Švédský olympijský šampion Peder Fredricson oznámil, že Catch Me Not S se loučí s vrcholovým sportem. Běloušovi, kterému „jeho lidé“ říkají Charlie, je devatenáct let a má za sebou úspěšnou kariéru. To, že se dostal do nejvyšších soutěží, je zásluhou především jeho majitelky, která věřila v jeho schopnosti, a i přes složitou povahu pracovala na jeho přípravě.
Catch Me Not S se narodil v roce 2006 u švédského chovatele Kristera Svedberga. O jeho dalším osudu rozhodlo, že jeho otcem je Cardento. „Moc jsem chtěla hříbě po Cardentovi. Jedno se tehdy prodávalo na aukci ve Flyinge, ale bylo příliš drahé. Pak jsem zjistila, že také můj soused Krister Svedberg má hříbě po tomto hřebci. A tak jsem mu zavolala,“ vylíčila v jednom z rozhovorů majitelka valacha Ebba Berglöf.
Během společné cesty sportovní kariérou si s ním opravdu hodně „užila“. Už jen odvoz od chovatele byl obtížný. Hříbě i jeho matka byli velice divocí. „Nějak se nám nakonec povedlo mu nasadit ohlávku a odvézt ho. Ale doma tu ohlávku nosil tři měsíce! Nikdo ho nemohl chytit,“ popsala majitelka, jak přišel bělouš je svému jménu.
Podobně pak pokračovala příprava od skoku ve volnosti, přes obsednutí až po malé parkury, které s ním Ebba Berglöf absolvovala. Začala s ním na osmdesáti centimetrech. „Vůbec jsme nemohli cválat, jen klusal. Přiklusal k první překážce, vyskočil neuvěřitelně vysoko nad ní, a tak jak vyskočil, žuchnul zas rovnou dolů,“ směje se majitelka při vzpomínce na sportovní debut. „Musela jsem nakonec slézt a odvést ho pěšky z kolbiště pryč.“
Cesta do top sportu
Ebba ovšem věděla, že ve valachovi se skrývá potenciál pro vyšší sport a ve čtyřech letech ho nabídla švédskému reprezentantovi a velké hvězdě skandinávského jezdectví Pederovi Fredricsonovi. Dva týdny byl v jeho stáji na zkoušku a potom ho jezdec odmítl s tím, že to není kůň pro něj. V Charlieho šesti letech volala majitelka Pederovi znovu. To už byl na úrovni do 130 centimetrů. A jezdec znovu řekl ne…
„On opravdu není jednoduchý kůň. Kdybych ho mohla v jeho mladém věku prodat, udělala bych to. Nikdo ho ale nechtěl. Na druhou stranu jsem vždy věřila, že v něm něco je. Má obrovské srdce,“ nechala se slyšet Ebba.
S pomocí trenérů ho dostala do stopadesátek a jednou se s ním v zimě účastnila velkých národních závodů. Dařilo se jim a Peder Fredricson, který tam závodil, se na něj přišel sám zeptat. Majitelku a jezdkyni v jedné osobě to po dvou neúspěšných pokusech svěřit mu ho trochu naštvalo, a dokonce Fredricsona zprvu odmítla. Nakonec se ale dohodli a následovala kariéra mezi nejlepšími dvojicemi světa.
Šampionáty a Světové poháry
Na mezinárodní úrovni začal švédský reprezentant závodit v běloušem v roce 2018. Za sedm let předvedli mnoho výborných výkonů a dosáhli řady dobrých umístění. Hned v první společné sezoně vyhráli Grand Prix Knokke a zajeli bezchybné jízdy ve finále Poháru národů v Barceloně. Na jaře 2019 obsadili třetí místo ve finále Světového poháru doma v Göteborgu.
V červenci 2020 dojeli třetí v pětihvězdové Velké ceně Grimaud, zanedlouho na to zazářili při Global Champions ve Valkenswaardu. Velmi úspěšná byla sezona 2021. Dvojice ovládla dvě Grand Prix v rámci Global Champions, a to v St. Tropez a v Londýně. V září donesl valach Charlie švédského jezdce k bronzové medaili na mistrovství Evropy v Riesenbecku a čistými výkony se blýskl i v Praze při Global Champions PlayOffs.
V dalším roce vyhrál Peder s valachem pětihvězdovou Grand Prix v Bruselu, v IJRC Top 10 v Ženevě, v soutěži pro aktuálně deset nejlepších skokanů světa, dojel třetí. Následovaly nuly v Pohárech národů, třeba při CSIO5* Rotterdam, pozice v top 3 v pětihvězdových soutěžích v Basileji, Ženevě, s´Hertogenbosch, Stuttgartu, Stockholmu a mnoha dalších. A také třetí místo ve finále World Cupu v Rijádu v dubnu 2024. Poslední akcí nejvyššího významu, kde se bělouš předvedl byly olympijské hry v Paříži.
Koncem května 2025 oznámil švédský reprezentant, že Catch Me Not S končí v devatenácti letech kariéru. „Je výjimečný v každém směru. Byla pro mě čest ho jezdit v tolika světových soutěžích. Má výborný přístup a zvláštní schopnost, díky které byly i těžké kurzy snadné,“ napsal Fredricson do rozloučení na sociálních sítích. „Je čas, aby vyměnil obtížné parkury za zelené louky a pohodové dny. Užij si to Charlie“!
Zdroj: FEI, World of Showjumping, Jezdci.cz