Heidenreich a Coufalík vítězové Zlaté podkovy 2015

Finále jubilejního 50. ročníku seriálu Zlatá podkova zná vítěze. Ve všestrannosti nenašel po šesti letech přemožitele Radko Heidenreich s klisnou Tiksi. Mistrem opratí se stal po velmi napínavém boji Václav Coufalík s párem klisen Lindou a Lybií...
23.08.2015 21:45  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

FOTO V GALERII JOSEF MALINOVSKÝ

Radko Heidenreich nastupoval do finálové soutěže v Humpolci jako lídr kvalifikačního žebříčku, ale úvod mu nevyšel úplně podle představ. V páteční drezurní zkoušce totiž figuroval s klisnou Tiksi Nadace při SOUz Loštice se skóre 55,16 trestného boduna 5. příčce. Sobotní terénní jízda mu ovšem vyšla skvěle a po dvou dnech se dostal do vedení. Smůlu naopak měl Pavel Vaněk s Crazy Love 1. Ten byl totiž po drezurách ve vedení, ale v krosu byl vyloučen pro pád. Největším konkurentem tak pro Heidenreicha byl před závěrečným parkurem Michal Maksa s koněm Porthos M Insprav, jenž figuroval na druhé pozici s rozdílem méně jak dvou chyb. Jenže Maksa inkasoval v neděli na překážkách celkem 20 trestných bodů a nakonec se propadlna nevděčné čtvrté místo. Před něj se dostali Jaroslav Abík s Flirtem 6 a Jana Höcková s Pippou Fun. Ta byla před startem Radka Heidenreicha ve vedení, ale její poslední soupeř v tu chvíli věděl, že si může dovolit udělat dokonce čtyři chyby. Zaváhalna poslední překážce, ale to již moc dobře tušil, že mu vítězství nemůže uniknout. „Dnešek byl pro mě hodně nervózním dnem, ale parkur probíhal poměrně v klidu. Jediná chyba přišla v závěru, ale ta mi vůbec nevadila, protože jsem věděl, že jsme celkově první,“ zhodnotil Radko Heidenreich

V rámcových soutěžích všestrannosti se hned dvakrát z prvenství radoval Jaroslav Hatla. Ve Stříbrné podkově dosáhl na nejlepší výsledek v sedle Reenmore Alfie, v Soutěži nadějí pak v sedle Big Berryho. Ve Stříbrné podkově na úrovni CNC* si dojela pro vítězství Eva Kratochvílová s Camilou, v Bronzové podkově vyhrála Alžběta Vyštajnová a pony kategorii ovládla Natalia Tarabini

Ve vozatajské části Zlaté podkovy je hlavní kategorií dvojspřeží. Ta je součástí seriálu od roku 1980 a v loňském roce při ní získal vítězný hattrick Ladislav Jirgala. Ten si brousil zuby na čtvrtý triumf v řadě a po drezuře vše napovídalo tomu, že by se mu to mohlo podařit. Jenže sobotní maraton v jeho podání nepatřil mezi ty nejlepší a na vedoucí pozici ho vystřídal Jaroslav Kohout, který byl mistrem opratí Zlaté podkovy v letech 1999 a 2011. Třetího seriálového titulu se ovšem nedočkal, byť k tomu chybělo opravdu málo. V parkuru inkasoval pouze 3,29 trestného bodu. Stačilo, aby byl v cíli o pár sekund rychleji a mohl být celkově první. Takto jeho bodové skóre ukazovalo hodnotu 147,60, což bylo o tři desetiny bodu více, než v případě Václava Coufalíka s párem klisen Linda a Libie. Do poslední chvíle před nástupem do nedělního parkuru mezi kužely si udržoval naděje na čtyřnásobný úspěch Ladislav Jirgala, ale připravil se o něj svými chybami a musel se spokojit s celkovým třetím místem.

V jednospřeží s přehledem obsadil první řádek výsledkové listiny Jan Exnar, který kromě drezury dominoval ve všech částech závodu. Podobně na tom byl ve čtyřspřeží Zdeněk Jirásek. Ten pro změnu nebyl první jen v maratonu. V pony kategorii se pořadí po všechny tři dny střídalo. Po sečtení všech bodů měl největší důvod k radosti Tomáš Palán. Kompletní výsledky najdete na www.zlatapodkova.cz. Hodinový sestřih z celých závodů odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 26. srpna od 11.05 hodin.