Finále Světového poháru v parkurovém skákání 2024/2025, které se uskutečnilo první dubnový týden ve švýcarské Basileji, ovládl Francouz Julien Epaillard, který chyboval v sedle valacha Donatello d'Auge až v druhé části třetího kola. Velmi podobný výsledek měli i Brit Ben Maher na hřebci Point Break a další z francouzských jezdců Kevin Staut na klisně Visconti du Telman. V rámci celkového hodnocení šampionátu získali oba sedm bodů, ale Maher byl o dvě sekundy rychlejší, a tak se mohl radovat ze stříbrné příčky.
Na dalších místech elitní desítky skončili Henrik von Eckerman, Sophie Hinners, Richard Vogel, Willem Greve, Katherine A. Dinan, Martin Fuchs a Max Kühner.
Do třetího kola nastoupilo už jen čtyřiadvacet dvojic a český reprezentant Aleš Opatrný v sedle hřebce Kapsones W skončil na posledním řádku. Přesto byl s nedělním výkonem spokojen. „Z dneška jsou dojmy skvělé. Kapsones skákal jednodušeji a kdyby měl někde šanci absolvovat dvoje, nebo troje závody na takové úrovni, jako je tady, tak by to vypadalo jinak. Ty dnešní chyby přišly z nezkušenosti, jelikož bohužel nemáme šanci se na pětihvězdičkové závody běžně dostat,“ konstatoval v úvodu rozhovoru pro EquiRadio Aleš Opatrný.
„Popravdě musím říct, byl jsem rád, že jsem šel v neděli jen jedno kolo. Šance posunout se dopředu byla malá, protože od prvního dne to neběželo podle mých představ. I kdyby mi dnes klaply dvě čistá kola, o moc víc dopředu bych se neprotlačil. Ale zároveň jsem rád, že jsem si s Kapsonesem mohl znovu skočit takto velký parkur. Bylo na něm vidět, že se cítí lépe a už věděl, co ho čeká,“ chválil Opatrný svého svěřence.
Čtyřiadvacátým místem vyrovnal svůj dávný výsledek s klisnou Crazy Love z Las Vegas, ale k překonání nejlepšího pořadí mu ještě pět řádků scházelo. V roce 2023 totiž s Grandem skončil devatenáctý, stejně jako před dvanácti měsíci Sára Vingrálková s valachem Kas-Sini DC.
„Jsem spokojený, jelikož Kapsones nasbíral cenné zkušenosti, a to mu pomůže do jeho dalšího vývoje. Doufám, že bude mít do budoucna více českých jezdců možnost startovat na takovýchto závodech. Jezdíme hlavně po tříhvězdičkových a občas čtyřhvězdičkových závodech. Pak přijedeme mezi tuto elitu, kde se jezdci přesouvají z jedné pětihvězdy na druhou, a není jednoduché uspět. Hlavně koně potřebují mít tuto obtížnost naskákanou,“ podotýká dlouhodobě nejlepší český parkurový jezdec.
V následujících týdnech čeká Aleš Opatrného účast na domácích závodech v rodinném areálu hořovického ranče a pak budou následovat mezinárodní mítinky v Itálii. Vrcholem sezony by pro něj měl být start při mistrovství Evropy, kde by se mohl představit kompletní český tým. „V plánu to máme a mám to již prodiskutované se Sárou Vingrálkovou i Václavem Staňkem. Snad k nám ještě někdo přibude a koně, kteří mají splněnou kvalifikaci, zůstanou zdraví a tým pro mistrovství Evropy se nám povede složit,“ dodal Opatrný ve vysílání EquiRadia.