Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11B

reklama

Částečné umožnění sportu snad od 12. dubna. Začnou i jezdecké závody?

 08.04.2021 11:00 | AUTOR

ikonka

Česká jezdecká federace prostřednictvím svého webu upozornila na tiskovou informace České unie sportu, která očekává, že od 12. dubna bude možné částečně sportovat. Výklad vydaných mimořádných opatření však v tuto chvíli stále není.

reklama 12C
 
Česká unie sportu očekává, že 12. dubna bude možné částečně sportovat. Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádná opatření platná od začátku příštího týdne, která přináší očekávané uvolnění některých zákazů. 
 
A pokud nebudou dodatečně změněna, umožní sportovní aktivity na venkovních hřištích. „Může tak být v omezené míře a za dodržení podmínek zahájena činnost sportovních organizací. V současné době ale ověřujeme s NSA na ministerstvu zdravotnictví poslední vydaná opatření a brzy přineseme jako v předchozích případech výkladové stanovisko,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
 
Po měsících neustálých příprav, konzultací a vytváření metodiky pro návrat a restart sportu svitla zásadním způsobem naděje. Podle prvních odhadů by mělo být možné omezeně využívat venkovní sportoviště pro organizované aktivity, jako například tréninky dětí. Otázky zůstávají nad sportováním na vnitřních sportovištích. „Jsem rád, že bylo vyslyšeno naléhání sportovního prostředí na úpravu přísných omezení sportu, které nemají v Evropě obdobu. Pro okolní státy je sportování dětí a mládeže velkou prioritou,“ dodal Miroslav Jansta.
 
Česká unie sportu od podzimu spolupracovala s Národní sportovní agenturou na přípravách podkladů a argumentů pro ministerstvo a opakovaně veřejně vystupovala s výzvami, aby na sport nebylo při nastavování protiepidemických opatření zapomínáno. 
 
„Sport nemůže být bezdůvodně odsouván do pozadí, jako tomu bylo dosud. To, že ministerstvo zdravotnictví reaguje, beru jako zásadní posun, ale už mohlo být vše v předstihu připravené, se sportovním prostředím projednané,“ komentoval vývoj Miroslav Jansta.
 
„Budeme chtít, aby Národní sportovní agentura co nejdříve jednala s novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem o dalších etapách a podmínkách v rozvolňování sportu. Mrzí nás, že nevyšla středeční schůzka s bývalým ministrem Blatným, kde se měly věci významně posunout,“ doplnil předseda ČUS, podle kterého je nutné, aby stát změnil co nejdříve přístup ke sportu. 
 
„Pokud připravíme současnou generaci dětí o jeden rok organizovaného sportu a nenastartujeme v nich návyky ke zdravému životnímu stylu, dožene nás to za několik let v nákladech za zdravotní péči. Uvědomuje si tohle vůbec stát? Vždyť sport není jenom volnočasovou aktivitou, ale významnou prevencí.“
 
Česká unie sportu ale i další střešní organizace, jako Sdružení sportovních svazů ČR se na restart sportu intenzivně připravují a během týdne k vydaným mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví výkladové stanovisko pro sport, které zveřejní na svých webových stránkách.
 
Zda výše uvedené bude znamenat i start jezdeckých závodů, to je stále otázkou. Na internetových stránkách České jezdecké federace např. doposud nejsou publikovaná všeobecná, skoková či paradrezurní pravidla, která měla vstoupit v platnost již před týdnem – tj. od 1.  dubna 2021. 
 
Otevřete neprodleně český mládežnický sport, vyzývá iniciativa Restart amatérského sportu
Iniciativa Restart amatérského sportu před dvěma dny publikovala výzvu: „Otevřete neprodleně český mládežnický sport,“ kterou připravili zástupci šesti sportovních svazů a již podpořily všechny střešní sportovní organizace. Volá po neprodleném otevření alespoň toho mládežnického sportu, a to za jasně daných podmínek, které zaručí bezpečnost.
 
„Snad žádná jiná civilizovaná země nepostupovala způsobem, že na tak dlouho plošně zakázala aktivitu, která při správné kontrole není riziková, a naopak pomáhá pandemii zvládat. Trénink mládeže je pro zdraví národa zásadní činnost, která v naprosté většině normálních zemí funguje i v době, kdy platí tvrdá opatření,“ upozorňují Zdeněk Haník (volejbal), Michal Ježdík (basketbal), Slavomír Lener (hokej), Antonín Plachý (fotbal), Filip Šuman (florbal) a Gabriel Waage (softball).
 
Nutnost restartovat mládežnický sport opírají o pět zásadních důvodů. Prvním je fyzická a psychická destrukce dětí a mládeže. Na tloustnutí, zhoršování tělesné zdatnosti, psychické dopady i vliv dlouhé pauzy bez sportovních aktivit, která navíc navazuje již na jarní zastavení sportu, na budoucí vývoj dětí upozorňuje řada odborníků.
 
Svou zkušenost ale popisuje také olympijský vítěz ve střelbě David Kostelecký. „Mám to doma na talíři každý den. Moje tři děti chodily celý život pravidelně sportovat. I když se jim to snažím nějak nahradit, už je to neúnosné. Pozoruju na nich změny,“ říká.
 
Iniciativa dále argumentuje tím, že venkovní bezkontaktní sportování mládeže s rozestupy není nebezpečné. „Riziko přenosu je naprosto minimální, kluby a trenéři jsou schopni zajistit dodržování opatření. Už na konci listopadu a v prosinci jsme tu měli dokonalou laboratoř. Veškerý sport běžel naplno a čísla se nezvyšovala, stoupla až po Vánocích a setkávání rodin. Průzkum, který jsme dělali za leden a únor, ukázal to samé. Vědecké studie z Dánska i Německa mluví stejně. Venkovní sportování je bezpečné,“ říká Antonín Plachý, vedoucí úseku trenérů FAČR.
 
Iniciativa, již podporují Český olympijský výbor, Česká unie sportu, Česká obec sokolská, Orel a Sdružení sportovních svazů ČR, také upozorňuje na praxi z řady evropských zemí, kde organizovaný sport dětí, byť s omezeními a pravidly, probíhá i v době pandemie. Zástupci sportovních svazů také věří, že otevření mládežnického sportu při pravidelném antigenním testování a pod dohledem trenérů zlepší současnou situaci, kdy probíhá řada nekontrolovaných aktivit.
 
„Musíme řešit zdivočelé aktivity skupin sportovců. Že je sport zakázaný neznamená, že se nesportuje. Je to ale neřízený sport. Zapojení trenérů by celou věc usnadnilo,“ míní Jiří Welsch, někdejší hráč basketbalové NBA, který iniciativu podporuje.
 
Dopady půlroční pauzy výrazně pociťují sportovní kluby. „Máme z nich velice špatné zprávy. Některé mluví s obavami o tom, že více než polovina dětí může s organizovaným sportem skončit. Asi si všichni dokážeme představit, jak drastický dopad by to mělo nejen na sport, ale také na zdraví celé společnosti. Pokud budeme otálet, také už nemusí být pro koho český mládežnický sport otevřít,“ říká Filip Šuman, předseda Českého florbalu.
 
Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová dodává: „Mladá generace strašně rychle ztrácí motivaci, když se sportovci nemohou potkávat, závodit, poměřovat se mezi sebou. Kontakt s trenéry, tréninkovou skupinou i soupeři je pro jejich další vývoj zásadní.“
 
Zdroj: Tiskové informace ČUS a ČOV
Ilustrační foto: Zenon Kisza


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13A

Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace