reprezentace Working Equitation. Díky němu Working Equitation v České republice navázalo na spolupráci s italskou federací, jež zájem o další vzdělávání našich jezdců a rozhodčích.
 

Co je Working Equitation?

Working Equitation můžeme přeložit jako tradiční pracovní jezdectví, které využívá tréninkových metod, jež byly aplikovány na koně pracující s dobytkem na farmách a rančích v různých zemích. Cílem je velmi poslušný, obratný, rychlý, všestranně využitelný kůň, perfektně zvládající jak drezuru na obdélníku, překonávání rozmanitých (převážně terénních) překážek, tak i práci s dobytkem. Akce WE bývají ukázkovým příkladem etnografické a kulturní přehlídky tradičních krojů a jezdeckého vybavení charakteristických pro každou zemi.
 

Co obnáší soutěže Working Equitation?

Soutěže jsou složeny ze tří částí, u národních a mezinárodních soutěží ze čtyř částí:
 

1. Drezurní zkouška

Odehrává se v drezurním obdélníku o velikosti 20 x 40 metrů za zvuku hudby a po dobu cca sedmi minut se předvádějí předepsané cviky, kůň je jezdcem veden pouze jednou rukou pouze v krokových či cvalových pasážích (klusové pasáže pouze v dětských kategoriích). Cviky závisejí na stupni obtížnosti soutěže. Jednotlivé prvky se liší od klasické drezury tím, že vycházejí z cviků potřebných při práci s velkými stády dobytka na rozlehlých pastvinách. Můžeme si pod tím představit směs drezury a westernu se cviky jako sliding stop ze cvalu zakončený poloviční piruetou, přeskoky, práce na kruhu, překroky… Dbá se na harmonii, soulad a ohebnost koně. Výkon je bodován třemipěti rozhodčími.
 

2. Zkouška ovladatelnosti na překážkáchtzv. „Test lehkosti“

Je cosi podobného hrám gymkhana či westernovému trailu. Kůň s jezdcem, převážně ve cvalu, překonává překážky, které by spolu mohli potkat při práci v terénunapříklad přecházení mostů, průjezd brankou, setkání s dobytkem, skoková překážka vytvořená z obdélníkových balíků slámy… Rozhodčí bodují způsob, jakým jezdec s koněm zvládne určité překážkylehkost pohybu, obratnost, jezditelnost a přístup koně k prácijeho horlivost, aktivita a ochota.
 

3. Rychlostní zkouška

Zde kůň s jezdcem projíždějí tytéž překážky, jež byly součástí zkoušky ovladatelnosti, ale snaží se je projet co nejrychleji a bez chyb. Hodnotí se rychlost, tj. jede se na čas a za chyby jsou časové penalizace
 

4. Cow test

Tato část není povinná a nesetkáte se s na každých závodech. Může být součástí vyšších úrovní národních týmových soutěží a je nedílnou součástí týmových soutěží mezinárodních. Úkolem týmu je oddělit určené tele od stáda, zahnat je do vyhrazeného prostoru a udržet je v něm. Posuzuje se dosažený čas. Poranění koně nebo telete vede k vyloučení týmu.
 
Soutěží se mohou účastnit děti i dospělí, amatéři i profesionálové, zdraví i handicapovaní jezdci.
 
Další informace můžete nalézt na oficiálních webových stránkch WORKING EQUITATION pro ČR: www.workingequitation.cz či na webu mezinárodní organizace WAWE: www.workequitation-wawe.com.


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace