Zorientovat se v celé kauze není vůbec jednoduché a nastudování všech publikovaných dokumentů zabere případným pečlivým čtenářům bez nadsázky několik hodin času. Pro pochopení celé situace jsme se tak snažili vše podstatné shrnout o něco stručněji v tomto příspěvku.
Zástupci OV ČJF Praha se dozvěděli o údajných nedostatcích ze strany sboru rozhodčích při skokových závodech pony v rámci Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem dne 22. 3. 2017. Aniž by došlo k oficiálnímu prošetření celé události, OV ČJF Praha v dopise na téma nominací funkcionářů závodů na MČR 2017 adresovaném na kolegy, předsedy oblastí a členy oblastních výborů ČJF nedoporučil nominaci Markéty Šveňkové na rozhodčí při mistrovství ČR 2017 s odůvodněním, že ze strany sboru rozhodčích, kterého byla uvedená členkou, došlo k nedbalosti (neznalosti postavených parkurů) a úmyslné manipulaci s výsledky (chybnému změření času). Přestože vše bylo i dle uvedeného dopisu stále ve fázi prověřování, Markéta Šveňková měla být rovnou „potrestána“ tím, že by nebyla nominována do sboru rozhodčích při MČR.
Jak ve svém
souhrnu událostí uvádí samotný OV ČJF Praha: „Výkonný výbor na připomínky oblastí reagoval pozitivně a na svém zasedání 11. 4. 2017 v bodu 24. jednání schválil přepracované nominace funkcionářů závodů na MČR 2017.
Dále však měly události rychlý spád – s předsedou a sekretářkou oblasti Praha ČJF zahájila Disciplinární komise ČJF disciplinární řízení pro poškození pověsti Markéty Šveňkové a na základě intervence jednoho z pořadatelů MČR výkonný výbor své rozhodnutí revokoval a vrátil se k původně navrženým nominacím.“
Dále citujeme rozhodnutí Disciplinární komise ČJF: „Obviněného Miloslava Vítka DiK uznala vinným spácháním disciplinárního provinění, neboť tento jako předseda OV ČJF Praha jednající za OV ČJF Praha inicioval, schválil (přičemž bez jeho hlasu by usnesení OV ČJF Praha schváleno nebylo) a podepsal dopis, který obsahoval nepodložené obvinění stěžovatelky a dalších členů sboru rozhodčích, že při výkonu jejich funkce rozhodčích na Jezdeckém festivalu úmyslně manipulovali s výsledky závodu, a následně dal pokyn sekretářce OV ČJF Praha, aby uvedený dopis rozeslala všem předsedům oblastních výborů ČJF a všem členům Výkonného výboru ČJF, čímž poškodil důstojnost, vážnost a čest stěžovatelky a dalších členů sboru 7 rozhodčích, tedy jednal v rozporu s čl. N2 odst. 7 Všeobecných pravidel a se zásadami slušnosti a sportovního chování, čímž spáchal disciplinární provinění dle ust. 2.1 písm. e) DŘ.“
V rozhodnutí DiK se dále uvádí: „Oproti Miloslavu Vítkovi dospěla DiK k závěru, že se Irena Hůlková nedopustila jednání, které jí bylo kladeno za vinu. Irena Hůlková připravila sice návrh dopisu, ten ale neobsahoval žádnou pasáž týkající se stěžovatelky Markéty Šveňkové. Irena Hůlková není členkou OV ČJF Praha, a tedy ani nehlasovala pro přijetí dopisu s uvedeným obsahem. Tím, že dopis schválený třemi členy OV ČJF Praha rozeslala, se ničeho nedopustila, neboť postupovala na základě pokynu předsedy OV ČJF Praha Miloslava Vítka a rozesílala oficiální dokument OV ČJF Praha. Plnila tedy povinnosti sekretářky oblastního výboru ČJF. Obviněnou Irenu Hůlkovou proto DiK zprostila obvinění dle ust. 23.6. písm. c) DŘ.“
Miloslav Vítek se proti rozhodnutí DiK odvolal s odůvodněním, že šlo o kolektivní vyjádření celého OV ČJF Praha a nikoli pouze o jeho vyjádření – ať již osobní anebo jako předsedy OV ČJF Praha. Pozastavil se také nad tím, že se DiK vůbec nezabývala okolnostmi vzniku a smyslem dopisu, ani tím, komu bylo sdělení v něm obsažené určeno, což jsou dle jeho názoru skutečnosti pro řešení DiK deklarovaného úkolu zcela zásadní. Za nejpodstatnější pochybení však Miloslav Vítek spatřuje ve výkladu stížností napadené části textu a v jednostranném až manipulativním výkladu spojení „úmyslná manipulace s výsledky“, kdy DiK navzdory tomu, co Miloslav Vítek při výslechu uvedl, pracuje výlučně s tím, že manipulací je pouze snaha někoho neoprávněně zvýhodnit.
S odvoláním k Výkonnému výboru ČJF však Miloslav Vítek neuspěl. VV ČJF vydal své rozhodnutí mj. v následujícím znění: „Obviněný Miloslav Vítek se uznává vinným, že jako člen OV ČJF Praha hlasoval pro přijetí a rozeslání dopisu datovaného dne 4. 4. 2017, který obsahoval nepodložené obvinění stěžovatelky a dalších členů sboru rozhodčích, že při výkonu jejich funkce rozhodčích na Jezdeckém festivalu v Lysé nad Labem konaném ve dnech 22. – 26. 3. 2017 úmyslně manipulovali s výsledky závodu Pony handicap SP konaného dne 22. 3. 2017, ač si měl býti vědom toho, že rozesláním uvedeného dopisu v takovém znění poškodí důstojnost, vážnost a čest stěžovatelky a dalších členů sboru rozhodčích, tedy jednal v rozporu s čl. N2 odst. 7 Pravidel České jezdecké federace 2017 a se zásadami slušnosti a sportovního chování, a tím spáchal disciplinární provinění dle ust. 2.1. písm. e) DŘ.“
Od uložení disciplinárního trestu obviněnému Miloslavu Vítkovi bylo upuštěno, neboť je postačující v této věci pouze samotné projednání spáchaného disciplinárního provinění. Miloslav Vítek je však povinen zaplatit náklady disciplinárního řízení ve výši 5.000,- Kč.
Oblastní výbor ČJF Praha se však s výše uvedeným výsledkem nehodlal smířit a rozhodl nejen uvedených 5.000,- Kč za náklady disciplinárního řízení zaplatit z rozpočtu oblasti ČJF Praha (!), ale také celou kauzu zveřejnit ve své interpretaci na internetových stránkách České jezdecké federace.
V úvodu svého podrobného prohlášení OV ČJF Praha uvádí: „Ve smyslu usnesení OV ČJF Praha ze dne 13. 9. 2017 zveřejňujeme veškeré dokumenty, které se týkají disciplinárního řízení, jehož definitivním výsledkem je rozhodnutí Výkonného výboru ČJF jako odvolacího disciplinárního orgánu, že v rámci diskuse o nominacích funkcionářů závodů na MČR 2017 celý OV ČJF Praha hlasoval v rozporu se zásadami slušnosti a sportovního chování. Jsme přesvědčeni o tom, že jsme jednali správně, v zájmu pravidel fair play, jezdeckého sportu a jezdecké veřejnosti, proto touto cestou všem umožňujeme, aby si na celou kauzu udělali vlastní názor.“
Zástupci OV ČJF Praha dále vyjádřili přesvědčení, že celá kauza namířená proti OV ČJF Praha je snahou vedení ČJF o umlčení nepříjemné kritiky v rámci struktur ČJF.
Na zveřejněná stanoviska samozřejmě musel reagovat Výkonný výbor ČJF, který
ve svém prohlášení mj. konstatuje, že: „Kdokoli, kdo má podezření či důkaz, že pravidla byla, či mohou být porušena, má právo proti takovému jednání vystoupit a postupovat v souladu s těmito pravidly a řády ČJF a domáhat se prošetření a férového vyřešení sporné situace. Jakýkoli jiný postup, který není v souladu s pravidly a řády ČJF je sám o sobě de facto porušením principu fair play. Jakýkoli jiný postup mimo pravidla není akceptovatelný.
Pokud kdokoli nebude řešit situace tak, jak mu ukládají pravidla a uchýlí se k osobním urážkám a pomluvám, vystavuje se riziku zahájení disciplinárního řízení se všemi jeho důsledky. Bez ohledu na situaci, která jej vyvolala je takové jednání neslušné, nesportovní a v žádném sportovním svazu nemůže být tolerováno. A toto je přesně důvodem disciplinárního řízení vedeného proti panu Vítkovi. Důvodem tedy není (jak je OV Praha mylně uváděno) skutečnost, že OV Praha upozornil na pochybení rozhodčího, ale způsob, jakým tak učinil. Vzhledem k tomu, že do dnešního dne nebyla proti nikomu ze sboru rozhodčích na uváděných závodech podána žádná oficiální stížnost v souladu s pravidly a řády ČJF, lze skutečně na jednání OV Praha nahlížet jako na pomluvu. Ze stejného důvodu nepříslušelo ani DIK, jakožto první instanci disciplinárního řízení, ani VV jakožto odvolacímu orgánu, se situací na inkriminovaných závodech zabývat a skutečně oba orgány posuzovaly výhradně jednání zástupce OV Praha, který v dané situaci nepostupoval v souladu s pravidly a řády ČJF.“