reklama 11B

Hvězdy Working Equitation míří do Čech. Obořiště hostí mistrovství Evropy

ikonka

Areál LOWE Obořiště na Příbramsku bude od čtvrtka do neděle dějištěm mistrovství Evropy ve Working Equitation pod hlavičkou World Association for Working Equitation. „Je to skvělá příležitost ukázat krásu této disciplíny,“ uvedla Lenka Šteklová.
16.09.2024 06:30  |  Autor: Josef Malinovský  |  Foto: Carlos Hernani, Sandra Fencl a Josef Malinovský  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

 
Disciplína Working Equitation se v posledních letech těší v České republice ze stabilně rostoucího zájmu a ten by mohl být brzy ještě výrazně větší, jelikož se u nás představí nejlepší evropští jezdci při kontinentálním šampionátu pořádaném pod hlavičkou World Association for Working Equitation. 
 
„Working Equitation je disciplína, která prozatím v České republice nemá až takovou popularitu, jakou by si zasloužila, a to je škoda. Nejvíce jí pomůže, když se milovníci koní osobně přesvědčí, jak skvělá to je disciplína,“ uvedla Lenka Šteklová. Ta je hlavní organizátorkou mistrovství Evropy, které se uskuteční od 19. do 22. září v areálu LOWE Obořiště nedaleko Příbrami. 
 
Velkým impulzem pro realizaci zmíněné akce v srdci Evropy byla účast českých juniorek v Portugalsku na mistrovství světa mladších věkových kategorií jezdců. „Během této akce jsme se setkali s prezidentem World Association for Working Equitation a ten mě požádal, za by bylo možné v mém areálu uspořádat mistrovství Evropy. Ta žádost nepřišla sama od sebe, ale bylo to díky tomu, že každý rok na podzim hostíme velké a kvalitní mezinárodní závody Working Equitation. Mentorem při tomto mítinku a jeho velkým podporovatelem je Pedro Torres, což je člověk, kterého zná asi každý, kdo se alespoň trochu o této disciplíně dozvěděl. Je to náš velký přítel, a právě on LOWE Obořiště doporučil, aby bylo dějištěm evropského šampionátu,“ vysvětlila Lenka Šteklová v podcastu EquiRadia, jakým způsobem se tato prestižní akce dostala do České republiky.
 
„Máme zde skvělý tým lidí, který perfektně funguje. Všichni již vědí, co mají dělat a při každých závodech vše šlape absolutně bez problémů. I proto jsem si řekla, že to vlastně budou jen trochu větší mezinárodní závody, s nimiž už máme zkušenosti. Ale není tomu tak a velmi dobře si uvědomuji tu obrovskou zodpovědnost za hladký průběh mistrovství,“ pokračuje majitelka areálu LOWE Obořiště, který se před začátkem akce viditelně proměnil. 
 
„Ne vše, co je tu nyní nové, jsme budovali jen kvůli mistrovství Evropy, ale hodně se toho díky tomu urychlilo. Například výstavba nové budovy s barem, na který navazuje tribuna pro diváky. Tato část jistě bude mít využitelnosti i při dalších akcích a zájemci si ji budou moci pronajmout i pro různá setkání či soukromé akce. Součástí té budovy jsou také stáje s třiatřiceti pevnými boxy a opomenout nemohu ani penzion se čtrnácti pokoji,“ popisuje Lenka Šteklová. 
 
Šampionátu by se měli zúčastnit reprezentanti čtrnácti národů, přičemž deset z nich vysílá kompletní tým a ve třech případech dorazí jen jednotlivci. Českou republiku budou reprezentovat dvojice Stanislava Kindlová – Fausto, Pavla Rubíčková – Destino Pardinhos, Jitka Šimoušková – Neapolitano Tüscök a Šárka Mrázek Kopecká – Gintonic. Funkci šéfky ekipy zastane Andrea Lukášová. 
 

Psali jsme: V Královicích proběhla kvalifikace mistrovství Evropy ve Working Equitation

 
Dalšími zastoupenými zeměmi jsou Belgie, Francie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Velká Británie, Švédsko a Švýcarsko. Největšími favority budou prý Portugalci a Španělé. Za Portugalsko by měli dorazit Gilberto Filipe (Morante), Bruno Pica (Istambul), Afonso Resina Antunes (Importante da Broa) a Luis Brito Paes (Horizonte). Španělskými želízky v ohni pak budou Victor Manuel Richarte (Fabuloso SR), José Antonio Olea (Tenebrón), Sebastián Lopez (Arena) a Juan José Verdugo (Aire de Cantarinas). 
 
Soutěžní program je rozdělen do čtyř dnů a pokaždé diváci uvidí něco jiného. „Ve čtvrtek proběhne drezurní test, při němž na rozdíl od klasické drezury pod hlavičkou Mezinárodní jezdecké federace jezdci vedou své koně pouze jednou rukou. Náročnost zkoušky přitom odpovídá střední až těžké úrovni – minimálně úloze St. Georges,“ upřesňuje Lenka Šteklová. „V pátek se návštěvníci mohou těšit na předvedení maximální přiježděnosti, shromáždění, a především ochoty a pracovitosti koní při testu ovladatelnosti, kdy budou účastníci překonávat různorodé překážky jako jsou slalom, mostek, branka a podobně. Maneability test je také o množství letmých přeskoků na přesně definovaném místě, preciznosti, soustředění a důvěře.“
 
Divácky nejzajímavější však bude sobota, kdy se po poledni uskuteční test rychlosti. „Aktivní fandění a zapojení diváků je více než žádoucí, jelikož povzbudí jezdce a jejich koně k ještě větší odvaze a rychlosti. Soutěžní dvojice překonávají stejné překážky jako při Maneability testu, ale tentokrát vše absolvují na čas. V neděli pak vše uzavře Cow test, tedy zkouška s dobytkem. Evropské týmy budou oddělovat kravičky od stáda a zahánět je na čas do předem určené ohrádky,“ dodala šéfka organizačního týmu. 
 
„Jsem přesvědčena, že nic lepšího z Working Equitation u nás hodně dlouho vidět nepůjde. Je to krásná disciplína, na kterou je zatím občas v Čechách nahlíženo s despektem, což mě moc mrzí. Je to totiž krásný sport, do něhož investujeme hodně úsilí. Nejsme ani divný western, ani pony games. A právě mistrovství Evropy je výbornou příležitostí lidem nejen od koní ukázat, že si Working Equitation zaslouží více pozornosti a respektu,“ uzavřela Lenka Šteklová.
 

reklama 13D

NEJNOVĚJŠÍ
NEPŘEHLÉDNĚTE