reklama 11B

reklama

Working equitation má základnu i v ČR

 14.12.2011 09:02 | AUTOR

Rádi bychom vám představili disciplínu working equitation, která je uznávanou již v mnoha evropských a jihoamerických zemích a rychle se rozšiřuje jak do Evropy, tak i severní Ameriky. Nyní se vytvořila základna této jezdecké disciplíny i v ČR…

reklama 12C

 

Máte chuť se přidat, trénovat s renomovanými trenéry a třeba si i zazávodit?
 
Working equitation a jeho jednotlivé části. Foto archiv Lucie Hýblové
 

O čem to vlastně je?

Working equitation můžeme přeložit jako tradiční pracovní jezdectví. Working equitation využívá tréninkových metod, které byly aplikovány na koně pracující s dobytkem na farmách a rančích v různých zemích. Cílem je velmi poslušný, velmi obratný, rychlý, všestranně využitelný kůň, perfektně zvládající jak drezuru na obdélníku, překonávání rozmanitých (převážně terénních) překážek, tak i práci s dobytkem. Akce WE bývají ukázkovým příkladem etnografické a kulturní přehlídky tradičních krojů a jezdeckého vybavení charakteristických pro každou zemi.
 

Co obnáší soutěže Working equitation?

Soutěže jsou složeny ze tří částí, u národních a mezinárodních soutěží ze čtyř částí:
1. drezurní zkouška
2. zkouška ovladatelnosti na překážkách
3. rychlostní zkouška
4. cow test
 
Soutěží se mohou účastnit děti i dospělí, amatéři i profesionálové, zdraví i handicapovaní jezdci.
 

Drezurní zkouška

Odehrává se v drezurním obdélníku o velikosti 20 x 40 metrů za zvuku hudby a po dobu cca sedmi minut se předvádějí předepsané cviky, kůň je jezdcem veden pouze jednou rukou pouze v krokových či cvalových pasážích (klusové pasáže pouze v dětských kategoriích). Cviky závisejí na stupni obtížnosti soutěže. Jednotlivé prvky se liší od klasické drezury tím, že vycházejí z cviků potřebných při práci s velkými stády dobytka na rozlehlých pastvinách. Můžeme si pod tím představit směs drezury a westernu se cviky jako sliding stop ze cvalu zakončený poloviční piruetou, přeskoky, práce na kruhu, překroky… Dbá se na harmonii, soulad a ohebnost koně. Výkon je bodován třemipěti rozhodčími.
 

Zkouška ovladatelnosti na překážkách

Je cosi podobného hrám gymkhana či westernovému trailu. Kůň s jezdcem, převážně ve cvalu, překonává překážky, které by spolu mohli potkat při práci v terénu - například přecházení mostů, průjezd brankou, setkání s dobytkem, skoková překážka vytvořená z obdélníkových balíků slámy… Rozhodčí bodují způsob, jakým jezdec s koněm zvládne určité překážky - lehkost pohybu, obratnost, jezditelnost a přístup koně k práci - jeho horlivost, aktivita a ochota.
 

Rychlostní zkouška

Zde kůň s jezdcem projíždějí tytéž překážky, jež byly součástí zkoušky ovladatelnosti, ale snaží se je projet co nejrychleji a bez chyb. Hodnotí se rychlost, tj. jede se na čas a za chyby jsou časové penalizace. 
 

Cow test

Tato část není povinná a nesetkáte se s ní na každých závodech. Může být součástí vyšších úrovní národních týmových soutěží a je nedílnou součástí týmových soutěží mezinárodních. Úkolem týmu je oddělit určené tele od stáda, zahnat je do vyhrazeného prostoru a udržet je v něm. Posuzuje se dosažený čas. Poranění koně nebo telete vede k vyloučení týmu.
 

Z historie závodů working equitation

První závody working equitation se konaly v Itálii s legendárním plemenem koní Maremmana a ve Francii s Camarqskými koni. Pak tyto závody přejali i Španělé s jejich „Doma Vaquera“ a Portugalci. Po počátečním obrovském úspěchu u čtyř zakládajících zemí - Itálie, Francie, Španělsko a Portugalsko - se working equitation rychle rozšířilo do dalších států Evropy - do Německa, Belgie, Holandska, Anglie, Švédska, Švýcarska, Rakouska, San Marina nyní i České republiky a mimo Evropu do Brazílie, Mexika, Kolumbie, USA, Kanady a Austrálie.
 
První krok k pořádání mezinárodních závodů učinili zakládající Italové, kde se v roce 1996 konalo první Mistrovství Evropy ve working equitation. I díky tomuto mistrovství WE zaznamenalo rychlý vzestup a začaly se přidružovat další země. Rok poté zorganizovali Portugalci druhé mistrovství Evropy, kterého se kromě Anglie, Portugalska, Španělska, Francie a Itálie zúčastnily i mimoevropské země Mexiko a Brazílie. Právě Brazílie je v současné době zemí, kde je working equitation nejrozšířenější, pořádá se tam mnoho soutěží a tento sport si získává další a další fanoušky. Vzhledem k rychlému rozvoji tohoto sportu, který vyžaduje zapojení národních federací, bylo nutné sjednotit pravidla pro mezinárodní soutěže a šampionáty. I proto byla během Mistrovství Evropy v roce 2006 v Itálii založena mezinárodní organizace WAWE (World Association for Working Equitation), jejímž hlavním cílem je organizovat a rozvíjet tuto jezdeckou disciplínu. Několik nadšenců WE pod vedením Marie Vargové se rozhodlo tuto krásnou a zajímavou disciplínu rozšířit i u nás a musíme říci, že v posledních měsících se této myšlence velice daří. Česká republika se připojila k mezinárodní organizaci WAWE již ke konci loňského roku. Zpočátku se v naší zemi našla jen malá skupina příznivců. Nyní se domníváme, že je nejvyšší čas seznámit s našimi aktivitami i plány širší jezdeckou veřejnost a rozšířit naše řady. 
 
V listopadu proběhla oficiálně první schůze WE CZ v Praze, kde se probíral plán na následující rok. Tímto bychom vás chtěli pozvat na trénink s italským trenérem Aldem Capovillou, který proběhne 18. – 19. února na Farmě Prak. Trénink bude zaměřen na úvod do working equitation , především na drezurní část a test lehnkosti (ovladatelnost na překážkách), jež jsou v celém working equitation nejpodstatnější. Na každý další měsíc se můžete těšit na zajímavé tréninky pod vedením WE CZ, zaměřené například na práci s garrochou pod vedením španělských rejoneador, drezurní tréninky se zahraničními trenéry, tréninky s dobytkem a spousta dalšího. V novém roce budou na našich stránkách k vidění národní pravidla pro working equitation, a v přípravě je pořádání závodů working equitation. Věříme, že se brzy naše základna rozroste a tento sport osloví spoustu příznivců, stejně jako se tomu tak stalo v ostatních zemích.
 

Další informace můžete nalézt na oficiálních webových stránkch WORKING EQUITATION pro ČR: www.workingequitation.cz či na webu mezinárodní organizace WAWE: www.workequitation-wawe.com

 
Připravila Lucie Hýblová
Foto archiv autorky


reklama 13B

Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace