ŽIVĚ: 10.8. skoky, 13.-14.8. drezura, výstava, dostihy, pólo, klusáci
reklama 11B

reklama

O vítězství v kvalifikaci se poprali Váňovi koně

 28.05.2017 07:31 | AUTOR

Kolotoč kvalifikací na 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou se roztočil 25. ročníkem Velké ceny města Pardubic. Pro první vítězství v letošní sezoně si v napínavém dostihu doběhl velezkušený Zarif, v jehož sedle byl Josef Bartoš...

reklama 12D

 
O první příčku se poprali s dalším svěřencem trenéra Josefa Váni No Time To Lose. V jeho sedle zraněného Jana Kratochvíla nahradil Sertash Ferhanov.
 
Startovní pole bylo plné velkých jmen a minimálně dvě třetiny z nich splňovala kritéria favorita dostihu. Poměrně brzy se na čele startovního pole objevil Zarif stáje Köi Dent. Desetiletý ryzák v cílové rovině odrazil nástup No Time To Lose, který v takto dlouhém dostihu startoval poprvé. Dostih byl poznamenán několika karamboly a tak majitel Zarifa Ivo Köhler mluvil i o štěstí. „Ano, měli jsme štěstí. Byly tam kolize, kterým se Josef Bartoš dokázal vyhnout. Řekl mi, že Zarif se svými zkušenostmi si už dokáže tyto situace řešit sám. A že se žokej vezl a pomáhal mu jen s kurzem,“ říkal Ivo Köhler krátce po dostihu. Prozradil také, že příprava Zarifa bude směřovat k Velké pardubické a že se Zarif na pardubické dráze ještě objeví. „Moc na výběr nemáme, bude to zřejmě jedna z dalších kvalifikací. Ale nikde jinde než tady běhat nebude, Zarif patří do Pardubic.“
 
Na stupně vítězů za touto dvojicí vystoupal už ve Strasbourgu kvalifikovaný Reaper před obhájcem loňského vítězství z květnové kvalifikace Kasimem a Eldorádem, o jehož silách do tohoto dostihu někteří pochybovali. Teprve za ním doběhl nešťastný vítěz předloňské Velké pardubické Nikas. Další z vítězů Velké pardubické Charme Look se do cíle ani nepodíval. Respektive podíval, ale bez svého jezdce Jana Faltejska, který stejně jako při loňské Velké pardubické zaskočil za zraněnou Báru Málkovou. Kromě Charme Looka nedokončilo ještě pět dalších koní, kteří doplatili na hromadný pád na Hadím příkopu. 
 
Podmínky pro start ve Velké pardubické kromě jmenovaných má i Mauglí, Sixtyseven a Ter Mill. Charme Look má jako loňský vítěz Velké pardubické kvalifikaci jistou i přes dnešní pád. 
 
Kvalifikační mítink otevřela Cena vítězů Velké pardubické přes proutěné překážky, ve kterém své první tuzemské vítězství může slavit žokej Dušan Andrés v sedle osmiletého Veni Vidi Vici. „Všechno šlo přesně tak, jak jsme chtěli. Prostě ze špice a utahat je, protože on nemá žádný konec a musí strojově cválat," pochvaloval si výkon koně trenér Radek Žalud.
 
V „pětkovém“ krosu – Ceně Dne dopravy ČR s výrokem velmi lehce zvítězil Modřín v sedle s žokejem Marcelem Novákem. Pro něj tohle vítězství znamenalo upevnění pozice v šampionátu jezdců. Pro Modřína trenérky Jany Junkové to bylo vůbec první vítězství v dosavadní kariéře. 
 
V dalším dostihu dne, handicapové Ceně Služeb města Pardubic, se dokázal prosadit devítiletý Usockem, a to i přes nejvyšší nesenou hmotnost. Trenér Pavel Vítek do jeho sedla angažoval žokeje Kevina Guignona a taky prozradil, že se chystají do některé z dalších kvalifikací. A pak možná i do Velké pardubické. Z trojice favoritů tohoto dostihu si nejlépe vedl Gibb´s Beach, který doběhl čtvrtý za Lordem Jagminem a Stigrisem. Bukhari dokončil až na poslední deváté příčce, Woody uklouzl už za třetí překážkou. 
 
Ve čtvrtém dostihu dne už počtvrté v řadě zvítězila čtyřletá ryzka Koenigin Mum. Prvního životního vítězství dosáhl mladý jezdec Patrik Boekhout. To vše se stalo v Ceně společnosti AUTO IN. „Je pravdou, že Koenigin Mum byla vloni jednou z nejlepších tříletých klisen, ale přes zimu měla zranění. Teď předvedla perfektní výkon,“ chválil klisnu trenér Josef Váňa.
 
V Ceně Arnošta z Pardubic svého 49. vítězství v kariéře dosáhl jezdec Martin Liška a tak už jen jeden jediný zásah ho dělí od titulu žokej. Tohoto „předposledního“ vítězství dosáhl v sedle bělouše Četaře. Trenérka Jana Junková označila Četařův výkon za perfektní, Martin Liška ale přiznal, že Četař je pro něj těžký kůň na ježdění. „Za jeden dostih jako by se v něm vystřídali tři různí koně. Někdy má takové zvláštní nápady, jako kdyby přemýšlel, jestli má skočit. A přitom skáče výborně,“ řekl Martin Liška. Na otázku jaké to je být jen jedno vítězství od žokejského titulu s úsměvem odpověděl, že stejné jako s devětačtyřiceti. „Neměl jsem jako životní sen být žokej, začal jsem jezdit kvůli Velké pardubické. Ta je pro mě magnet. Na žokejství mě asi nejvíc láká to, že už nebudu mladý jezdec, protože jsem o generaci starší než ti mladí a trošku za to sklízím posměšky, takže bych se z toho rád vymanil,“ přiznal s úsměvem na tváři Martin Liška. Za Četařem dokončili Pyšný Páv, Kindly Boy, Gauner Danon a Quatiki. 
 
Ve steeplechase Ceně podporované společností České dráhy kolem cílové podkovy jako první proběhl Aztek připravovaný trenérem Tomášem Váňou pro stáj Dr. Charvát. Azteka, který se doposud ukazoval zejména v rovinových dostizích, vedl žokej Josef Bartoš. Za ním dokončil favorit dostihu Amadeon před Boisblancem, Bouba Loup a Sorbonem. 
 
Úplnou tečku za květnovým kvalifikačním mítinkem udělala handicapová Cena Dostihového spolku, kde se na startu sešla skupina koní, která letos startovala poprvé nebo při svém letošním debutu nedokončila. Radoval se  Pavlem Odložilem trénovaný sedmiletý bělouš Sígr (v sedle s Janem Odložilem), který se v závěru dostihu vzdálil od tempo diktujícího Vinson Hilla. Kuriozně skončil dostih pro Zacharyho a Michala Kubíka, kteří nejprve byli třetí, ale posléze diskvalifikovaní, protože jezdec sesedl těsně před cílem. Na třetí příčku se tak posunul Trivero.


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace