reklama 11D


Sprinterský vrchol v Mostě pro Henrytheaeroplanea

 27.08.2018 17:06 | AUTOR

ikonka

Jediným dostihovým dnem posledního srpnového víkendu 2018 bylo sobotní odpoledne na Hipodromu Most. Tento dostihový den se třemi jedničkovými dostihy byl zároveň i letošním vrcholem tamní sezony…

reklama 12C

Prvním z rovinových jedničkových vrcholů byla dvoukilometrová Velká letní cena, v níž preferenci středních tratí na návratu z exkurse na derby distanci potvrdil svěřenec Františka Holčáka Darkolva, kterého k triumfu při premiérovém startu na mosteckém Hipodromu dovedl multišampion Václav Janáček. 
 
Druhým z rovinových testů první kategorie byl nejvýznamnější tuzemský sprint na distanci šesti furlongů Svatováclavská cena, kterou po přesně načasovaném závěru o krk před Mr Rightem (ž. Janáček) ovládl Štěpánkou Myškovou připravovaný Henrytheaeroplane, v jehož sedle výbornou práci odvedl žokej Martin Laube. 
 
Obě zmiňované rovinové „jedničky“ oddělovala překážková Velká mostecká steeplechase, ve které se také díky výbornému odhadu svého jezdce Jana Faltejska koncovkou prosadil Pavlem Tůmou připravovaný Peintre Elusif, reprezentující stáj prezidenta Jockey Clubu ČR a majoritního akcionáře mosteckého závodiště Dr. Charváta.
 
Tradičním sprinterským vrcholem tuzemské sezóny je Svatováclavská cena (listed, 3+, 1 200 metrů, 550 000 Kč), která se do Mostu z Velké Chuchle přestěhovala loni a jejíž 97. ročník se v sobotu uskutečnil pod patronátem společnosti Vršanská uhelná. V dostihu se představilo jedenáct sprinterů, přičemž tempo dostihu udávala Lubošem Urbánkem připravovaná Berouyine (ž. Foret), v oblouku žokej Václav Janáček razantně zlepšil pozici vítěze chuchelského jedničkového sprintu při derby dni a bratislavské Ceny Mysa Mr Righta (ž. Janáček) a v cílové rovině to dlouho vypadalo, že míří za letním jedničkovým hattrickem. V samotném závěru dostihu se však musel sklonit před Martinem Laubem přesně načasovanou koncovkou reprezentanta stáje Meridian Henrytheaeroplane, který nakonec po boji o krk zvítězil. Třetí místo pět délek zpět uhájila Berouyine o krk před tréninkovým kolegou Hello Hobbym (ž. Chaloupka), zatímco tabuli s odstupem dvě a čtvrt délky uzavřela Benidiction (ž. Zatloukal).
 
Vrcholem letošní překážkové sezóny na mosteckém Hipodromu byla Chravát AXL Velká mostecká steeplechase 2018 (stch NL, 5+, 4 500 metrů, 300 000 Kč). Poctivé tempo dostihu v poli šesti koní diktoval žokej Jiří Kousek v sedle polobratra výborného Trezora Turduse. Svěřenec Hany Kabelkové byl na prvním ještě po absolvování poslední překážky, avšak v závěru se musel sklonit před silným finišem reprezentanta stáje Dr. Charváta Peintra Elusifa (ž. Faltejsek), který nakonec zvítězil jistě o dvě a čtvrt délky, zatímco Turdus nakonec ještě těsně o krk podlehl sázkovému favoritovi Lamumovi (ž. Bartoš).
 
Středotraťařská Velká letní cena Ústeckého kraje (I. kat., 3+, 2 000 metrů, 135 000 Kč) je dostihem, jehož historie sahá až k počátkům provozu na mosteckém Hipodromu. V letošním ročníku se představilo sedm koní, mezi nimiž se diktování tempa podle očekávání ujal Allanem Petrlíkem připravovaný Montjeu Third (žk. Liška). Black Bard (ž. Zatloukal) mu však na čele neponechal potřený klid a tak v koncovce nedokázal adekvátně zareagovat na nástup koní z druhého sledu. Nejvíce sil měl nakonec po absolvování obou exfederálních derby se na střední tratě vracející Darkolva (ž. Janáček), který jistě o délku porazil slovenského Royal Gina (ž. Línek), s odstupem další délky a čtvrt třetí finišoval Ideal Approach (ž. Foret), zatímco Montjeu Third se ztrátou ještě o délku větší dokončil čtvrtý.
 
Nejvýznamnějším dostihem rámcového programu byl dvojkový handicap Cena holdingu Inelsev (II. kat., 3+, 1 400 metrů, 90 000 Kč), který se stal kořistí Miroslavem Nieslanikem připravovaného Lexceeda (ž. Rája), jenž o délku porazil Šavujevova Let Fire (ž. Koplík). První dva dostihy odpoledne se staly kořistí zástupců němčické tréninkové centrály rodiny Vocáskových, když nejprve v supervytrvalecké Ceně společnosti United Energy a Severočeská teplárenská (III. kat., 4+, 3 000 metrů, 60 000 Kč) s desetidélkovým náskokem před Kopretinou (ž. Rája) dominovala Famous Valley (B. Ferhanov), zatímco v trojkovém maiden vyhrazeném dvouletým klisnám Ceně EBF (III. kat., 2l. kl., 1 400 metrů, 60 000 Kč) se o vítězství přímo bojovaly dvě zástupkyně této centrály Ladarona (B. Ferhanov) a Westernerka (ž. Laube), přičemž o půl délky úspěšnější nakonec byla druhá jmenovaná.
 
Závěr odpoledne pak patřil překážkové Ceně společnosti Paramo (stch IV. kat., 4+, 3 600 metrů, 60 000 Kč), v níž se stylem start cíl prosadila po bezmála roční pauze startující Inferna (ž. Batoš) polského trenéra Roberta Swiateka a nejpočetněji obsazenému dostihu odpoledne handicapu Cena Darsalama (IV. kat., 3+, 2 000 metrů, 40 000 Kč), v níž v konkurenci patnácti soupeřů pro svého trenéra Miroslava Nieslanika sobotní vítězné double získal Ecologi Lolek, v jehož sedle byl tentokrát Antoine Subias.
 

VIDEO ZÁZNAM ČT SPORT NAJDETE ZDE

Text Otakar Nový


Štítky: Mostdostihyturf
reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE