Vítězové FEI Awards 2012 již mají své ceny

Během čtvrtečního galavečera v Istanbulu oslavuje jezdecký svět své hrdiny. Její Veličenstvo princezna Haya, prezidentka FEI, pogratulovala vítězům FEI Awards 2012. Večera se zúčastnilo více jak 300 hostů, včetně zástupců 132 národních federací...
08.11.2012 23:11  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

...sponzorů a tureckých VIP.

Zleva: Celia Rijntjes (NED) – nejlepší ošetřovatel, Courtney King Dye (USA) – ocenění Navzdory všemu, Sharon Boyce (RSA) – Ocenění za rozvoj, Tom McDermott (AUS) – HSBC Vycházející hvězda. Foto FEI

Vítězi FEI Awards 2012 jsou:

Michael Jung (Německo) – Ocenění Reem Acra pro nejlepšího sportovce
Thomas McDermott (Austrálie) – HSBC Vycházející hvězda
Shumbashaba-Horses Helping People (Koně pomáhají lidem) a Sharon Boyce (Jihoafrická republika) – Ocenění za rozvoj
Celia Rijntjes (Holandsko) – Nejlepší ošetřovatel
Courtney King-Dye (USA) – ocenění Navzdory všemu

Vítězi byli vybráni po nominacích skupinou v čele s Jejím Veličenstvem princeznou Hayou a prezidenty tří národních jezdeckých federací

O vítězích:

Reem Acra Nejlepší sportovec – Michael Jung

Michaelovi bylo 31. 7. 2012 třicet let. Přesně v den, kdy se mu podařilo být úplně prvním jezdcem, který zároveň získal tituly z olympiády, mistrovství světa a mistrovství Evropy. Byl také členem zlatého olympijského týmu Německa

Měsíc před tím zvítězil v předposledním kole HSBC FEI Classics v Luhmühlenu a celkově se v seriálu umístil na čtvrtém místě. V srpnu 2011 získal titul mistra Evropy a dovedl německý tým ke zlatu na HSBC FEI Mistrovství Evropy ve všestrannosti (opět v  Luhmühlenu).

Michael v roce 2010 vedl HSBC Světový žebříček, získal titul v jednotlivcích na Světových jezdeckých hrách a je známý jako výjimečný a příjemný jezdec. Je také úspěšný ve skokových a drezurních soutěžích na úrovni Grand Prix.

HSBC Vycházející hvězda - Thomas McDermott

Thomasův raketový vzestup do australské jezdecké elity je působivý. Svým talentem si získal dvakrát za sebou titul Australský mladý jezdec roku, ve své zemi se stal jak mistrem v juniorech, tak v mladých jezdcích. V roce 2011 sbíral úspěchy i v seniorských soutěžích. Ve svém třetím kvalifikačním kole Světového poháru ve skocích v Gawleru zvítězil. Letos zvítězil v druhém kvalifikačním kole SP v Sydney Royal Show.

Letos Thomas získal na Mistrovství Austrálie titul Mistra v mladých jezdcích i v seniorech, což se zatím žádnému jinému jezdci nepodařilo

Ocenění za rozvoj – Shumbashaba-Horses Helping People (Koně pomáhají lidem) a Sharon Boyce

Sharon založila Shumbashaba před více jak dvaceti lety jako terapeutické jezdecké středisko pro lidi se speciálními potřebami. Během let se aktivity rozšířili i na psychoterapii a učení s pomocí koní.

Tato nezisková organizace zlepšuje kvalitu života vážně postiženým lidem poblíž Johannesburgu. Jejich programy mají pozitivní vliv na mládež ohroženou chudobou, omezenými možnostmi vzdělávání a nezaměstnaností. Učí je navazovat kontakty a přizpůsobit se na základě vnímavosti, integrity, respektu a důvěry. Postižené děti z těchto komunit mají limitovaný přístup k zdravotnickým zařízením a z terapeutického jezdeckého programu mají ohromný užitek

Služby Shumbashaba zahrnují např. nejezdecké „rizikové mládí“, zotavení po traumatech, podpora obětí, psychoedukační ježdění, terapeutické ježdění, sport pro postižené apod

Nejlepší ošetřovatel – Celia Rijntjes

Celia je ošetřovatelkou švédského skokového jezdce Rolf-Göran Bengtssona již 13 let, od doby, kdy společně pracovali v Holandsku u olympijského vítěze v družstvech Jana Topse. Rolf si založil vlastní stáj v Breitenburg v Německu a Celii nabídl práci. Od té doby se o jeho koně stará. Goran na svou ošetřovatelku pěje jen samou chválu.

Celia byla na olympiádě, Světových jezdeckých hrách, finále Světového poháru a dalších akcích, kde také pomáhala švédskému týmu. Její přístup ocenili i zástupci švédské jezdecké federace

Ocenění Navzdory všemu -  Courtney King-Dye

Courtney King-Dye poprvé seděla v sedle, když jí bylo devět. O x let později reprezentovala USA na olympijských hrách v Pekingu 2008 a finále Světových pohárů 2007 a 2008. Během doby se stala oceňovanou drezurní trenérkou.

V roce 2010 kůň, se kterým Courtney pracovala, zakopl a upadl. Courtney, která neměla helmu, si během pádu zlomila lebku a prodělala traumatické zranění mozku. Po čtyřech týdnech v kómatu strávila tři měsíce v nemocnici, kde se znovu učila chodit a mluvit. Ještě dnes je její koordinace a mluva silně ovlivněna úrazem

Courtney se snaží přivést pozornost k potřebě nosit helmu pokaždé, když jezdec sedí na koni prostřednictvím kampaně  Riders4Helmets (www.riders4helmets.com).

I přes to, že Courtney stále prochází rehabilitační terapií, podařilo se kvalifikovat se do paralympijského týmu USA na OH v Londýně. Nicméně se rozhodla počkat a teď je jejím cílem kvalifikace na Světové jezdecké hry 2014.