Stále více britských dostihových stájí uvažuje o náhodném testování svého personálu na drogy a návykové látky. Vyplynulo to v posledních dnech z ohlasů na nedávný případ trenéra Eda Dunlopa, který dostal roční podmínku za to, že jeho svěřenkyně Lucidity měla loni po druhém místě v Brightonu pozitivní test na metabolit kokainu.
Zdroj pozitivního testu zůstává podle listu Racing Post neznámá a British Horseracing Authority (BHA) nepodezírá trenéra z žádného nekalého chování. Dunlop během třiceti let v britských dostizích nikdy neměl dopingový případ a vyšetřování neprokázalo z jeho strany žádné pochybení nebo záměrné zakázané jednání.
I proto dostal podmínku a smí nadále trénovat své koně, pokud během příštího roku nebude mít žádný další problém. Množství zakázané látky v odebraném vzorku údajně bylo velmi malé.
"Je mi jasné, že jsem jako trenér zodpovědný za to, pokud můj kůň bude pozitivně testován. I když osobně by mi dávala větší smysl sankce než podmínečné odnětí licence," nechal se slyšet Dunlop, jinak také předák sdružení dostihových trenérů v Newmarketu.
Britská legislativa v podobných případech v nedávné době přitvrdila. Za posledních deset let se řešil podobný problém u trenérů Librisy Breeze a Jeremyho Nosedy a skončily finanční pokutou.
Dunlopův právní zástupce Rory Mac Neice řekl Racing Postu: "Pan Dunlop ze své pozice v trenérském hnutí navrhuje zavedení náhodného testování v newmarketských stájích, ve své vlastní stáji k tomu přistoupí v nejbližší době."
Trenér po loňském pozitivním testu spustil své vlastní vyšetřování možných příčin. Dva ze zaměstnanců stájí připustili rekreační užití kokainu, stalo se tak ale v termínech, které vylučují souvislost s případem Lucidity. Bezpečnostní kamery také odhalily dva lidi, jak klisnu ve stájích hladili, ani zde se však nepodařilo nalézt žádnou spojitost.
Zaměstnanci souhlasí
Zavedení testování stájového personálu je jedním z tahů, kterými chce Dunlop zabránit opakování podobných případů. Svého kolegu podpořil mimo jiné trenér Mark Johnston, jehož stáje v Middlehamu aktuálně vede jeho syn Charlie.
"Už před mnoha lety jsme rozpoznali určitá rizika. Původně se mluvilo o testování napříč všemi stájemi v Middlehamu, ale nedošlo k shodě, jakým způsobem by mělo být prováděno. Tak jsme od roku 2001 zavedli testy pouze u nás a jsme s nimi velmi spokojení," řekl Johnston pro Racing Post.
"V reakci na opatření jsme samozřejmě ztratili část týmu, ať už kvůli pozitivním výsledkům testů nebo obavám některých lidí z takového testování, to jsme ale čekali. Riziko kontaminace je zkrátka příliš vysoké," dodal.
Iniciativu podpořili také další trenéři a dokonce i Národní asociace dostihového personálu, která vyzvala své členy, aby se podobným procedurám u svých zaměstnavatelů podrobili. I když někteří upozorňují na to, že zdrojů možné kontaminace je v dnešní době výrazně více.
"Drogy jsou velkým problémem v současné společnosti a něco se musí stát. Náhodné testování ale ten problém asi úplně nevyřeší," poznamenal trenér Michael Bell.