Guerdat získal pro Švýcarsko výhru v Helsinkách

Olympijský vítěz Steve Guerdat zvítězil v druhém kole Světového poháru 2014/2015, které se konalo ve dnech 24. – 26. října v Helsinkách. Nové místo konání představovalo pro jezdce skutečnou výzvu, neboť prostor byl poměrně omezený...
28.10.2014 08:52  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

Vítězem druhého kola Světového poháru se stal Steve Guerdat. Foto Tapio Maenpaa/FEI

Se všemi nástrahami si však 32letý Švýcar dokázal poradit na výbornou. Se svým skvělým koněm Nino des Buissonnets využil jejich výhody a nenechal nikoho na pochybách o svém vítězství poté, co předvedl povedenou a především velmi rychlou jízdu v rozeskakování.

Poslední startující, teprve 22letý, Martin Fuchs dokončil na konečném druhém místě, těsně porazil svého dalšího domácího krajana Piuse Schwizera. Ten na dosažené výsledky dodal: „My Švýcaři jsme opravdu ve skvělé formě.“

Helsinská koňská show se přesunula do Helsingin Jäähalli, tedy do místní nejstarší haly. Stavitel parkurů Frederic Cottier z Francie musel předvést svoji kreativitu. Jak vítěz popsal, „aréna je poměrně úzká, délka je v pořádku, ale kdyby byla alespoň o tři metry širší, bylo by to pro nás jednodušší. Překážky přicházely opravdu velmi rychle, stavitel se však každým dnem zlepšoval a zvykl si na tyto parametry.“

První, kdo překonal nástrahy základního kola bezchybně, byl Yasmin Pinchen z Anglie. Ve svých 21 letech se však rozený Londýňan nedokázal prosadit v rozeskakování, které se mu nepovedlo. Ve snaze udržet si kontakt s nejlepšími riskoval, což mu nakonec nevyšlo a skončil s dvouciferným výsledkem. První, kdo v  pasáži ubral cvalový skok na počet pět, byl norský reprezentant Geir Gulliksen. Přesto mu to na průběžné první místo nestačilo, to si držel Brazilec Marlon Zanotelli. Jeho jízdu však napodobil Pius Schwizer se Sixtine de Vains, a to ho do čela průběžných výsledků vyneslo.  Přes snahu nejlepší jízdy se však rychlejší jízda nepodařila Christianu Ahlmannovi, Kevinu Stautovi ani vítězi z posledního týdne Jur Vrielingovi. První, kdo atakoval hranici 35 vteřin a tím i Schwizerům čas byl jeho krajan a pozdější vítěz Steve Guerdat.

„Jsem velmi nadšený. Když jsem viděl Piuse, věděl jsem, že Švýcarsko zvítězí. Dělal jsem, co mohl, ale i z druhé příčky jsem nadšený,“ řekl posléze Martin Fuchs. Steve Guerdat prozradil, že jeho rozeskakování bylo těžší, než se mohlo zdát. „Když jsem viděl Piuse, věděl jsem, že jsem schopný se svým koněm jeho čas překonat – pokud někde nezaspím. Když jsem pak jel, přišly mi všechny skoky poměrně daleko. Ale Nino je tak rychlý, že jsem mohl přidat ještě cvalový skok mezi druhým a třetím skokem a přesto být dostatečně rychlý.“

Se ziskem 35 bodů je Steve Guerdat na prvním místě průběžného hodnocení. „Příští týden si beru Concetta Son do Lyonu, a poté změním koně do Verony jen o týden později. Zpět budu s Ninem ve Stuttgartu, ale nemám v plánu ho brát pak do finále,“ popsal. Druhý je zatím Jur Vrieling (33 bodů) a třetí příčku si drží Marlon Zanotelli (21 bodů).