Vakcinace musí být nově od 1. února 2025 zaznamenána nejen do průkazu (FEI pasu), ale zároveň i do FEI HorseApp (aplikace).
Hned několik aktualizací se týká předvedení koně k veterinární prohlídce. „Pokud kůň soutěží bez podkov, musí být předveden k prohlídce ve stavu, v jakém bude závodit. Předvedení v botičkách není povoleno. Kůň, který v disciplíně skoky, vytrvalost, voltiž a všestrannost (parkur) soutěží v botičkách, musí být při prohlídce v botičkách i předveden. Na požádání komise je nutné botičky koni sundat, aby mohli posoudit stav kopyt. Koně nesmí při prohlídce mít zakryté uši. Při vstupní prohlídce bude v disciplínách všestrannost a spřežení prováděno klinické vyšetření srdce,“ popisuje ČJF
na oficiálním webu jednotlivé úpravy.
Stewardi, komisaři nebo OV mohou kdykoliv během závodů kontrolovat celé tělo koně, kamaše, bandáže nebo další součásti postroje, nikoliv pouze končetiny.
Další novinky se týkají článku popisující ošetření koně během soutěžního dne. „Koně nesmějí dostat injekci nebo infuzi s látkou, která není uvedena v EPSL, v ten samý den, kdy probíhá soutěž, které se kůň účastní. Ruší se výjimka udělovaná startům po 18. hodině. Během uzávěry FEI stájí není možné podávat léčiva, pokud se nejedná o akutní stav,“ uvádí ČJF v publikovaném příspěvku.
Zakázaná ošetření patří nově podávání injekcí nebo infuzí vitamínů a/nebo minerálních látek během závodů, pokud se nejedná o akutní stav, který pak musí být dokladován Veterinárním formulářem A. „Jedná se o infuze např. Duphalyte a podobné, ev. o vitamínové injekce např. Catosal a jiné. Pro aplikaci rehydratačních roztoků NaCl platí článek 1060 veterinárních pravidel,“ upřesňuje ČJF výklad tohoto ustanovení.
Několik změn se týká také průběhu měření poníků. „Za registraci ponyho k FEI měření je zodpovědná národní federace. Pony předvedený k měření musí být způsobilý k závodům dle pravidel FEI. Pony je odmítnut k měření, pokud je předveden na podkovách nižších než pět milimetrů.“