Čeští para mistři mezi ruskou konkurencí neobstáli

Volnými sestavami na hudbu vyvrcholilo v neděli 7. října v Hradišťku mistrovství České republiky v paradrezuře. Po dvou letech získalo mezinárodní punc díky účasti pěti ruských jezdců. Ti ovšem svými výkony domácí reprezentanty většinou předčili...
07.10.2012 22:52  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

První dvě kola mistrovské soutěže, která probíhala v sobotu, se uskutečnila netradičně na venkovním kolbišti a na stejném místě se mělo pokračovat i v neděli. Záměr pořadatelů a přání většiny startujících však překazilo počasí, které se do druhého dne rapidně zhoršilo. Vytrvalý déšť rozhodl o přesunu vrcholných soutěží do zdejší haly

Jako první proběhla tzv. Cena Zuzky pro neklasifikovatelné a začínající jezdce. Vedoucí pozici po prvním kole potvrdila výkonem ohodnoceným 65,50 % Helena Kratochvílová. S průměrnou známkou 64,70 % zvítězila s náskokem více jak tří procent nad Petrou Nálepkovou a Hanou Roubíčkovou

Oleg Burmistrov s koněm Tamerlan. Foto Josef Malinovský

Zbývajících dvanáct soutěžících bylo rozděleno dle handicapových kategorií. Ve skupinách Ia, Ib a II soupeřili jezdci s těžkými handicapy, v kategoriích III a IV pak ti s lehčími handicapy. V samostatných soutěžích lépe uspěli až na výjimky ruští jezdci. Vůbec nejlepších ohodnocení dosáhl Oleg Burmistrov v sedle koně Tamerlan, který i přes velmi těžký handicap (1a) svými výkony oslovil sbor rozhodčích, od něhož získal dvakrát známku převyšující 70 %. Ve stejné skupině s ním startoval náš Lukáš Hnát, jenž za svým ruským kolegou zaostával zhruba o deset procent. V sekci 1b poměřili své jezdecké zkušenosti čtyři jezdkyně. S výrazným rozdílem přemohla ostatní Nina Anufrieva s Elastikou. Jediná zástupkyně reprezentující české barvy – Anastasja Vištalová v sedle Jamba dokončila dvakrát na třetím a jednou na posledním čtvrtém místě. V ruské konkurenci neobstála ani Jana Berušková s Narcisem. Ta ve skupině II porovnávala zkušenosti s Evgenijem Nikolajevem s Lady Lux.

Jedinou soutěží s čistě domácí skladbou účastníků byla spojená soutěž skupin III a IV. Ve všech třech kolech bylo pořadí naprosto stejné. Zvítězil Jan Rous s Lilií, druhá se umístila Zuzana Fialová s Laverem a třetí Dana Kiliánová s Ramem 4. O tom, komu budou přiděleny jednotlivé mistrovské medaile v této sekci tak nemohlo být pochyb. „Je to již můj několikátý titul, ale letošní obhajoba byla hodně těžká, protože s Lilií startuji teprve krátkou dobu. O to víc mám z dnešního výsledku radost,“ svěřil se Jan Rous.

Medaile České jezdecké federace byly letos rozdávány samostatně i pro skupiny s těžkými handicapy Ia, Ib a II. Tentokrát se z prvenství radovala Jana Berušková s Narcisem. Přemožitele nenašla v rámci mistrovské soutěže ani v jedné z úloh, avšak vůbec nejvyšší známku získala v nedělním küru. Ten měla nejlepší i v loňském roce, kdy v této části překonala dokonce i Jana Rouse startujícího tehdy ještě se Salvádorem. Na dalších dvou medailových pozicích letošního šampionátu skupin I a II se umístily Anastasja Vištalová s Jumbem a Lukáš Hnát s Arkádem.

Půlhodinový sestřih toho nejzajímavějšího z průběhu paradrezurních závodů v Hradišťku u Sadské uvede Česká televize na programu ČT sport premiérově ve středu 17. října od 17.55 hodin.

function closepop(){ $("body").removeClass("hidescrollbar"); $("#popreklamagal").hide(); $("#popreklama").hide(); }