Je to důležitý mezník ve více než rok trvajícím úsilí o zachování hřebčína Napajedla, ale stále nejde o definitivní rozuzlení. Ministerstvo kultury v pondělí rozhodlo o prohlášení souboru historických staveb v areálu hřebčína za kulturní památku a uzavřelo tak řízení, jehož brzký výsledek ohlašovalo již na březnovém veřejném slyšení petiční iniciativy pro záchranu hřebčína Napajedla v Poslanecké sněmovně.
"Ministerstvo kultury vydalo rozhodnutí, které právní zástupci účastníků řízení obdrželi včera. Nyní běží lhůta pro podání opravného prostředku (rozkladu proti rozhodnutí). Vzhledem k tomu, že rozhodnutí není pravomocné, Ministerstvo kultury se k věci nebude vyjadřovat," uvedla v úterý Ivana Awwadová z tiskové oddělení ministerstva na dotaz serveru Jezdci.cz.
Relativní tichost a zdrženlivost kolem informování o napjatě očekávaném verdiktu má své důvody. Rozhodnutí zatím není pravomocné a očekává se, že se proti němu odvolají jak společnost Sygnum coby současný majitel hřebčína, tak navrhovatelé z petiční iniciativy, kteří posbírali již téměř 60 tisíc podpisů na podporu zachování chovu anglického plnokrevníka v Napajedlích.
"K rozhodnutí ministerstva kultury se nebudeme vyjadřovat do chvíle, než důkladně prostudujeme jeho závěry," citoval server Idnes.cz mediální zástupkyni majitelů hřebčína Pavlu Mudrochovou.
Vedoucí osobnost petiční iniciativy Aleš Martínek sice verdikt ministerstva vnímá jako potvrzení důležitosti napajedelského areálu jako národního kulturního dědictví, loňský návrh však žádal památkovou ochranu pro celý areál jako jednolitý celek včetně pastvin.
"Ačkoli současné rozhodnutí nezahrnulo do kulturní památky přilehlé pastviny, které tvoří součást funkčního areálu hřebčína, věřím, že nakonec se podaří získat památkovou ochranu pro celý funkční areál včetně pastvin, jak bylo ze strany Ministerstva kultury deklarováno při veřejném slyšení Celonárodní petice za záchranu a zachování Hřebčína Napajedla a chovu koní v něm v Poslanecké sněmovně. Památková ochrana historických staveb hřebčína je velmi důležitá, ale mám za to, že areál je třeba chránit jako kompletní funkční celek," konstatoval Martínek na facebookové stránce petiční iniciativy.
Ministr už v Napajedlích byl
Účastníci řízení mají na odvolání patnáct dní. Pokud se tak stane, dojde k projednání rozkladovou komisí a konečné rozhodnutí je v rukou ministra kultury Martina Baxy. Ten navštívil areál hřebčína před téměř půl rokem, 19. března.
"Ve veřejném prostoru rezonuje téma napajedelského hřebčína, a proto jsem tam krátce zastavil. Část této debaty se týká možné památkové ochrany areálu nebo jeho části. Ministerstvo kultury ČR vede aktuálně správní řízení. Podle platných zákonů se mi může celá věc dostat na stůl, a proto jsem se na místě zdržel jakéhokoli komentáře," napsal tehdy Baxa na své oficiální facebookové stránce.
Firma Sygnum před několika měsíci uvedla, že v současné době probíhá pouze základní údržba a že se chystá hledání jiného využití areálu, což by prohlášení hřebčína za kulturní památku zkomplikovalo.
"Návrat komerčního chovu anglického plnokrevníka do Napajedel by znamenal investice v řádu miliard korun, přesto by bylo nutné chov neustále dál dotovat. V současné situaci si sám na sebe nemůže vydělat," napsali majitelé v jedné z pasáží svého prohlášení.
Pozitivní impulzy od investora i politiků
Jiný názor zastávají potenciální zájemci z dostihové scény o další provozování plnokrevného chovu v Napajedlích. Jak v úterý informoval server Jezdci.cz, ochotu podílet se na obnovení hřebčína nově projevil jeden z největších dostihových investorů ve střední Evropě, německý podnikatel Marian Ziburske z firmy Westminster.
"Ve prospěch záchrany hřebčína Napajedla se v petiční akci posbíralo neuvěřitelné množství podpisů. To je velký závazek od veřejnosti, teď je potřeba něco reálně udělat. Jsem ochoten do Napajedel investovat a věřím, že se najdou dva tři, možná i čtyři nebo pět dalších zájemců. Následně může dojít k rozhovorům, kdy nám majitelé sdělí cenu, nebo ji nabídneme my jim. Je nutné vstoupit do dialogu, abychom zjistili, zda je šance na dobrý výsledek nebo ne. Přinejmenším to zkusit," prohlásil Ziburske.
Na stranu snah o záchranu hřebčína se v březnu postavil většinou hlasů i Petiční výbor Poslanecké sněmovny. Ve svém závěrečném usnesení doporučil ministerstvu zemědělství, aby zahájilo jednání s majiteli hřebčína a učinilo "veškeré možné kroky vedoucí k dojednání podmínek dalšího provozu Hřebčína Napajedla i s případnou účastí České republiky, alespoň v roli garanta národního chovu anglického plnokrevníka".
Ministerstvu kultury pak poslanci doporučili pečlivé zvážení veškerých argumentů pro ochranu národního kulturního dědictví, které hřebčín představuje, a zajištění jeho odpovídající ochrany. V blízké budoucnosti má proběhnout podobné slyšení petice i v Senátu.