Mistrovství světa spřežení pony 2015 má své vítěze

Ve dnech 3. – 6. září se v Bredě v Nizozemí konalo mistrovství světa spřežení pony ve všech třech kategoriích, tedy jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. Nejvíce medailí vybojovali domácí jezdci, dále Němci a Britové.
08.09.2015 15:19  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

Fabian Gänshirt z Německa. Ilustrační foto FEI/Krisztina Horváth

Fabian Gänshirt (GER), Anna Grayston (GBR) a Bram Chardon (NED), ti všichni vybojovali zlato v Bredě, která hostila sedmé mistrovství světa spřežení pony. Nizozemský tým podruhé v řade vyhrál soutěž družstev

Celkem 87 vozatajů 16 zemí zápolilo v Prinsenhoeve Estate, místě kde se konala Brabant Horse Show. Bitvu v soutěži družstev svedlo osm celků. Historicky poprvé byl světový šampionát pořádán v Nizozemí, Breda však přirozeně vyplynula ze situace, protože je to místo, kde se konalo první mistrovství Evropy čtyřspřeží pony v roce 1995.

Bohužel areál během drezury, maratonu i parkuru bičovaly silné dešťové přeháňky, které ovlivnily kvalitu povrchu a překážek

Jednospřeží

Fabian Gänshirt (GER - 26 let), byl po drezuře pátý a poté co dokončil těžký maraton a jako třetí nejlepší, se po dvou dnech ujal vedení. V závěrečné jízdě mezi kužely měl jen penalizaci za překročení času, a byl naprosto nadšený z vítězství na jeho vůbec prvním mistrovství světa. Gänshirt, který vyhrál CAIO Minden s letos osmiletým německým jezdeckým pony David L byl velmi šťastný. „Atmosféra v Bredě je jiný a určitým způsobem účinkovala i na mého koně. V maratonu jsem začal docela vlažně, ale po překážce číslo jedna jsem se do toho opřel a dokončil jsem nakonec v docela rychlých časech.“  Poté, co jeho soupeř Martin Holle zajel čistý parkur, cítil tlak, když vjížděl do arény.  „Řekl jsem si, že musím zůstat v pohodě, je neuvěřitelné, že s poníkem, s kterým závodím druhým rokem, už jezdím soutěže takové úrovně“

Stříbro putovalo k mistrovi světa z předchozího ročníku Martinovi Höllemu (HUN), který soutěži s Apache de la Licorne. Hölle vyhrál drezuru, ale po deštěm poznamenaném maratonu klesl na druhé místo. Osmnáctiletý student jel v jízdě mezi kužely hop nebo trop. „Přijel jsem vyhrát, takže jsem cítil, že v parkuru nemám co ztratit, mohl jsem jen získat“, řekl Hölle, který v plánu v příští sezoně soutěžit s párem, ale bude pokračovat také v pony singlech, aby mohl v roce 2017 opět na šampionát

Bronz si odvezla druhá členka německého týmu Katja Helpertz s novým koně m Nordstern's Stoertebecker. Třiadvacetiletá studentka práv se vyšvihla na medailovou pozici poté, co dokončila maraton jako druhá.

Dvojspřeží

V roce 2013 vybojovala Anna Grayston (GBR) bronz v soutěži párů. Letos se jí nakonec podařilo vyhrát titul mistryně světa. Grayston skončila druhá v drezuře a do vedení šla po maratonu. Druhé místo patřilo Christofu Weihemu (GER), který opouštěl arénu s kužely s více než 20 body. Třiačtyřicetiletá Grayston měla více než 15 bodů náskok na soupeře. Shodila dva míčky a měla penalizaci za čas, takže si nebyla jistá, zda vyhrála a radovat se začala, až když to oznámil hlasatel. „Jistá jsem si byla, až když jsem vyjela z arény“, řekla ke svému vítězství Grayston, která zapřáhla stejný pár jako v roce 2009 v Catton (GBR).

Vítěz drezury Jan-Felix Pfeffer (GER) klesl na čtvrté místo po maratonu, jeho krajan Weihe měl příliš chyb z jízdy mezi kužely a německý vicemistr 2014 a 2015 si tak nakonec dojel pro stříbro. Rakušan Stefan Bösch skončil druhý v maratonu a jízdou mezi kužely si vyjel bronzovou medaili navzdory jednomu shození.

Čtyřspřeží

Bram Chardon (NED) nedal svým soupeřům v Bredě žádnou šanci. Dvaadvacetiletý jezdec vyhrál všechny tři části a dojel si pro třetí po sobě jdoucí titul. Chardon junior startoval v drezuře i přes deštěm narušený povrch. V maratonu ho těsně stíhal Steffen Brauchle (GER). „Viděl jsem Brauchla v překážce číslo jedna, jak zvolil krátkou cestu a jel tak rychle, že jsem rozhodl do toho dát vše a jet od začátku takto“ vysvětlil Chardon. „Mám v živé paměti, jak v na mistrovství Cáchách můj otec IJsbrand ztratil na Steffanova bratra Michaela a nechtěl jsem, aby se totéž stalo mně.“

Po drezuře a maratonu měl Chardon náskok 23 trestných bodů na Brauchla, a mohl být tak celkem v klidu, ale potvrdil svou profesionalitu a dokončil s jedinou čistou jízdou ve své kategorii. Zapřahal stejné poníky jako v roce 2013 v Pau.

Stříbro získal Steffen Brauchle, který zajel druhou nejlepší drezuru a třetí maraton s jeho německými jezdeckými pony. Jednadvacetiletý Belgičan Nathan Nijs bral bronz poté, co dokončil maraton jako druhý nejlepší, který dokonce mohl vyhrát, ale zasekl se na poslední překážce. Po drezuře, ve které použil kočár vlastní výroby a po maratonu dojel Nijs pro bronz, ačkoliv byl penalizován za dvě shození a překročení času.