reklama 11C

Úvod do drezurního šampionátu EquiTV

Začátkem srpna 2012 odstartovala internetová televize EquiTV nový dlouhodobý vzdělávací projekt zaměřený na zlepšení stylového ježdění v České republice – skokový a drezurní šampionát EquiTV, kdy jezdci natočí své soutěžní jízdy v domácím prostředí…
21.08.2012 12:56  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB
reklama 12A

 

…a zašlou je k veřejnému hodnocení, které budou provádět za účasti kamery uznávaní styloví komisaři, resp. rozhodčí
 

Úvodní díl Drezurního šampionátu EquiTV najdete POD TÍMTO ODKAZEM

 
Do projektu se zapojil také největší český portál o koních – Equichannel.cz, a tak se s jednotlivými díly budete od teď setkávat také na jeho stránkách. Vnímáme to jako zcela zásadní záležitost, jelikož díky Equichannelu šampionát nabývá zcela jiných rozměrů a bude skutečně plnohodnotně plnit svůj cílpřimět širokou jezdeckou veřejnost k tomu, aby se mnohem více zabývala svým jezdeckým stylem a aktivně na něm pracovala.
 
Napoprvé jsme představili skokovou část a dnes máme pro vás zadání drezurního šampionátu. Jeho patronem se stal trenér a rozhodčí Zdeněk Beneš. Po konzultaci s ním vám nabízíme možnost zajetí jedné ze dvou úloh – a to buďto úlohu Z1/2012 a nebo DU/2009 – podle toho, jak velký drezurní obdélník máte k dispozici. Úloha DU je totiž vyšší kategorie základních úloh a je sestavená Mezinárodní jezdeckou federací (FEI). Proto se jezdí na obdélníku 20 x 60 metrů, zatímco národní úloha Z1 je předváděna na zkráceném obdélníku o rozměrech 20 x 40 metrů.
 

Úloha Z1/2012 - ke stažení ZDE

Úloha DU/2009 - ke stažení ZDE

Plánek drezurního obdélníku (20 x 40 m, 20 x 60 m) - ke stažení ZDE

 
Patronem Drezurního šampionátu EquiTV se stal pan Zdeněk Beneš (vpravo).
 
Jelikož se jedná o základní úlohy, kde je důležitý v první řadě jezdecresp. jeho chování, sed, vedení koně, vykreslování drezurzního obdélníku a samotné předvádění úlohy, tak pro tyto úlohy byla sestavena speciální soudcovská listina. Běžně úlohu hodnotí dva rozhodčí z jednoho místa a k dispozici mají zmíněnou upravenou listinu. Zaměřuje se na chody konějejich čistotu, pravidelnost a uvolněnost, poslušnost a prostupnost koně. Pokud jde o čistotu chodů koně, nejedná se v 99 % případů o kulhání koně, jelikož jezdec většinou nepřijde do soutěže s koněm, o kterém , že není zdraví a kulhá. Případné nečistoty jsou zpravidla způsobeny špatným sedem jezdce. Dalším bodem, který je hodnocen, je sed jezdcerovnováha, uvolněnost, soulad s pohybem koně, správnost držení těla, správnost používání pomůcek. A posledním elementem je provedení úlohy, tzn. přesnost, kvalita cviků, dodržování písmen, vykreslování drezurního obdélníku.
 

Jak si postavit obdélník?

Většina z vás asi nemá k dispozici klasický drezurní obdélníktedy oplůtky a písmena odpovídající požadavkům pro pořádání závodů. Pokud byste úlohu jeli v hale s danými rozměry drezurního obdélníku, tak tam je to jasnéstačí umístit písmena vytištěná nejlépe na papír formátu A4 na správná místa hrazení jízdárny
V případě, že úlohu pojedete na ploše, která má větší rozměry, obdélník si můžete vytyčit např. ze skokových bariér (bidel). Písmena zalaminujte, příp. připevněte na pevnější podklad, aby se nepohybovala ve větru a umístěte je např. na kolíky zapíchnuté do země, nebo cokoliv jiného, z čeho lze vytvořit stojan. Nápadům se meze nekladou, je pouze důležité, aby se nejednalo o rušivý element pro koně.
 

Jak natáčet a kam video poslat?

Kameraman zaznamenávající drezurní úlohu soutěžícího by měl stát v písmeni C, a pokud má možnost, měl by stát na vyvýšeném místě (např. na židli, stole apod.). Od písmene C má totiž rozhodčí stejnoměrný rozhled po celém obdélníku. Z žádného jiného místa není lepší celkový obrázek a natáčení z jakéhokoliv jiného místa by zkreslovalo kvalitu předváděné úlohy. Samozřejmě by měl kameraman stát v bezpečné vzdálenosti od obdélníku. Dbát by měl na to, aby v obrazu byl vždy vidět celý jezdec a kůň – ne však z příliš velké dálky. Umístění kamery na stativ je vítáno, nikoliv podmínkou. 
Videa vašich jízd natáčejte nejlépe na digitální kameru ve standardním – tedy nikoliv v HD rozlišení, eventuelně na mobilní telefony s kvalitním videozáznamem. Zasílejte je do redakce EquiTV na níže uvedenou adresu prostřednictvím portálů určených ke sdílení souborů – jako např. Úschovna.cz apod. Nezapomeňte uvést jméno a příjmení jezdce, jméno koně, stájovou příslušnost a kontaktní údaje pro případ výhry. Veškeré dotazy vám rádi zodpovíme na e-mailu: equitv@equitv.cz, příp. na telefonu 606 382 315.
 

Ceny pro vítěze i další účastníky

Nelze opomenout ani způsob, jak bude Drezurní šampionát EquiTV zařazován do vysílání. Zpravidla jej uvidíte jednou až dvakrát měsíčně a v každém díle budou hodnoceny dvě jízdy. Vítěz získá poukázku na nákup v hodnotě 300 Kč v internetovém obchodě společnosti Farnam. V několika úvodních dílech však odměníme všechny odvysílané jízdy. Takže neváhejte a natočte se při absolvování drezurní úlohy co nejdříve! A jelikož jde o oficiální drezurní úlohy, přijímáme též videa z veřejných závodů! Nutno však dodržet způsob natáčení, tzn. z pohledu rozhodčího v písmeni „C“!
 
Těšíme se na viděnou již brzy u prvního soutěžního dílu!



reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE