Čeští jezdci na Pohárech národů v Celje a Linci

V posledních týdnech nám udělali velkou radost skokoví jezdci, kteří úspěšně startovali na mezinárodních skokových závodech CSIO ve slovinském Celje a v rakouském Linci. Z uvedených míst se EquiTV podařilo připravit souhrnnou video reportáž...
16.05.2014 05:20  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

Český tým ve složení Zuzana Zelinková, Ondřej Zvára, Zdeněk Hruška a Aleš Opatrný nastoupil v pátek 2. května do soutěže Poháru národů při mezinárodních závodech CSIO ve slovinském Celje a dosáhl tam skvělého výsledku. Jsme tak moc rádi, že vám díky spolupráci s pořadateli můžeme nabídnout krátký video souhrn toho nejpodstatnějšího. Zatímco sledujete jízdu Ondřeje Zváry s Carmen Arcus při prvním kole, v němž obdržel 8 trestných bodů, zmíníme výsledky dvou jeho českých předchůdců. Zuzana Zelinková s Luka´s Ninjou udělala chybu jen na poslední překážce kurzu a Zdeněk Hruška s Calatou si připsal 21 trestných bodů. Všichni tak napjatě čekali, jak si povede finišman Aleš Opatrný s VDL Fakirem. K naší radosti ani jednou nezaváhal a dokončil s nulou na bodovém kontě, což znamenalo, že po vyškrtnutí nejhoršího výsledku jsme si nesli do druhého kola zatížení 12 trestnými body. Stejný počet trestných bodů mělo ještě Lucembursko.

V druhém kole byl z našich nejlepší Ondřej Zvára s Carmen Arcus. Ti pro změnu dokončili bez penalizace, zatímco Zuzana Zelinková zopakovala jednu chybu a Zdeněk Hruška dokončil se 17 trestnými body. Aleš Opatrý a Fakir chybovali na třetí překážce v trojskoku. Celkově si tak český tým připsal ke 12 trestným bodům z prvního kola dalších 8. To stačilo na třetí příčku s celkovými 20 trestnými body. Stejně tak se dařilo i Italům. O jeden trestný bod méně měl tým Polska, nejlepší nakonec skočilo Lucembursko. Tím ovšem české úspěchy v Celje neskončily. Zuzana Zelinková s Luka´s Ninjou překonala náročný parkur nedělní Grand Prix Celje s výškou překážek 160 centimetrů jako jediná bez trestných bodů a mohla se tak radovat z vítězství. Důležitost tomuto úspěchu dodávala i skutečnost, že se jednalo o kvalifikační soutěž pro Světové jezdecké hry v Normandii

Hned nadcházející víkend probíhaly další závody kategorie CSIOtentokrát v rakouském Linci. Také v tomto případě se dostavil do Poháru národů kompletní český tým – a to ve složení: Ondřej Zvára s Cento Lanem, Zdeněk Hruška s Calatou, Kamil Papoušek s Bel Cantem Hradiště a Aleš Opatrný se Zandirem. Pohár národů probíhal v pátek 9. května a parkuroví příznivci opět pevně drželi palce, aby se náš reprezentační celek probojoval alespoň do druhého kola mezi osmičku nejlepších. První nastoupil Ondřej Zvára s Cento Lanem, který chyboval dvakrát a vzhledem k překročení časového limitu inkasoval v součtu 10 trestných bodů. Po něm se představil Zdeněk Hruška s Calatou, a i když měl o chybu méně, připsal si stejně jako Zvára kromě penalizace na překážkách i 2 trestné body za čas. Ten měly obě dvě dvojice téměř totožný – 84,41 a 84,52 sec. Ani Kamilu Papouškovi s Bel Cantem Hradiště se nepodařilo dokončit v časovém limitubyť dosáhl nejlepšího českého výsledku – 5 trestných bodů v čase 80,99 sec. Bohužel, nejžhavější české želízko v ohni – Aleš Opatrný se Zandirem – se do cíle nedostalo, a tak český tým s 21 trestnými body ztratil šanci na postup do druhého kola a nakonec obsadil těsně nepostupovou 9. pozici z celkových dvanácti.

Velký úspěch v Linci si připsala Anna Kellnerová, která v sedle Bacary de la Ferme Blanche zvítězila v neděli 11. května v juniorské Grand Prix, v níž během rozeskakování dokončila jako jediná bezchybně a navíc s nejlepším časem. Již v náročném základním kole, které mělo výšku pekážek 140 cm, hodně dvojic chybovalo a do rozeskakování se probojovala pouze pětice soutěžících. Z toho hned dvě jezdkyně reprezentovaly Českou republikuvedle Anny Kellnerové ještě Adéla Půlpánová s Duelem. A právě tato dvojice dojela na pěkné druhé příčce, s chybou na dvojskoku po riskantním nájezdu. Velmi dobře pro české barvy dopadla finálová soutěž Youngster Tour pro mladé koně. V vybojoval Kamil Papoušek se svými svěřenci třetí a čtvrtou příčku. Zatímco s Chicagem dokončil bezchybně rozeskakování v čase 35,79 a na vítěze ztrácel jen tři desetiny sekundy, s Centisimem byl o necelé dvě vteřiny pomalejší. Hlavní Velké ceně Lince předcházela ještě soutěž European Youngster Cup na výšce 145 cm. Ta byla kvalifikací na evropský šampionát juniorů a mladých jezdců v Arezzu. Z našich se nejvíce dařilo Anně Kellnerové v sedle s Carpe Diem af Pan. Připsala si 4 trestné body a v čase 77,80 obsadila pěknou 9. pozici

Absolutním vrcholem CSIO Linz 2014 se stala již zmíněná Grand Prix zařazená do žebříčku Longines. Současně byla kvalifikační soutěží pro Světové jezdecké hry v Normandii. Původně měla být bez českých jezdců, ale nakonec v odstartoval Ondřej Zvára. Ten byl s Cento Lanem původně druhý pod čarou, ale jelikož se někteří jezdci rozhodli v Grand Prix nestartovat, dostalo se i na našeho reprezentanta. K naší radosti si se základním parkurem poradil velmi dobře. Jedinou chybu si připsal na překážce s logem KAP Jumping ve dvojskoku. Nakonec Ondřej Zvára skončil patnáctý

Česká reprezentace tak za sebou dva velmi úspěšné víkendy a my budeme doufat, že se našim jezdcům a koním bude dařit na dalších mezinárodních závodech alespoň tak, jako doposud.